Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Aditzu321

Oblete
37138
37139

37140
Primul meu echipament de spinning
Savage gear parabellum cc , 1.90 , 0-5 grame
Ryobi ecusima 1000
Daiwa j-braid 0.06 - 9lbs
Mai am in plan niste mepps aglia si hornet-uri
E ok pentru un incepator?
Ps:Cu gumele din ultima poza ma gandeam ca poate prind bibani soare(mi se par foarte frumosi si destul de bataiosi pentru marimea lor)

Aditzu321

Oblete
Sa ne zici si noua pareri despre lanseta Savage Gear. Imi face cu ochiul si mie.
Am testat-o azi, mie imi place.
In 6 ore de umblat prin boscheti, urzici si mure, am reusit sa prind o "stiuca" cat pixu'.Am incercat la clean dar nu a vrut azi.
Am avut un drill fain de vreo 5 minute cu o stiuca peste 1 kg, dar malul ii inalt si pe cand sa cobor dupa ea(in apa) s-a dus.Lanseta s-a comportat frumos, la fel si mulineta.
Poti lansa jig de 1g+guma de 3cm 20 de metri lejer.
37153

Wurger

Somn
20200915_203131.jpg

Am observat ca stau foarte prost la gume portocalii - checked
Interesante astea de la Storm. Si cu offset si cu normal, dupa cum devine cazu.
Păpădiile alea de la Fox arata destul de asemanator cu niste streamere de avat. Sa vedem cum le folosim.
Niste guvizi foarte convingatori si moi de la Iron Claw (adica o chinezarie din america). Gen tip Dunare, intre pietre la salau de care nu pescuiesc.
Si un spinertail polonez de la Spinmad. De mult imi venise ideea de asa ceva dar nu gaseam. Ceva cu volum mare dar greutate mica (8g) care sa nu te oblige sa mulinezi ca disperatu la vale in curent ca sa.l tii in pelicula. Are sa vedem ce poate.
Am iesit repede sa nu consum banii de mulineta.

parpa

Oblete
37267

Firul Matrix PRO l-am luat sa inlocuiesc un Dragon Silk TOUCH 8X Neon de 0.16 care dupa nici un an a inceput sa imi plesneasca in lanseu daca fac mici peruci. Ciudat as zice, ca mai am de 0.20 pe o mulineta de spinning si nu am avut probleme. Am avut si de 0.12 dar l-am schimbat ca se rupea prea usor in agatatura.

Wurger

Somn
Vezi atașament 37267

Firul Matrix PRO l-am luat sa inlocuiesc un Dragon Silk TOUCH 8X Neon de 0.16 care dupa nici un an a inceput sa imi plesneasca in lanseu daca fac mici peruci. Ciudat as zice, ca mai am de 0.20 pe o mulineta de spinning si nu am avut probleme. Am avut si de 0.12 dar l-am schimbat ca se rupea prea usor in agatatura.
Eu am fost dezamagit de Matrix pro ala. Portocaliu. Am si scris. Poate la tine da cu plus. Sa ne spui!

parpa

Oblete
Eu am fost dezamagit de Matrix pro ala. Portocaliu. Am si scris. Poate la tine da cu plus. Sa ne spui!
Am citit. Parerile sunt impartite din cate am vazut. Testez si eventual revin cu un review intre cele 2 fire.
Daca nici asta nu merge, urmatoarele pe lista sunt Daiwa Tournament 8 Braid Evo si Daiwa Morethan X12 desi mi se par usor cam exagerate la pret.

Bogdan86

Stiuca
Dacă va aduceți aminte in acum vreo 3 săptămâni m-am ales cu vârful rupt la un baț Savage de swimbait pe care ulterior l-am trimis înapoi fiind in garanție . Din păcate modelul era ediție limitată și nu aveau tronson de schimb așa ca mi-au dat un alt model. Este vorba de Savage Gear XLNT3 Trigger și ca sa nu-i fie urat bățului pana la destinație au băgat și ceva gume “mici” de știuca =25 cmroflmaooo

Sus