Abbathar

Oblete
Am terminat. Paintjobul lasa de dorit, dar urmatoarea v-a fi facuta cu un aerograf si sper sa iasa mai ok.
Credeti ca mai trebuie un strat de rasina ? In unele zone a ramas vopsea mai groasa si daca apas cu unghia, e moale.
Trebuie sa investesc intr-o masca ca m-am intoxicat cu chimicale si praf de balsa. Sunt ok cele fpp3 de unica folosinta sau voi folositi dinaia 3M cu filtre mari ?
Mai ramane sa ajung pe garla sa vad daca e stabila si ce bataie are.
40901
40902
40903
40904

anem

Stiuca
dat fiind faptul ca esti la inceput, concentreaza-ti toata atentia asupra evolutiei ... dupa aia vine acoperirea si partea estetica ...

cel de mai sus, nu stiu unde ai pus lestul, dar cred ca va trebui sa indoi putin ochetul in jos, sa il apropii putin de barbeta ...

Abbathar

Oblete
dat fiind faptul ca esti la inceput, concentreaza-ti toata atentia asupra evolutiei ... dupa aia vine acoperirea si partea estetica ...

cel de mai sus, nu stiu unde ai pus lestul, dar cred ca va trebui sa indoi putin ochetul in jos, sa il apropii putin de barbeta ...
Aici am pus lestul, 0.7g + 0.3g
40908

orka

Stiuca
Paintjobul lasa de dorit, dar urmatoarea v-a fi facuta cu un aerograf si sper sa iasa mai ok.
Credeti ca mai trebuie un strat de rasina ? In unele zone a ramas vopsea mai groasa si daca apas cu unghia, e moale.
incearca si cu spray, iar pt. fluidizarea rasinii, apeleaza la foenul nevestii.

Abbathar

Oblete
Am incalzit rasina in lingura, a iesit ok. Am si testat voblerele. Merg bine, dar au bataie prea agresiva, se duc de coada stanga-dreapta prea mult. Probabil e greutate prea mica pe spate.

Am incalzit rasina in lingura, a iesit ok. Am si testat voblerele. Merg bine, dar au bataie prea agresiva, se duc de coada stanga-dreapta prea mult. Probabil e greutate prea mica pe spate.
Aici doar dupa cateva teste diferite si mai multe incercari o sa-ti iasa ceva cat mai apropiat de ce-ti trebuie. Mai jongleaza si din forma si dimensiunea barbetei, poate ajuta si asta in evolutie. Esti pe drumul cel bun. Nu e simplu ca daca era simplu ne-am fi facut toti voblerele noastre pe toate drumurile dar nu e asa. Spor si rabdare ptr cat mai multe teste.

Abbathar

Oblete
Multumesc pentru incurajare Crapule :)
Cea mai mare provocare in momentul de fata este sa confectionez barbeta dreapta dintr-o foaie de policarbonat 1.5mm. Asta si din cauza de lipsa de scule.

Abbathar

Oblete
E lucioasa, transparenta si relativ tare, dar nu "piatra" daca apas cu unghia mai tare ramane semn. Nu stiu cum se comporta Devcon sau alte branduri, dar clar e mai buna decat Bison. Si la aplicat nu raman aglomerari in locuri, se intinde uniform din cauza ca e mai fluida.

Sus