Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Trufandale de ........zdruncinat bugetul.
IMG_4166[1].jpg

Luigi

Somn
Ehei, totul e posibil când un rulment costã 0,5 Ron si ora de muncã 0,6 Ron. Faza cea mai tare e ca probabil Tsurinoaiele astea sunt montate in aceleasi fabrici si pe aceleasi benzi ca si mulinetele de firmã. Ca sa nu stea degeaba capacitatea de productzie, chinezul fabricã tot ce vrei, de orice calitate. Hades , cândva rafturile tale de scule de pescuit vor arãta ca raftul meu de decoratiuni de Crãciun, alea mişto colorate si prãfuite si pe care nu le mai folosesc de ani de zile, evident made in China.

Costi

Salau
"celebra" Tsurinoya are real 2 rulmenți pentru tambur și unul mare cu antiretur pe ax, deși se laudă cu 10+1.

Personal nu am desfacut Tsurinoya sa vad cati rulmenti are dar iti zic sigur ca la fiecare knob are cate 2... deci doar la manivela ai 4 (asta stiu ca am vrut sa schimb knobii). Plus cei 2 la tambur ar fi 6, mai e cel cu role de la antiretur... 7.... Daca am timp si chef odata... poate ma apuc sa o desfac sa i numar doar asa de amorul artei....
Numai ca a trecut de mult perioada cand numarul de rulmenti oglindea calitatea unui produs... la cat costa acum un rulment cred ca i-ar costa mai mult sa puna o bucsa de bronz :D
Degeaba se lauda cu n-spe rulemti daca materialele din care e facuta sunt de cacao, sau au tolerante de te doare mintea.....
Au chinezi si mulinete decente, unele mult mai bune daca compari cu asa zise mulinete de firma in aceeasi gama de pret. Insa cine cumpara copie de Aldebaran din China cu 300 lei si are asteptari sa lucreze ca originalul care e de 5-6 ori mai scump o sa fie dezamagit profund. Daca iei o mulineta de 300 lei asteptarile trebuie sa fie cam prin zona aia.... eventual comparata cu o mulineta ce se vinde de noua in tara doar putin mai scumpa.
Sunt pe Ali si chestii ce merita cumparate, si mulinete decente, da trebuie cernut bine, si ales cu grija... deoarece 90 din chinezi fac doar copy-paste dupa descrierile originalurilor pe care le copiaza in general...
Pentru cine e la inceput de drum si nu stie daca vrea sa ramana pe cast, sau are nevoie de o mulineta ieftina sa iasa de 2 ori pe an la peste.... gasesti soluti si la chinezi..... daca insa vrei ceva mai rafinat si care sa tine ceva ani buni... atunci dai un ban si iei ceva de firma.

Hades

Stiuca

Parcă te-ai debarasat de gumele de Bega !! Poza este mai veche, că la Sânmihaiu Român Bega avea nuanțe de verde. Îți dau nr de telefon și să dea mama..... să nu-mi dai mesaj cu locația să te ” calc ”!!!! Sunt la început și vreau să învăț !! După ce ajung nu contează câte jiguri și gume se pierd că asigur eu !!

Parcă te-ai debarasat de gumele de Bega !! Poza este mai veche, că la Sânmihaiu Român Bega avea nuanțe de verde. Îți dau nr de telefon și să dea mama..... să nu-mi dai mesaj cu locația să te ” calc ”!!!! Sunt la început și vreau să învăț !! După ce ajung nu contează câte jiguri și gume se pierd că asigur eu !!

Am și voblere, dar mai cu atenție !! zimbetttzimbetttroflmaoooroflmaoooroflmaooo PS Nu te știu și probabil nu te-am văzut în viața mea .Simt că ne vom înțelege bine. Să spui dacă să aduc o țuică. Eu de obicei iau la mine o bere de 0,33 l , Ursus la sticlă ( cred că este cea mai bună bere din România ) că aia iese după 2 ore( șoferia !!!!! ) dar dacă vrei pot să aduc tot bere pentru tine .

