Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Victor Dan

Stiuca
Cand nu te hotarasti sa bagi verde, sau portocaliu, chinezul are raspunsul: de ce nu amandoua?

Screenshot_20210617-065350_Facebook-02.jpeg

Mal

Somn
Servus, Mal. L-ai mai folosit? Cum rezista?

Vroiam sa te intreb de buzunare: sunt impermeabile cele de jos?

Mersi!
Helou cu intarziere raspund. Nu exista buzunare de jos sunt practic doua buzunare mari in care iti incap doua cutiute de clean pastrav adica 20 de voblere pana in 3g/buzunar sau o cutie mare pt voblere mari. Buzunarele sunt usor sub nivelul pieptului, iar fiecare dintre ele mai are inca un buzunar dublat unde mai poti ascunde nimicuri dar alea sunt nepractice. Peste buzunarele astea ai niste plasa la exterior unde poti pune alte nimicuri si pe partea stanga forceps foarfece etc. Eu am intrat pana la nivelul de jos cu ele in apa nimic nu s-a intamplat, si prins si ploi zdravene iarasi ce am avut la interior inclusiv rucsacul din spate uscat tot, eu acolo tin pelerina de ploaie si tancul de hidratare. Cu tanc e destul de incomod mai ales daca esti imbracat gros, evident tine cont ca eu dau de pe mal si merg mult. Tot la fel de evident e ca nu cred ca e impermeabil ca un simms, dar isi face treaba. Anul asta face 3 ani si arata ca nou desi l-am stresat vreun an jumate bine, in ultimii ani, folosesc si o borseta de la fox rage alternativ.
Despre calitate, nimic de reprosat.

spin4fun

Salau
Helou cu intarziere raspund. Nu exista buzunare de jos sunt practic doua buzunare mari in care iti incap doua cutiute de clean pastrav adica 20 de voblere pana in 3g/buzunar sau o cutie mare pt voblere mari. Buzunarele sunt usor sub nivelul pieptului, iar fiecare dintre ele mai are inca un buzunar dublat unde mai poti ascunde nimicuri dar alea sunt nepractice. Peste buzunarele astea ai niste plasa la exterior unde poti pune alte nimicuri si pe partea stanga forceps foarfece etc. Eu am intrat pana la nivelul de jos cu ele in apa nimic nu s-a intamplat, si prins si ploi zdravene iarasi ce am avut la interior inclusiv rucsacul din spate uscat tot, eu acolo tin pelerina de ploaie si tancul de hidratare. Cu tanc e destul de incomod mai ales daca esti imbracat gros, evident tine cont ca eu dau de pe mal si merg mult. Tot la fel de evident e ca nu cred ca e impermeabil ca un simms, dar isi face treaba. Anul asta face 3 ani si arata ca nou desi l-am stresat vreun an jumate bine, in ultimii ani, folosesc si o borseta de la fox rage alternativ.
Despre calitate, nimic de reprosat.
Multumesc de raspuns. Parea mai joasa vesta, dar daca spui ca e putin sub piept buzunarul e ok. Ma gandeam sa o iau peste wadersi. Ce m-ia atras atentia: chingile laterale pentru pus lanseta, util cand schimbi naluca stand in apa, apoi posibilitatea de a pune Camelbak-ul in spate, pentru ca mereu uit sa ma hidratez cum trebuie pe apa. In fine, compartimentarea, sa pot duce doua cutii gen Meiho Versus 3020 si sa-mi agat zorzoanele la exterior. M-am saturat sa car rucsacul prin apa.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am zis sa iau si o lanseta de mega finete pentru muscareala pastravilor si de ce nu bibani. Graphiteleader Finezza GFPS-6102Ul, 0.5-5 grame imperecheata cu un Shimano Vanquish C2000 SHG si un fir Varivas Avani Saltwater finesse 0.2 PE

20210617_103920.jpg
20210617_103840.jpg
20210608_133729.jpg

Hades

Stiuca
Pentru lupta cu soarele.....

