Totul despre motoare de barci

Mihai.P

Oblete
Pescar fara barca
NU!
Absolut toti producatorii mari au in oferta la marimea S lungimea de 38. Poate or fi exceptii. Rare.
Textele cu "nu se mai fabrica", "s-a schimbat standardul", " nu exista" sunt doar niste texte ale unor vanzatori care nu vor / nu stiu.
Poti sa verifici foarte usor daca intri pe site-urile internationale ale producatorilor nu pe cele ale vanzatorilor din Ro.
Eu am 20 de cai cu cizma scurta de 38 cm luat nou in 2018.
Problema e motorul. Nu barca. Si te rog nu ne mai certa

Pescar fara barca
NU!
Absolut toti producatorii mari au in oferta la marimea S lungimea de 38. Poate or fi exceptii. Rare.
Textele cu "nu se mai fabrica", "s-a schimbat standardul", " nu exista" sunt doar niste texte ale unor vanzatori care nu vor / nu stiu.
Poti sa verifici foarte usor daca intri pe site-urile internationale ale producatorilor nu pe cele ale vanzatorilor din Ro.
Eu am 20 de cai cu cizma scurta de 38 cm luat nou in 2018.
Problema e motorul. Nu barca. Si te rog nu ne mai certa
Am doua motoare ambele cu cizma scurta. Suzuki și Mariner. Unul din 2020, altul din 2021! Chiar vrei sa le masor și sa pun poza aici? Nu mai spune tâmpenii....stiu ce spun!

Mihai.P

Oblete
Ok. Vad ca nu vrei sa intelegi ce ti se transmite. Ti-am dat mura-n gura unde sa te duci sa cauti informatiile. Mai departe sustii ca tu ai cumparat ce ti-au bagat altii pe gat deci stii mai bine.
Ma retrag, ramai cu bine.
Te plangi ca nu te-a ajutat lumea si cand am vrut sa te ajut m-ai facut tampit.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Oare forumul asta e bun de ceva? EU CRED CA NU! Un forum bun ar fi cel în care ne ajutam unul pe altul. Aici nu e asa ceva. Sa explic. Anul trecut am luat un motor Suzuki 5 cp cizma scurta și o barca Kolibri KM300D cu chila gonflabila. Barca era cu oglinda de 38 cm. M-am plâns aici pe forum ca sunt nemulțumit de viteza ansamblului. Toți ati sărit cu sfaturi proaste. Ca sunt gras ! Ca e motorul mic. NICI UNUL NU MI-A SPUS ADEVARATA PROBLEMA! OGLINDA!
Am mai cumpărat încă o barca. KOLIBRI KM330D. Asta are oglinda de 42 cm. Cu același motor, barca asta zboară pe apa. Cu barca cu oglinda de 38 ating 9-10 km/h. Cu barca cu oglinda de 42 ating 19 km/h! Dublu!
Nu înțeleg, de ce atâtea răutăți? Unul nu mi-a spus adevărată problema! Era greu sa spuneți "trebuie înălțată oglinda"? Am sa fac lucrul asta la barca veche, sa vad ce se întâmpla.Vezi atașament 44710
Forumul asta doar m-a dezinformat. Un forum care nu incearca sa ajute începătorii. De ce oare?

LE problema era oglinda. La barca veche motorul e prea în apa.
Vezi atașament 44711
Dar nici un forumist nu mi-a spus asta!

Hai sictir !! nervostare

Tu ai vrut sa auzi doar ce vrei si sa pricepi ce iti place si suna bine pt tine.
Acuma esti de'a dreptul magar sa vi sa ne spui ca nu suntem buni de nimic si nu te-am ajutat!!
Esti mojic domnule !
O cauza pierduta dar, tu sa fi sanatos !

