Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Hades

Stiuca
Borurile sunt de 14 cm, iar gumele de 7 și 9 cm.

IMG_20210702_145006[1].jpg

Ca să vă faceți o idee. Trebuie să o îndrept, că a venit îndoită pentru pachet.

IMG_20210702_165427.jpg

spin4fun

Salau
Nu am mai postat de mult aici, asa ca s-au adunat. Am continuat sa acumulez naluci, asa ca trantesc un calup intreg de "noi" achizitii pe 2021, 95% is de anul asta, dar poate s-a mai strecurat si cate unul mai vechi, nu le mai tin minte pe toate cand le-am luat. In principiu a fost target pe pastrav, dar am completat si colectia de Rapale sau cea de aniversare Kuusamo, alta dambla, cu ajutorul lui Cosmin. Mai sunt si altele, cateva naluci de clean si in special oscilante de pastrav si ceva Ar-S-uri, dar nu le-am mai scos la pozat. Multumesc si pentru cadouri, scuby nnnoroc, un frumos Ryuki sinking de 80 si Cosmin, cateva Rapale frumoase made in Finland!

Gata cu multumirile, va las cu dovezile nebuniei...Ima, Smith, AnRe, Duo, Jackall, Rapala, Storm, Luhr Jensen, Imakatsu, Kuusamo, Megabass, Blue Fox, Ilba si multe altele.

20210706_161304.jpg

20210705_141832.jpg

20210607_132836.jpg

20210706_154606.jpg

20210706_162516.jpg

Nu am mai postat de mult aici, asa ca s-au adunat. Am continuat sa acumulez naluci, asa ca trantesc un calup intreg de "noi" achizitii pe 2021, 95% is de anul asta, dar poate s-a mai strecurat si cate unul mai vechi, nu le mai tin minte pe toate cand le-am luat. In principiu a fost target pe pastrav, dar am completat si colectia de Rapale sau cea de aniversare Kuusamo, alta dambla, cu ajutorul lui Cosmin. Mai sunt si altele, cateva naluci de clean si in special oscilante de pastrav si ceva Ar-S-uri, dar nu le-am mai scos la pozat. Multumesc si pentru cadouri, scuby nnnoroc, un frumos Ryuki sinking de 80 si Cosmin, cateva Rapale frumoase made in Finland!

Gata cu multumirile, va las cu dovezile nebuniei...Ima, Smith, AnRe, Duo, Jackall, Rapala, Storm, Luhr Jensen, Imakatsu, Kuusamo, Megabass, Blue Fox, Ilba si multe altele.

Vezi atașament 44291

Vezi atașament 44292

Vezi atașament 44293

Vezi atașament 44294

Vezi atașament 44295
Mamaaa!!! Și când ma gândesc ca o sa ieși pe balta și o sa folosești doar 1,76% din ele… așa fac și eu ;)
Plec cu multe năluci și folosesc 2, 3 intr-o zi.

spin4fun

Salau
Mamaaa!!! Și când ma gândesc ca o sa ieși pe balta și o sa folosești doar 1,76% din ele… așa fac și eu ;)
Plec cu multe năluci și folosesc 2, 3 intr-o zi.
Stiu, stiu. La fel fac si eu. Dar vreau sa schimb asta si sa incep sa folosesc cat mai multe intr-o partida. Oricum, si asa sunt multe. Problema e ca cel putin anul asta nu prea apuc sa ies...:(

spin4fun

Salau
Si tot eu revin, cum nu apuc sa pescuiesc, postez aici...de data asta sunt cadouri, nu chiar achizitii, dar tot la noutati intra. Mai intai vesta. Dupa recomandarile de pe forum, am zis sa incerc si eu vesta-minune de la Rapala, Urban Vest Pack. Argumentele care m-au facut sa ma orientez spre acest produs in defavoarea unei genti de sold: loc pentru camelback, loc pentru fixare lanseta cat esti pe apa (chinga laterala), buzunarele mari pentru cutii si spatiul pentru telefon, izolat. Vesta o voi purta peste wadersi. Este o singura marime, insa se poate regla, asa ca imi vine si mie bine, chiar daca nu sunt asa corpolent. Rucsac am, dar mereu mi-era greu sa schimb naluca din apa sau sa iau bidonul cu apa din spate ca sa ma hidratez, fara sa ma retrag pe mal.

IMG-20210707-WA0010.jpg

IMG-20210707-WA0009.jpg

IMG-20210707-WA0008.jpg

Apoi palaria. Aveam una de la Decathlon, cu capse pe lateral pentru prinderea borului, cum imi place sa o port, insa am pierdut-o undeva pe munte, pe la diversele cazari, si nu am mai gasit la fel la ei. Asa ca cea noua urmeaza acelasi design, dar e de la Jack Wolfskin. Pe asta deja am pus-o la treaba, deocamdata pe munte doar, pescuitul se mai lasa asteptat...

20210712_165424.jpg

20210712_165301.jpg

Acum astept si wadersii cu boots, comanda e data pentru Simms G3 si boots de la Redington, in August ar trebui sa le am. Si cu astea gata si cu echipamentul de protectie :)

Am înțeles că începe sezonul cleanului !!!!!!!! 3,5 cm cu 3,8g !!!

