Valea Hartibaciului

edd

Somn
Incet incet se duce dracului de tot,plin de pescari in prohibitie(12 am numarat) si culmea cu parasuta,nimeni nu mai pescuieste la pluta,o inebunit lumea,ii doare in pl de toate.....D-zeul lor si al celor de la ajvps
am reusit sa il pozez si filmez numai pe unu,am ramas fara baterie,bagami-as.....

L-a mancat si pe prietenu meu cu care ma intalneam an de an,craparar fierea in ei......si albitura o disparut

edd

Somn
......si ca sa fie complect,s-o mai gasit unu care sa isi traga un loc de pescuit langa apa,uni ziceau ca da la parasuta iar altcineva ca ar pescui normal,o sa vad care e treaba.....

inainte

dupa

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mda iti inteleg durerea, aceeasi situatie e si pe aici. Pacat de aceste locuri, iar viitorul il vad sumbru... rau de tot. crybaby

adiwolf

Moderator
Membru personal
ala nu avea voie sa isi amenajeze asa ceva pe malul apei chiar daca terenul este propietatea lui
se face reclamatie la primarie locala, la prefectura, la apele romane, la ministerul mediului si garda de mediu,la anpa si la secretariatul general al guvernului!
succesthumbsuuuup

edd

Somn
Claudiu durerea mea e ca distrug tot si nu stiu daca mai apuc sa le vad cum erau,au ajuns asa de nenorociti oameni de nici nu va dati seama,ce ma mai mir, cand anu trecut mi-a distrus aproape toata recolta vaciile,si cand i-am prins la furat in pom,cand au furat lemnele si paletii,pana si leaganul lui ficamea l-au furat,iar acum in primavara mi-au disparut si butuci pe care stateam in jurul focului

Un rau l-a omort, Sevisul si nu a durat 10 ani sa il termine,in decembrie erau si cadavre de animale ,iti vine sa vomiti numai de la miros si e la 2km de Sibiu,acolo gaseam craieti ,probabil ultimi din zona,o splendoare, urcau pe un paraias aproape 2 km pana intr-o baltoaca in perioada ploioasa din primavara

Adi stiu,toate la timpu potrivit dupa ce adun mai multe dovezi,trebuie sa aflu exact cum il cheama,am mai aflat azi de 5 din oras care dau acolo cu parasuta pe alti doi ii cunosc din vedere unu se ruga sa ii dau lui pesti sa nu ii mai eliberez,ala si vinde peste,o sa le aflu si numele si o sa ma duc la ajvps sa nu le mai faca permise,mai e si raul Sevis,o sa discut si cu cei de la "lets do it" sa vad ce se poate face...numai sa fie timp ca sunt multe,pana la sfarsitul anului le rezolv.

adiwolf

Moderator
Membru personal
edy,
stii bine ca ajvps-ul vostru local este curva cu doua fete (amacar de ai nostrii stim o treaba, au doar o fata, inumana, de escroci mincinosi, dar ai vostri sunt curve)
treaba cu "let's do it" este mai mult marketing si s-a fasait rau de tot, asculta-ma si fa cum te-am invatat, trimite adresea la toti cei care i-am insirat acolo, insotite de dovezi cu poze si sigur se rezolva ceva (ma refer in special la constructia de pe malul apei si mizeria aruncata de riverani), cu braconajul este mult mai greu din pacate capzid

luci

Oblete
......si ca sa fie complect,s-o mai gasit unu care sa isi traga un loc de pescuit langa apa,uni ziceau ca da la parasuta iar altcineva ca ar pescui normal,o sa vad care e treaba.....

inainte

dupa

Nu stiu daca ai rezolvat ceva cu "domnul" dar in vara asta l-am vazut eu cu ochii mei pescuind la parasuta. Ne-am certat cu el (eu si un coleg de-al meu) si ne-a amenintat ca nu mai iesim din sat.L-am amenintat ca o sa chemam politia si "distinsul", sfidator, chiar ne-a porvocat sa sunam la politie.

edd

Somn
Acolo sunt mai multi care pescuiesc la parasuta,ii cam stiu pe toti,filiala nu are paznic sa ii controleze si de asta in prohibitie e plin de ei.Singurul lucru pe care il poti face e doar sa te iei de ei si sa ii determini sa nu mai pescuiasca in ziua in care esti pe acolo,oricum a doua zi sunt acolo tot cu parasuta,altceva nu stiu atat ii duce capul...pentru amenintari scot toporul din portbagaj si atunci sa il vad,dar nu a fost cazul pana acum sa apelez la asa ceva.
Anul acesta am fost de putine ori pe acolo,am preferat sa imi indrept atentia spre altceva...

Okama

Somon
Da, catch viu, release mort...
~ inseamna flexibilitate in privinta lui R
Sincer ma gandeam la intre 1000 lei si 3 ani.
La modul serios acum, nu putem sa-i foto/film si postat pe forum eventual Fb? Ceva mai viral.
La un moment dat se faceau ecologizari de gunoaie, pet-uri etc de pe marginea raurilor.
Hai sa facem cv de genul, 5-6 oameni. Mergem la o mica iesire pe malul raului facem poze, filmam, etc apoi postate pe social media impreuna cu adresele facute la sectia locala de politie, ANPA, filiala de pescuit de care tine raul, presedentia Ro si ce organe abilitate mai gasim.
In felul asta mai si socializam, deh poate o punem si de un gratar :)))

adiwolf

Moderator
Membru personal
Okama
cand o sa gasesti acei 5-6 oameni dispusi sa participe la asa ceva cel putin de trei ori, sa te consideri fericit si sa te uiti atent sa nu fi trecut granita cumva, in alta tara !!!
si nu ma refer la disponibilitatea de "a face gratare" pe malul apei, ma refer indeosebi la disponibilitatea de a sustine o acuzatie in fata organelor de control si de a putea sustine o marturie in fata judecatorilor sau macar dispusi sa isi puna semnatura pe o depozitie, scrisoare sau orice altceva adresate organelor si institutiilor statului
incearca,
eu am incercat candva si.....................necajitrau
oricum alta sansa nu este decat implicarea personala in ceea ce vrei sa schimbi in tara asta, dar lumea inca nu intelege astacapzid

fario

Biban
Acum câțiva ani,am prins pe Olteţ,sus aproape de izvoare,un cretin care pescuia cu curent. Ne am certat si la înapoiere ,cine credeți că stătea la bariera cu seful de ocol ca să mă controleze. Acum pe zona sunt deja 3 care au invertoare si dau cu curent si deci așa și prin urmare,ioc peste.

Sus