Oare forumul asta e bun de ceva? EU CRED CA NU! Un forum bun ar fi cel în care ne ajutam unul pe altul. Aici nu e asa ceva. Sa explic. Anul trecut am luat un motor Suzuki 5 cp cizma scurta și o barca Kolibri KM300D cu chila gonflabila. Barca era cu oglinda de 38 cm. M-am plâns aici pe forum ca sunt nemulțumit de viteza ansamblului. Toți ati sărit cu sfaturi proaste. Ca sunt gras ! Ca e motorul mic. NICI UNUL NU MI-A SPUS ADEVARATA PROBLEMA! OGLINDA!
Am mai cumpărat încă o barca. KOLIBRI KM330D. Asta are oglinda de 42 cm. Cu același motor, barca asta zboară pe apa. Cu barca cu oglinda de 38 ating 9-10 km/h. Cu barca cu oglinda de 42 ating 19 km/h! Dublu!
Nu înțeleg, de ce atâtea răutăți? Unul nu mi-a spus adevărată problema! Era greu sa spuneți "trebuie înălțată oglinda"? Am sa fac lucrul asta la barca veche, sa vad ce se întâmpla.Vezi atașament 44710
Forumul asta doar m-a dezinformat. Un forum care nu incearca sa ajute începătorii. De ce oare?

LE problema era oglinda. La barca veche motorul e prea în apa.
Vezi atașament 44711
Dar nici un forumist nu mi-a spus asta!
Părerea mea este ca nu oglinda a influențat viteza bărcii. Contează cei 30 cm in plus (in orice domeniu). Barca mai lunga va merge mai tare decât barca mai scurta (cu aceleași motor). Daca vrei viteza mai mare, te sfătuiesc sa îți mai iei o barca și mai lunga. Una de 4,20 metri lungime de exemplu. Cred ca o sa prinzi 23,4 km/h.
PS: dacă ești dezamăgit de acest forum (cu toate ca toți “ne-am bătut capul cu tine”), poți sa îl părăsești. Rogi un admin sa îți șteargă contul. Intri peste 4-5 luni cu pseudonimul “pescarcupatrubarci”….
Daca am fost prea dur, rog un admin sa șteargă postarea asta! De data asta nu ma supăr. Mi se pare exagerat sa ne certe chiar aceasta persoana (și acum ma simt obosit de cât mi-am bătut capul cu ea).

soringt

Oblete
Salut. Sa va spun si experienta mea de incepator cu imperecherea oglinda -motor.
Barca Elling F310, motor Tohatsu 6 CP cizma scurta, fabricatie 2021.
Oglinda barcii este de 35cm special cred pt motoare cu cizma de 15 inch (adica exact 38cm). Problema este ca motorul desi in specificatii este de 15", cizma are 44 cm. Solutia a fost montarea unui inaltator.

Ce inaltator ai folosit ? de la Kolibri ?
Sunt curios daca ai facut proba la motor si barca cu si fara inaltator, sa vezi daca difera viteza.

soringt

Oblete
Inaltatorul l-am cumparat de la o alta firma, dar este identic cu cel de la Kolibri, sunt de prin Hunedoara parca, am luat si un set de roti de la ei. Dar din poze este identic, la fel si pretul.
Nu am facut testul de viteza la maxim, motorul inca este in rodaj si incerc sa respect recomandarile, dar eu zic ca se simte diferenta. Oricum, era prea mult lasat in apa.

valeron

Oblete
Salutare!Aceeasi poveste si la mine..
Barca Quicksilver 320 sport fabricatie 2020+ motor nouYamaha 5cp cizma scurta..
Barca are oglinda 39cm iar motorul cizma de 44 cm..
Am zis ca rup norii..Da' de unde!La jumatatea acceleratiei am vreo 7-8km/h..Balboteaza apa ca naiba...Sunt dezamagit dar mi-o asum ca nu m-am documentat inainte sa cumpar motorul..
Sper sa rezolv problema cu un inaltator de oglinda insa din ce-am mai citit pe net sunt cativa cu aceeasi problema care spun ca nu s-a schimbat nimic cu inaltatorul si asta ma baga in ceata si mai mult!

