X vs Y sau despre alte subiecte Tabu

Okama

Somon
Alaltaieri am luat un file generos de somon de la Metro si o afumatoare:)

20200922_164335.jpg

Si evident am facut somon afumat

20200922_165801.jpg
20200922_175349.jpg

Iar din mai bine de jumatate, Gravad lux o reteta scandinava:

20200922_174042.jpg

Rezultatul final, dupa 48 ore de stat la frigider este asta:

20200924_173411.jpg

Alaturi de o branza de capra si o salata:

20200924_173429.jpg

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu nu bat absolut nici o carne, nici macar pt șnițel. Aleg grosimea feliilor in functie de cat de suculenta si de incet vreau sa o fac.
La restaurantul unde am lucrat ospatar in vremea facultății, carnea de gratar si șnițel se batea dintr-un singur motiv: sa para cat mai imensa in farfurie. Gramajul era acelasi, insa timpul de gatire era mai mic si parca era si mai uscata.

Primisem niște bucăți de ceafa mari și groase. Am bănuit ca era porcul bătrân și le-am bătut. Am făcut una și așa naturală dar era talpa de cizma. Dacă le bat le țin mai puțin dar la foc mai intens. Așa ies zemoase și mai moi. Când sunt prăjite le pun la capac cu niște mujdei și o bucățică de unt. Ca sa iasă moi ne bătute trebuie sa fie porcul fraged și tânăr.

Eu nu bat absolut nici o carne, nici macar pt șnițel. Aleg grosimea feliilor in functie de cat de suculenta si de incet vreau sa o fac.
La restaurantul unde am lucrat ospatar in vremea facultății, carnea de gratar si șnițel se batea dintr-un singur motiv: sa para cat mai imensa in farfurie. Gramajul era acelasi, insa timpul de gatire era mai mic si parca era si mai uscata.
Carnea se bate și sa se fragezeasca. La restaurant se bate cu folia. Din 50g de carne îți face un șnițel cât farfuria.

Sus