Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

AlexH

Moderator
Membru personal
Pai ce ai tu nu e borseta de la rapala. La ala parca ii zice Slingbag, nu mai stiu.
Uite, de asta zic:
460051.jpg

Eu pe asta o folosesc la clean.

vasi25

Salau
Aaaa asa da, in asta din poza ta se vede clar locul pentru sticla de apa. Eu nu am mentionat nicaieri de borseta :)) Da e SlingBag si spuneam ca e singurul defect ca nu incape nicaieri o sticluta cu apa.

Aldebaranul xg are raport prea mare. Și vreau sa o folosesc și cu crankuri. Angrenajele astea de calcuta sunt cele mai potrivite pentru toate aplicațiile. Plus ca sunt din bronz și sunt micromodule.

motoucle

Biban
Da e SlingBag si spuneam ca e singurul defect ca nu incape nicaieri o sticluta cu apa
Eu unul renunt la o cutie si asa ai si loc de apa. Am o cutie cu chestii de clean una cu chestii de alti pesti mai mari si sertarul din fata e plin de... diverse gen plicuri de gume, jiguri, tutun si o apa. Dezavantajul e ca nu ai multe momeli la tine dar nici nu imi place sa plec pe apa cu 2 lansete. Daca vreau sa schimb, schimb cutia si lanseta la masina...

scuby

Salau
Eu unul renunt la o cutie si asa ai si loc de apa. Am o cutie cu chestii de clean una cu chestii de alti pesti mai mari si sertarul din fata e plin de... diverse gen plicuri de gume, jiguri, tutun si o apa. Dezavantajul e ca nu ai multe momeli la tine dar nici nu imi place sa plec pe apa cu 2 lansete. Daca vreau sa schimb, schimb cutia si lanseta la masina...
Cochetam si eu pentru Slingbag, dar Candes mi-a recomandat geanta de umar de la Savage Gear.

Aceleasi dimensiuni (2 cutii de 3600) , diferenta fiind un buzunar pentru sticla cu apa.

Nici nu am pescuit cu SG, ca deja ma gandesc sa-mi cumpar Patagonia Stealth Atom Sling bag 8L, pentru o mai buna manevrabilitate prin apa (cred). Am gasit-o pe stoc in CJ si vreau sa vad daca-mi intra cutiile de pastrav( 2 Meiho 1010W si 2 Meiho J case) si sa ramana ceva loc pentru 1-2 sandwich-uri. Plusul acestei genti pentru mine este inelul D pentru minciog pozitionat corect, fata de SG unde am improvizat.

Wurger

Somn
Aveam nevoie de o geanta pentru a ma putea misca rapid prin apa si pentru a schimba nalucile fara prea multa zarva
Inafara de faptul ca mori de sete, ca nu ai loc unde sa pui o sticla de apa la jumate per total e ok, oricum ma asteptam sa fie mica nu a fost o surpriza.Vezi atașament 43795
M-ați căpiat cu buzunarul pt sticla de apa...

Luigi

Somn
Hai salut. Vãd ca dai cu jiguri pânã in 10g si din ce postezi pe apã nu foarte adâncã. Daca ai cumva si adâncimi mai mari pe acolo, eu iti dau exemplul meu: am pescuit multa vreme pe canal cu jiguri suficient de grele cât sa ajungã la fund, maxim 10g, pe lac tot 8-10g au fost standard, ca sa am cãderea cât mai lungã. Teoretic ce trebuie de obicei la salau, practic... fara rezultate notabile. Din momentul in care am incercat cu citeva grame in plus, au venit bucatzile, iar pe lacurile pe care pescuiesc si prindeam (acum nu, e gherlã generalã) bag mâna in foc ca un jig mai greu, jucat agresiv si rapid (fiindca incet ar fi doar pe fund) face diferentza. Asta pe la mine, dar daca tot bagi la traistã, indraznesc sa iti sugerez si citeva de 12-14g, când ai chef de actziune zimbettt

Erikosu

Biban
Hai salut. Vãd ca dai cu jiguri pânã in 10g si din ce postezi pe apã nu foarte adâncã. Daca ai cumva si adâncimi mai mari pe acolo, eu iti dau exemplul meu: am pescuit multa vreme pe canal cu jiguri suficient de grele cât sa ajungã la fund, maxim 10g, pe lac tot 8-10g au fost standard, ca sa am cãderea cât mai lungã. Teoretic ce trebuie de obicei la salau, practic... fara rezultate notabile. Din momentul in care am incercat cu citeva grame in plus, au venit bucatzile, iar pe lacurile pe care pescuiesc si prindeam (acum nu, e gherlã generalã) bag mâna in foc ca un jig mai greu, jucat agresiv si rapid (fiindca incet ar fi doar pe fund) face diferentza. Asta pe la mine, dar daca tot bagi la traistã, indraznesc sa iti sugerez si citeva de 12-14g, când ai chef de actziune zimbettt
Salut! Apa are intre 6-10 m,folosesc si greutati mai mari, dar parca.. ce trece de 10gr nu e pe mana mea. O sa tin cont de sfatul tau si maine sper sa scot ceva la poze.
Multumesc!

Sus