Hades

Stiuca

Am și voblere, dar mai cu atenție !! zimbetttzimbetttroflmaoooroflmaoooroflmaooo PS Nu te știu și probabil nu te-am văzut în viața mea .Simt că ne vom înțelege bine. Să spui dacă să aduc o țuică. Eu de obicei iau la mine o bere de 0,33 l , Ursus la sticlă ( cred că este cea mai bună bere din România ) că aia iese după 2 ore( șoferia !!!!! ) dar dacă vrei pot să aduc tot bere pentru tine . Poate punem la cale deplasarea la Vidra. Eu o să trec pe acolo, că voi sta în Malaia ( de acolo sunt de loc ) și mai rămân mai mult. Am în plan Latorița și Brădișorul. PS Acum 6 luni nici nu mă gândeam la asemenea planuri !!!!!!!!!!!zimbettt

Romin Alin

Stiuca

Am și voblere, dar mai cu atenție !! zimbetttzimbetttroflmaoooroflmaoooroflmaooo PS Nu te știu și probabil nu te-am văzut în viața mea .Simt că ne vom înțelege bine. Să spui dacă să aduc o țuică. Eu de obicei iau la mine o bere de 0,33 l , Ursus la sticlă ( cred că este cea mai bună bere din România ) că aia iese după 2 ore( șoferia !!!!! ) dar dacă vrei pot să aduc tot bere pentru tine .
Salut!
Nu m-am debarasat de "gumele de Bega" , am vandut doar niște gume .....
In trusa mea nu există "gumele pt locația X , Y, Z " ci gumele in care am incredere pentru ca au confirmat in mod repetat pe locații si perioade diferite.
Poza este facuta ieri si nu este la Sanmihaiu Roman .
Referitor la locație....cine a fost stie unde este făcută poza, este un loc foarte frecventat de pescari.
Informații sau ponturi am încetat să mai ofer atât public cat si in privat .....uneori las sa se vada in poze unele detalii !
Referitor la pescuit împreună nu este cazul deoarece in ultimii ani am avut câțiva oameni care m-au invitat cu ei la pescuit , am mers dar am avut doar experiențe neplăcute apoi si am renunțat si la acest aspect.
Prefer să merg la pescuit cu oameni care ma cunosc de peste 10 ani , si avem incredere unii in altii(2-3 pers)
Rar fac si exceptii....foarte rar !
Legat de alcool....vreo 10 ani la rând am băut si apa de la rațe....am renunțat si la acest viciu de vreo 2 ani....
Nu vreau sa par arogant sau ipocrit dar prefer să spun lucrurilor pe nume de la început, sa nu creez probleme sau discuții ulterior !
Fire întinse!
Stimă !

Hades

Stiuca
Salut!
Nu m-am debarasat de "gumele de Bega" , am vandut doar niște gume .....
In trusa mea nu există "gumele pt locația X , Y, Z " ci gumele in care am incredere pentru ca au confirmat in mod repetat pe locații si perioade diferite.
Poza este facuta ieri si nu este la Sanmihaiu Roman .
Referitor la locație....cine a fost stie unde este făcută poza, este un loc foarte frecventat de pescari.
Informații sau ponturi am încetat să mai ofer atât public cat si in privat .....uneori las sa se vada in poze unele detalii !
Referitor la pescuit împreună nu este cazul deoarece in ultimii ani am avut câțiva oameni care m-au invitat cu ei la pescuit , am mers dar am avut doar experiențe neplăcute apoi si am renunțat si la acest aspect.
Prefer să merg la pescuit cu oameni care ma cunosc de peste 10 ani , si avem incredere unii in altii(2-3 pers)
Rar fac si exceptii....foarte rar !
Legat de alcool....vreo 10 ani la rând am băut si apa de la rațe....am renunțat si la acest viciu de vreo 2 ani....
Nu vreau sa par arogant sau ipocrit dar prefer să spun lucrurilor pe nume de la început, sa nu creez probleme sau discuții ulterior !
Fire întinse!
Stimă !

Vezi de ce mi-ai plăcut !!! Rămânem prieteni aici și poate viitorul ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sus