Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

ai luat ceva bomboane ultra light. Astept sa vad rezultatele. Eu recunosc ca, cea mai light lanseta pe care o iau in Grecia este un 7-30g. Pentru ca in mintea mea ... naluca mare, peste mare :)))
Păi e pește mare dar nu la mal și nu vara. Cu năluci ușoare te distrezi mai mult și acoperi câteva specii care sunt la mal. Grecii ăștia influenceri de la ei pescuiesc cu Max 10g. Ba chiar unu destul de cunoscut da cu pe0.2 și lanseta până în 7g. Peste 10g ei încadrează la hard rock. Și dacă ai apa adâncă lângă stânci e curățat tot de ăștia cu spear.

Păi e pește mare dar nu la mal și nu vara. Cu năluci ușoare te distrezi mai mult și acoperi câteva specii care sunt la mal. Grecii ăștia influenceri de la ei pescuiesc cu Max 10g. Ba chiar unu destul de cunoscut da cu pe0.2 și lanseta până în 7g. Peste 10g ei încadrează la hard rock. Și dacă ai apa adâncă lângă stânci e curățat tot de ăștia cu spear.
Da si mie un nume, un link ceva. Ma mai uit pe youtube, dar nu la din astia care dau cu light (in general ma uit la Markos Vidalis). E prima data cand aud ca pestele mare nu e langa mal vara. Daca prin peste mare vorbim de peste 4-5 kg, da pot spune ca nu am vazut, dar la 1-3 kg am văzut și am prins. O baracuda de 50-60 cm nu prea o păcălești cu duo drag de 5 grame, iar la alea mai babane am avut urmăriri doar pe voblere peste 14 cm (duo tide minnow, seaspin mommotti).

Da si mie un nume, un link ceva. Ma mai uit pe youtube, dar nu la din astia care dau cu light (in general ma uit la Markos Vidalis). E prima data cand aud ca pestele mare nu e langa mal vara. Daca prin peste mare vorbim de peste 4-5 kg, da pot spune ca nu am vazut, dar la 1-3 kg am văzut și am prins. O baracuda de 50-60 cm nu prea o păcălești cu duo drag de 5 grame, iar la alea mai babane am avut urmăriri doar pe voblere peste 14 cm (duo tide minnow, seaspin mommotti).
Nu zic ca nu e deloc dar ca la orice specie trebuie sa ști când ce cum și unde. Pentru noi care mergem doar in concediu e mai greu sa știm toate astea. Uite eu urmăresc pe tipul ăsta: https://youtube.com/@mastro-tyrikos?si=Mvcq98UtMYWK4w3c
Are și filmulețe cu subtitrare și vorbește detaliat despre specii și tehnici.

Erikosu

Stiuca
Mai bag ceva la traista
20240620_122145.jpg

Nu zic ca nu e deloc dar ca la orice specie trebuie sa ști când ce cum și unde. Pentru noi care mergem doar in concediu e mai greu sa știm toate astea. Uite eu urmăresc pe tipul ăsta: https://youtube.com/@mastro-tyrikos?si=Mvcq98UtMYWK4w3c
Are și filmulețe cu subtitrare și vorbește detaliat despre specii și tehnici.
Sa il contrazicem pe influenceru grec ;)))

Cum ziceam.... jig mare, peste cat de cat. Naluca e un savage gear slider de 100g... 15 cm

Atașamente

• 20240627_174441.jpg
    20240627_174441.jpg
    575,7 KB · Vizualizări: 76

parpa

Biban
Aditzu321 pentru Grecia sa iti schimbi ancorele cu ancore pentru apa sarata. Altfel o sa iti rugineasca ancorele cu care vin si o sa se raspandeasca rugina pe corpurile nalucilor + la celelalte naluci din trusa.

Cel mai prinzator va fi Ryuki Natural Yamame ;)

Sunt patit! priesttt

Aditzu321

Biban
Aditzu321 pentru Grecia sa iti schimbi ancorele cu ancore pentru apa sarata. Altfel o sa iti rugineasca ancorele cu care vin si o sa se raspandeasca rugina pe corpurile nalucilor + la celelalte naluci din trusa.

Cel mai prinzator va fi Ryuki Natural Yamame ;)

Sunt patit! priesttt
Am schimbat toate ancorele cu carligele din poza, nu folosesc ancore de fel, mi se pare ca ranesc pestii degeaba.In cel mai rau caz o sa limpezesc nalucile dupa fiecare pescuit.Ma gandesc ca trebuie jucate agresiv cu multe jerkuri.

parpa

Biban
Am schimbat toate ancorele cu carligele din poza, nu folosesc ancore de fel, mi se pare ca ranesc pestii degeaba.In cel mai rau caz o sa limpezesc nalucile dupa fiecare pescuit.Ma gandesc ca trebuie jucate agresiv cu multe jerkuri.
Daca, carligele nu sunt pentru apa sarata vei avea aceeasi problema cu rugina.
Legat de prezentare, jerk-uri agresive. Cel putin eu asa am avut succes!

Fire intinse!

NicuB

Biban
Or fi sau n-or fi bune pe Dunare la salau? Asta-i intrebarea :)

20240702_114856.jpg

Cert este ca in Suedia pispirica de 6.1cm 7g (eu am luat-o pe cea de 10,6g) a prins stiuca de 94cm + alte stiuci mai mici (altcineva a pescuit cu ea, nu eu). A fost o perioada cand nalucile mari nu functionau, stiuca ataca doar naluci mici. De departe megabass-ul asta mic , clear chart si clear pink, a dat cele mai bune rezultate.

Sus