Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Sami

Salau
La bucata sunt cateva si ,de regula,nu modelele cel mai bune. La plic sunt cate 4 sau 5 in functie de marime ,iar pretul e undeva 8-9 lei.
Eu nici alea la bucata nu le-am gasit la 1 leu.

Avat

Biban
Sami Pentru un leu,guma asta este foarte bună naughty roflmaooo

Atașamente

• 20210405_224050.jpg
    20210405_224050.jpg
    193,4 KB · Vizualizări: 58

Sami

Salau
Sami Pentru un leu,guma asta este foarte bună naughty roflmaooo
Depinde in ce ape pescuiesti. In poza pare o guma de 5cm,iar la Dunare nu folosesc asa ceva. Preturile anterioare se refereau la 7,5 cm,nu la 5 cm.
Modelul acela chiar l-am evitat,nu stiu de ce ,dar nu am pedcuit cu guma aia,desi am vreo 20 de gume de 7,5 in trusa.
Nici macar de sacrificiu nu le-am bagat.

scuby

Salau
Foarte misto lanseta cat ai dat pe ea? Am luat si eu mincioc de pastrav de la slovaci, calitate pret remarcabile. O sugestie ia blmuri de 8 chiar 6 vei pierde pesti in dril, fac parghie in scurt si se dezgata.
jos palaria
Lanseta a fost 438Ron, am gasit-o intr-un magazin local din CJ.

Legat de carlige am 8 si 6, care sunt deja pe minnow-uri de 4/5cm, acestea de 12 vreau sa le pun pe DUO Ryuki 38, daca sunt mici le schimb pe marimea 10.

PS: “ia blmuri” - m-a derutat 2 min, nu stiam ce vrei de la mine :D

miker2ka

Stiuca
Am calcat in gura lacomiei si am luat un TP 2500 FD.
Poze nu mai puna ca au pus altii :D
In mare imi pare un stradic fl scump .... ruleaza mai bine si este mai inchegata dar a fost si trimisa de noua la mester pentru gresare corespunzatoare si eliminare jocuri. (gresarea era superficiala si avea joc in axul tamburului).
Din ce pozele din interior pare stradic.
Rotorul imi pare mai tapan (probabil alt material).

Gresarea de fabrica:
IMG-20210407-WA0001.jpg

La prima mana imi taburul de stradic fl imi pare compatibil .... dar tre sa mai testez deoarece Gebar1983 zice ca nu.

In mare imi pare un stradic fl scump .... ruleaza mai bine si este mai inchegata dar a fost si trimisa de noua la mester pentru gresare corespunzatoare si eliminare jocuri. (gresarea era superficiala si avea joc in axul tamburului).

Gresarea de fabrica:
Vezi atașament 42605

La prima mana imi taburul de stradic fl imi pare compatibil .... dar tre sa mai testez deoarece Gebar1983 zice ca nu.
Salut,
Sunt compatibili tamburii de Stradic 19, Stella FJ, Vanquish FB. Rotorul e din aliaj de magneziu fata de plastic la Stradic, dar la Tp(incepand cu modelul 2015) capacul este din plastic(adica doar corpul cu piciorul mulinetei este din metal).

miker2ka

Stiuca
Pai cum am spun am trimis-o la mester de noua. Pribabil a adaugat vreo saiba ceva... nu stiu detaliile tehnice. Vezi pe celalalt forum

In linkul de mai jos gasiti compatibilitatea tamburilor pentru toate modelele Shimano.

Gresarea de fabrica:
Vezi atașament 42605

Referitor la gresare din 3 Stella FJ, 2 erau la fel de gresate ca cea prezentata de tine, iar un Vanquish 2500S FB la fel. Dupa ce le am gresat corespunzator mi se par ca ruleaza mai bine si par mai inchegate. Eu tot ce e nou dupa maxim 2 partide le gresez asta pt ca vreau sa se faca putin rodaj la dintii pinioanelor. Ele au din fabrica o mica pelicula pe angrenaje dar daca le utilizezi la temperaturi ba ridicate ba scazute timp indelungat cu siguranta apare uzura prematura.

Gresarea de fabrica:
Vezi atașament 42605

Eu ma refeream la tamburul de la Stradic CI4 2500 FB Durereeee
A fost o neînțelegere... vina mea...
Din ce mi-a spus Aurel , cel de la FL se potriveste. Scuze!

shogunu65

Stiuca
Norocul vostru, al celor fara dioptrii...
O pereche de ochelari de soare cu lentile polarizate costa 400-500 lei (sa zicem), dar daca e sa pui lentile colorate cu dioptrii si polarizate, deja vorbim de +1000 lei numai lentilele (cel putin in cazul meu care am -1 la ambii ochi).
aceeasi problema o am si eu... am rezolvat o partial cu niste rame cu clips si magnet luate de pe aliexpress. am pus lentile normale de vedere si cand am nevoie pot atasa ramele de soare cu lentila polarizata.

Hades

Stiuca
aceeasi problema o am si eu... am rezolvat o partial cu niste rame cu clips si magnet luate de pe aliexpress. am pus lentile normale de vedere si cand am nevoie pot atasa ramele de soare cu lentila polarizata.
Eu cu +1,5 ...!!! Am rupt ramele la cei colorați și mi-au rămas cei incolori. Am rezolvat pentru pescuit și condus noaptea ( galbenul) cu .. ( sunt cu arc, nu cu magnet) PS Am luat primele 3 culori .
Untitled.jpg

Ochelari nu aș lua în veci de la China, dacă sticla nu e cum trebuie strici ochii una - două. Am pățit cu ochelari de la petrom când am pierdut RB și nu am avut de ales, ma dureau ochii de parcă aveam ace in ei. Nu spun ca distorsionează dacă sunt din plastic.

Sus