Vezi atașament 44439
Ca tot o arzi pe Ali incearca-le si pe aseta:
US $4.18 21%OFF | TREHOOK 36mm 3.6g 5pcs Mini Crankbait Fishing Lures Topwater Artificial Hard Bait Minnow Swimbait Wobblers Carp Fishing Lure Set

AlexH

Moderator
Membru personal
Saptamana trecuta m-am pregătit pt o pescuiala la bass, intr-un mini concediu, dar nu am mai ajuns, ca nu m-a dus capul sa-i fac pasaportul copilului. Asa ca astea plus restul trusei mai asteapta vreo 3 saptamani:
IMG_20210715_184135.jpg

Si prin bunavointa colegului LukeS, am primit cadou gumele de mai jos. Multumesc inca odata.
IMG_20210715_184640.jpg

Una colorata si una naturala, sa fie.
Copii dupa copiile copiilor.

Pacat ca nu mai e clean.
Dupa o iesire si cele ale prietenilor niciun clean la orizont. Se pare ca plasele le-au venit de hac. Pentru prima data aud ca a inceput sa se practice in zona si curentul electric ...
20210715_212535-01.jpeg

Avat

Biban
Una colorata si una naturala, sa fie.
Copii dupa copiile copiilor.

Pacat ca nu mai e clean.
Dupa o iesire si cele ale prietenilor niciun clean la orizont. Se pare ca plasele le-au venit de hac. Pentru prima data aud ca a inceput sa se practice in zona si curentul electric ...
Vezi atașament 44454
Nu cred că sunt plasele....eu am dat la clean zilele astea,și doar mici au intrat,și doar unul singur pe la 40 și avea țepi pe cap,și curgeau lapți din el.Așa și anul trecut,abia de prin august au început să intre ăia mari....puțină răbdare priesttt

Espasia

Somn
Parca, asa imi amintesc, se discuta pe undeva despre voblerele Goldy. Pentru pescuitul cleanului, in special. Nu am dat atentie acestui fapt, concentrandu-ma pe deja clasicele Rapala, Salmo sau Lucky John, sau mai stiu eu care….Toate cu steif, si pedigree. Bune toate, si prinzacioase. Inclusiv Caperlanele……roflmaooopeacefingers.

Acum 2 ani, cautam un fir prin Tg.Mures (la Brasov nu prea il gasisem), si intrand intr-un magazin vanzatorul mi-a recomandat ptr clean marca Goldy. Eu - fiindca omul a fost foarte amabil- am luat cred ca tot stocul lui (Cred ca avea patru bucati). Unul era floating, celelalte sinking. Am dat ceva cu cel floating, dar am ramas la clasicele UL Crank-uri de la Rapala. Asta fiindca credeam ca toate sunt floating, din cele cumparate atunci.

Si odata pe un lac, dupa ce cu nimic nu aveam succes, am pus unul sa incerc. Atunci am vazut ca este sinking. Si cu zornaitoare interna in el. O zarnaitoare “violenta”.
Adica un fel de Rapale, dar scufundatoare.

Frate, ce partida am avut……..Si de atunci ele sunt pe pozitie fruntasa in alegere. Pacat ca am pierdut 2, la altul i-a crapat barbeta cand l-am traznit de motorul din bot, si mai am unul. Negru.

In mai multe randuri am cautat acele modele Goldy Wibro-Max, de 3,4 cm si 4,5g (parca) adica cele scufundatoare. La marile magazine nu aveau sau nu ma puteau ajuta. Asa ca dupa ce l-am traznit pe penultimul am cautat insistent, (voiam chiar sa ii contactez pe fabricanti), dar am avut noroc. Am gasit firma Pescuit finesase, https://pescuitfinesse.ro/index.php?route=common/home, care le avea pe stoc, toate modelele si dimensiunile Goldy.
Iar reprezentantul care m-a sunat cand imi faceam cont (Sa pot vedea si pretul), a fost extre, extrem de amabil.

Si mi-am facut primul set de stoc. Doar scufundatoare fiindca plutitoarele la mine sunt Rapalele UL Crank.

Cu ele am prins foarte ok si pe Olt, la ape mai adanci. Pentru ape putin adanci, incercati cele floating.
Mie chiar imi plac si sincer consider ca imi completeaza excelent trusa cu voblere sinking.
Abia astept o noua iesire, sa le pun la treaba…..

Un vobler de buget, chiar foarte fain.

PS Ca si puncte slabe, barbeta este din plastic, sa sparge , crybabydaca era din policarbonat……mda era alt pret.

PPS. Scuzati povestirea ……dar am scris-o sa nu creda unii (cum am fost “catalogat” in mesaje, ca-s adeptul voblerelor foarte scumpe. Da sunt, cui nu ii plac, dar sa dam Cezarului ce-i al Cezarului.

Atașamente

• EED033FB-B988-47D2-9248-AB41BE056432.jpeg
    EED033FB-B988-47D2-9248-AB41BE056432.jpeg
    347,8 KB · Vizualizări: 110

Wurger

Somn
Nu stiu cine te-a catalogat pe matale după năluci. Eu cred ca ai o relatie foarte speciala si foarte diferita de a altora cu nalucile.
Interesele sunt in ordine:
barca-loc, mulinete, bete si abia la urma ceva in capatul firului, ca n-ai cum sa lansezi fara.
Auzi, sa nu fi tu curios de alte giugele. Să mergi cuminte prin tranșeul ăla fără să mai scoți capul peste margine să vezi cu ce mai trage adversarul!
Sau mai abitir, să ai muniția în geantă, dar să nu tragi cu ea din lipsă de încredere.

Sus