Voblere de serie care necesita reglaje si/sau tunning

viClean

Salau
Buna ideea toopicului , dar ori titlul nu e inspirat ori voblerele nu sunt alese bine
Daca pe al doilea nu il stiu si la prima vedere pare o chinezarie finisata neglijent, deci nu mari pretentii, Salmo Tiny mi se pare unul din cele mai bune voblere de shalow water existente
castabil ca un glonte , bun si de lac si de rau , prinde peste stiva....
Problema sesizata e f adevarata si iar cele 2 ancore se agata una de alta frecvent. Daca ai atac asa, mari sanse sa scapi pestele .
e enervant , iar solutia e ori rabdare si verificat ori schimbat cu carlige simple ori o sg ancora
Dar de aici si pana la a fi un vobler gandit prost si de care sa te feresti , mi se pare nepotrivit
Am citit mai sus ca cineva spunea ca trebuie sa inveti sa il manuiesti ca ancorele sa nu se incurce.
Recunosc ca nu ma pricep la asta ...rog daca e amabil sa dezvaluie tehnica.
Gandit prost in sensul ca puteau pune ancore mai mici sau inelutele ancorelor mai mici precum la vibromax tot cu 2 ancore si nu se agata intre ele.intradevar am fost neinspirat cu titlul

viClean

Salau
Goldy are ancore mai slab calitativ.
Nu te contrazic eu vb de dimensiune: D cred totusi ca daca inlocuim inelutele alea de prindere a ancorelor de la tiny cu unele mici precum cele de la goldy cred ca se rezolva problema cu incurcatul. O sa incerc maine sa vad si revin cu update. Seara faina ;)

Mal

Somn
De altfel ai perfecta dreptate in privinta functionalitatii lor, inoata perfect, atractivi pt cleni, bataie frumoasa si se si arunca bine. Doar ca as fi preferat sa vina din fabrica cu niste ancore mai micute astfel incat sa nu se incurce intre ele. Oricum nu cred ca punand tiny in topicul asta o sa alunge clientii pt ca am si specificat problema lor, doar ca vor stii la ce sa se astepte cand il achizitioneaza nu ca mine sa ajunga pe apa cu ele noi noute ,nestiind si facandu-si mii de nervi ca se incurcau la fiecare lanseu
Ori folosesti o ancora singura dar mai mare decat cele din dotare ori doua carlige simple de 8. Eu am optat pentru a doua varianta. Varianta cu 2 ancore mici e cea mai proasta, ranesti pestii mai grav decat cu ancorele din dotare. Inghite mai usor si sunt greu de scos. Daca vrei sa faci experimente e treaba ta, colegii ti-au dat niste sfaturi testate.

miker2ka

Stiuca
- la tiny intr-adevar se incurca ancorele, am scos ancora de pe burta
- westin mike the pike 17cm e dat slow sinking dar este floating, cel putin al meu
- headbanger shad de 16cm suspending este tot floating, nu ramane in coloana de apa pe pauza.

viClean

Salau
Ori folosesti o ancora singura dar mai mare decat cele din dotare ori doua carlige simple de 8. Eu am optat pentru a doua varianta. Varianta cu 2 ancore mici e cea mai proasta, ranesti pestii mai grav decat cu ancorele din dotare. Inghite mai usor si sunt greu de scos. Daca vrei sa faci experimente e treaba ta, colegii ti-au dat niste sfaturi testate.
Da asa am sa fac, multumesc :D

La voblerele tiny lasa-l pe ala de pe burta,chiar, pune-i o ancora,un nr. mai mare il faci slow sinking...
Foarte buna ideea, si cred ca prefer slow sinking o sa incerc si varianta asta si ce a zis Mal sa vad care da randament mai bun. Multumesc

Wurger

Somn
Va supun aici atentiei urmatoarea problema.
Pentru voblerele HMKL luate ca blanc, majoritatea comerciantilor specifica faptul ca ACESTE produse nu sunt INCA reglate sa mearga drept.
Normal. Un vobler e reglat in sensul asta dupa finalizarea constructiei, vopsire, aplicare ochi, inele si carlige sau ancore. Pana atunci, testarea si echilibrarea nu are relevanta. Probabil acelasi lucru e valabil si la cele vopsite "custom" pt apele din Romania.
Asta nu inseamna ca cele care vin vopsite din fabrica necesita acelasi lucru
Alea sunt priduse finite vandute de Jackall si nu cred ca aia isi permit sa vanda chiftele.

Cristi333

Oblete
Salut, a mai pus cineva ancore de 12 pe un Salmo Tiny, voblerul având de 14? As putea pune doar în spate o ancoră, sau se dezechilibrează tare?

Alex Daniel

Oblete
Salut, a mai pus cineva ancore de 12 pe un Salmo Tiny, voblerul având de 14? As putea pune doar în spate o ancoră, sau se dezechilibrează tare?
Salut! Nu stiu sa ti zic exact marimea dar eu am pus triple destul de mici si la 2 din 3 lansee se incurcau asa ca am dat o pe cea din față jos si merge perfect
In poza avea 2 triple
O sa vreau sa mai experimentez cu o singura tripla sa vad daca ratez pesti sau nu

Atașamente

• 20210715_131856.jpg
    20210715_131856.jpg
    487,7 KB · Vizualizări: 10

Alex Daniel

Oblete
La ”rezultate..” am postat imaginea asta cu cicada căreia i-am pus un ”dublet” în loc de ”triplă” . Mă gândesc să încerc manevra și la voblerele la care se agață triplele între ele . Ați montat așa pe voblere ??

Vezi atașament 44523
Sincer sa fiu nu am incercat niciodata si nici nu m am gandit
Cred ca i idee buna, o sa incerc pe salmo tiny sa vad daca se agata

Mal

Somn
La ”rezultate..” am postat imaginea asta cu cicada căreia i-am pus un ”dublet” în loc de ”triplă” . Mă gândesc să încerc manevra și la voblerele la care se agață triplele între ele . Ați montat așa pe voblere ??

Vezi atașament 44523
Sfatul meu e sa mergi pe carlig simplu in loc de dubla. Am pus dubla pe hmkl si dupa primul clenisor ca al tau prins, e clar ca le face mult rau, unghiul dintre duble fiind mic, se inteapa in amandoua de obicei. Spargi totul in ei. Ancora e chiar mai prietenoasa decat dubla pentru ca unghiul e mai mare.
La tiny, precum si la majoritatea voblerelor pe care le folosesc, de un an merg pe un singur carlig in coada de 6 owner s-55. Universal acest carlig, la voblere de peste 5g merg pe 4. Cum is yo zurile de avat, voblere faine cu ancore infecte standard.
Dar nu e regula ca si jackall chubby costa o groaza de bani iar ancorele sunt prastie.

Hades

Stiuca
................., unghiul dintre duble fiind mic, se inteapa in amandoua de obicei. Spargi totul in ei. Ancora e chiar mai prietenoasa decat dubla pentru ca unghiul e mai mare.
...................................
Eu cred că este tocmai invers. Unghiul este mai mare la dublă. Mai repede înțepi cu toate trei de la triple, decât cu 2 de la dublă .

Sincer sa fiu nu am incercat niciodata si nici nu m am gandit
Cred ca i idee buna, o sa incerc pe salmo tiny sa vad daca se agata
Dacă observi, am montat-o către spate, să nu agațe pe fund !!!

Sus