Am uitat sa adaug : daca la jumatea acceleratiei am undeva la 8km/h in blana urca undeva la maaaxim 10km/h ..si bolboroseste apa intre baloane rau rau..si nexam putere :((
Am umblat la toate gaurile de la trimm..degeaba..

valeron

Oblete
Eu am avut quicksilver 310 cu motor de 5 cai, 18 19 km/h. Ceva nu faci bine, ori trim, ori greutate distribuita aiurea in barcă.. ori...
mda..m-a luat capu' cand ti-am vazut clipul :(

Chiar atat de mult sa conteze cei 5cm diferenta intre placa si chila?
Recomandati inaltatorul de oglinda?

Eu am avut quicksilver 310 cu motor de 5 cai, 18 19 km/h. Ceva nu faci bine, ori trim, ori greutate distribuita aiurea in barcă.. ori...
Ai idee cati cm avea oglinda la quicksilver enduro?39 sau 435?

valeron

Oblete
Nu se poate,trebuie să glisezi si asa,barca e cea cu podina de inalta presiune?
podea aluminiu

cum incep sa accelerez incepe sa fiarba apa sub motor urat de tot si arunca si stropi pe baloane si putin in barca si parca merge infranata, nush cum sa explic..

Atașamente

• 15996A2E-D00D-4A36-B4F1-B914794A0A7C.jpeg
    15996A2E-D00D-4A36-B4F1-B914794A0A7C.jpeg
    430 KB · Vizualizări: 42

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu cumva problema ar fi de la motor, adică de la funcționarea improprie?
Poate e restricționat la putere, ca să poți face rodajul cum trebuie.

adiwolf

Moderator
Membru personal
pune o placuta de lemn sub menghina cand montezi motorul pe barca in asa fel incat sa il inalti maxim cat permite menghina sa prinda placa - eu reuseam cu o pana de lemn de 28mm - vezi daca se schimba ceva, in mod normal ar trebui sa se vada putina schimbare
obligatoriu prelungitor mansa si stai cat mai in fata pana intra in glisare, apoi te poti trage in spate
distribuie greutatea in barca in asa fel incat sa nu ai greutatea pe spate, sa fie cat mai uniform
barca este ok, motorul la fel, problema este la ceea ce faci tu gresit
vezi ce ti-am recomandat si mai vorbim dupa aceea

Edi

Salau
valeron
Cum au mai spus si colegii mei mai sus, pentru a glisa barca trebuie sa tii cont de mai multe lucruri:
- distanta intre placa anticavitatie de la motor si chila barcii trebuie sa fie de 2-3cm
- regleaza trim-ul la motor in asa fel incat placa anticavitatie sa fie paralela cu suprafata apei
- conteaza foarte mult distributia greutatii in barca (ca si la balansoar)
- incearca sa glisezi barca fara prea multa greutate in barca pentru inceput

Dupa ce ai reusit sa glisezi barca poti sa mai faci reglaje la trim si la distributia greutatii in barca.
Spor.

valeron

Oblete
pune o placuta de lemn sub menghina cand montezi motorul pe barca in asa fel incat sa il inalti maxim cat permite menghina sa prinda placa - eu reuseam cu o pana de lemn de 28mm - vezi daca se schimba ceva, in mod normal ar trebui sa se vada putina schimbare
obligatoriu prelungitor mansa si stai cat mai in fata pana intra in glisare, apoi te poti trage in spate
distribuie greutatea in barca in asa fel incat sa nu ai greutatea pe spate, sa fie cat mai uniform
barca este ok, motorul la fel, problema este la ceea ce faci tu gresit
vezi ce ti-am recomandat si mai vorbim dupa aceea
Da, multumesc de sfaturi, cred ca voi putea "ridica" motorul maxim 2 cm din ce-am vazut ..Multumesc frumos!

Sus