Și eu ..pentru ”lupta” cu țânțarii și musculițele ce ți se bagă în ochi când aprinzi lampa. Că nu este ”achiziție ” ,... dar măcar este ”dotare” . Mi-a rămas de la plasa pentru țânțari ( plasă de pânză, nu de plastic ) și am făcut un sac. Am atașat niște margini, dintr-o pijama veche, în față și spate să fie ceva greutate. Că nu a ieșit estetic nu știu dacă pe baltă contează. PS Mi-am găsit vocația. Mă fac croitor !!!zimbetttzimbettt

IMG_20210618_123650.jpg

Luigi

Somn
Și eu ..pentru ”lupta” cu țânțarii și musculițele ce ți se bagă în ochi când aprinzi lampa. Că nu este ”achiziție ” ,... dar măcar este ”dotare” . Mi-a rămas de la plasa pentru țânțari ( plasă de pânză, nu de plastic ) și am făcut un sac. Am atașat niște margini, dintr-o pijama veche, în față și spate să fie ceva greutate. Că nu a ieșit estetic nu știu dacă pe baltă contează. PS Mi-am găsit vocația. Mă fac croitor !!!zimbetttzimbettt

Vezi atașament 43959
Eu as indrazni sa iti recomand o solutie mult mai comodã: Autan ii spune... Cu plasa aia pe cap nu cred ca vei face mai mult de 3 lansãri.
Dac-o fi bunã propunerea mea, imi zici ce colectie ai in vitrinã? Nu reusesc sa identific cutiile.

Hades

Stiuca
........................o solutie mult mai comodã: Autan ii spune... Cu plasa aia pe cap nu cred ca vei face mai mult de 3 lansãri.
Dac-o fi bunã propunerea mea, imi zici ce colectie ai in vitrinã? Nu reusesc sa identific cutiile.

Chiar am mai multe feluri de Autan, dar sigur tot plasa va fi mai bună. Când aprinzi lampa de cap vin roiuri de musculițe. În spate sunt cărțile soției ( ale mele sunt mai jos și nu se văd) folosite pe post de contrast. Dacă te referi la sticla din dreapta mea(stg.jos) ,... acum este goală !!!!!!!!!!drunkdrunk

AdrianGh

Oblete
Eu as indrazni sa iti recomand o solutie mult mai comodã: Autan ii spune...

Imi cer scuze daca e offtopic, dar produsele de la Life Systems... mai bune sau nu ca Autanul? Daca da, atunci cu DEET sau fara DEET? Ma pregatesc de delta si nu as vrea sa-mi stric zilele din cauza sugaciulor de tantari (posibil sa am si o mica alergie la intepaturile lor... )

Pi3.14

Stiuca
Imi cer scuze daca e offtopic, dar produsele de la Life Systems... mai bune sau nu ca Autanul? Daca da, atunci cu DEET sau fara DEET? Ma pregatesc de delta si nu as vrea sa-mi stric zilele din cauza sugaciulor de tantari (posibil sa am si o mica alergie la intepaturile lor... )
Eu pentru tantari folosesc SZUCU....parca asa ii zice. E si pulverizator si crema. Mie mi se pare foarte eficienta

AdrianGh

Oblete
Din ce am gasit pe internet, Szuku are o concentratie mai mica de DEET fata de Life Systems (DEET fiind repelent-ul de baza), dar cred ca o sa le incerc pe amandoua. Multumesc pentru recomandare!

Szuku:
Active substance: N, N-diethylmetatoluamide (DEET)
Active substance content:
spray - 23% - 230g / kg
cream - 24.8% - 248g / kg

LifeSystems:
Contains 50% DEET (the strength recommended by the WHO)

shogunu65

Stiuca
Din ce am gasit pe internet, Szuku are o concentratie mai mica de DEET fata de Life Systems (DEET fiind repelent-ul de baza), dar cred ca o sa le incerc pe amandoua. Multumesc pentru recomandare!

Szuku:
Active substance: N, N-diethylmetatoluamide (DEET)
Active substance content:
spray - 23% - 230g / kg
cream - 24.8% - 248g / kg

LifeSystems:
Contains 50% DEET (the strength recommended by the WHO)
eu folosesc autan sau ballistol.... de obicei le am pe ambele cu mine, pentru ca am observat ca in anumite zone tantarii ciupesc si cu autan. sau ar exista explicatia ca autanul nu se aplica uniform, iar ballistol fiind cumva uleios trebuie sa il intinzi pe piele.

Avat

Biban

Vezi atașament 43959
Iați mireasă ziua bună.......roflmaoooroflmaooo

A. Pavel

Stiuca
Mercury 6 cp
55C9A60F-7BA7-4067-B65C-DC4B26F5A3C5.jpeg

Atașamente

• 6D824806-A340-4EAD-ADFC-1C4D366BF6D3.jpeg
    6D824806-A340-4EAD-ADFC-1C4D366BF6D3.jpeg
    132 KB · Vizualizări: 68
  • 3F7BAD33-FB63-4B95-8129-B70A71C51259.jpeg
    3F7BAD33-FB63-4B95-8129-B70A71C51259.jpeg