Un altfel de braconaj

AlexH

Moderator
Membru personal
Interesant, din toata stirea asta, e faptul ca s-a facut acest control si s-au verificat aceste lucruri. Ma intreb pana acum daca a fost facut asa ceva acolo?

stirea este tendentioasa si facuta fara aprofundarea detaliilor - se doreste clar lovirea pescuitului recreativ din Delta...

... daca s-ar respecta regulile si legile de catre toti, inclusiv de localnici si pescarii comerciali, care sub acoperirea zonei defavorizate si a "saraciei", sunt lasati sa isi faca de cap

Subscriu.

In plus, in permisele din știre intra și cele ale mamelor și copiilor, soacrelor si bunicilor care sunt sfătuiți să-și scoată permise când întra în Rezervație... "ca tot sunt gratis".

Se încearcă, și se va reuși, sa se arunce toată mizeria și dezastrul creat în spinarea pescarilor sportivi, nu fără lipsiți de vina uneori, dar nesemnificativ prin comparație cu localnicii și comerciali.
Aceasta dezinformare se bazează pe noua "cultura" unde tot ce apare pe "net" trebuie sa fie adevărat, fără sa ne mai obosim sa cercetam.

S-au dus demult zilele când localnicii erau defavorizați, acum au toți bărci cu motor, autorizatii pt 2 vintire și baga 20, setci cât cuprinde, vânează cu lațuri și câini, sparg diguri primăvara, plimba și turisti când mai rămâne timp si nu plătesc un leu impozit, și câte și mai câte..
Aici trebuie umblat dacă se vrea cu adevărat o schimbare.

Eu vad turismul sustenabil, organizat, ca unica soluție pentru salvarea Deltei, ma bucur de fiecare data când vad ca turiștii ii țin ocupați pe localnici cu plimbări cu barca.
Ma gândesc ca nu le mai rămâne timp de prostii.

poate inca nu ati apucat sa vedeti

cam asa se castiga la stat si cam asta inseamna politicul si influenta lui in viata noastra, pentru ca din taxele, impozitele si munca noastra sunt platite toate acestea capzidnervosraunervosraunervosrau
Nu se câștiga peste tot atât de mult. Cu 15 ani vechime, eu nu câștig nici 10% din cât câștiga doamna respectiva.

adiwolf

Moderator
Membru personal
dom'n sef,
10% din ce castiga doamna asta este imens / fabulos in mediul privat !!
si nu numai!!
un venit anual de 1.182.506 lei / 12 => 98.542 lei / luna = > ~ 20.000 euro / luna!!!
cine plm castiga banii astia in mediul privat?!!
iti spun eu, nimeni, absolut nimeni si aici ma refer la mediul privat bussines class nu highclass gen presedinti de corporatii
un salariu brut de 98.542 lei = 100.759 lei salariul complet din care rezulta un net de 57.647 lei
ma indoiesc ca la venituri a trecut salariul brut, iar asta ar insemna 172.238 lei brut - pe mine ma doare capul doar cand fac calculele astea - doamna respectiva castiga salariul mai mare decat cifra de afaceri a societatii mele !!!
asta ca sa intelegi raportul si cam pe unde ne situam, insa sunt convins ca si tu intelegi doar ca ai gresit la procente!! smoke

Ultima editare:

Pi3.14

Stiuca
Nu se câștiga peste tot atât de mult. Cu 15 ani vechime, eu nu câștig nici 10% din cât câștiga doamna respectiva.
Da tu macar recuperezi la pensie:)))))
Dar da, nu peste tot se castiga la fel, la stat. Nici eu, din pacate, nu iau nici 10% din cat castiga doamna:((

dom'n sef,
10% din ce castiga doamna asta este imens / fabulos in mediul privat !!
Nu e deloc fabulos sa iei in privat 10% din ce castiga ea. Tu ai facut calculul la intreg castigul ei, adica 20ke pe luna, comparativ cu privatul. Si da, exista salarii in privat care sa o concureze, si nu sunt de CEO. Acu vreo 5 ani am tinut in mana un fluturash de 15ke/luna, din privat. Plus prime de targheturi si bonusuri. Era vorba de automotive, era multinationala, si era departe de a fi CEO

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pi3.14
hai sa nu vorbim de trecut, ne raportam la prezent ca toti traim acuma!!
im reconsolidez ceea ce am afirmat - un salariu lunar de 20.000 euro este fabulos in mediul privat si nu numai!!
iar un salariu de 2.000 euro (cei 10%) tot in sistemul privat se castiga enorm de greu si cu multe sacrifici, iar nivelul de pregatire si cunostinte este net superior pregatirii doamnei respective
pentru cei 10% lunari, eu imi cedez afacerea in secunda doi

Si nu e singura....
41053

Claudiu

Administrator
Membru personal
Una dupa alta unde am donat sa populam:

Una dupa alta unde am donat sa populam:

Chiar ca... :(
Primul gând: “Mai bine ii luam copilului ceva...”.
Dar totuși... sper ca poate, in viitor, copilul meu va vrea sa pescuiască acolo și poate chiar o sa și prindă (dacă și autoritățile și-ar face treaba :( )...

AlexH

Moderator
Membru personal
Prima o vazusem alataieri. Dar pe asta cu masina distrusa... Daca nu am dat clik pe poza aia, crezand ca ii video...

Maniacs

Biban
Sus