Totul despre motoare de barci

A. Pavel

Stiuca
Da, tocmai ce am vorbit la telefon cu vanzatorul. Mai facea si la misto cand i-am pomenit de elice. A zis ca are 5 ore de functionare. Durereeee Din partea mea, sa se spele cu el pe cap.

Aurel

Piranha
The Oddity, deja ai făcut o epopee din dorința de a avea un motor nenoricit care sa-l folosești la deplasarea cu barca, sincer și fără supărare.
Parerea mea e sa iei un motor și gata.
Oricum nu o sa fie "motorul vieții"
O sa urmeze și altele......

A. Pavel

Stiuca
Sigur o sa mai urmeze si altul sau altele. Dar pana la urma, d-aia e forum, sa ne informam, sa punem intrebari, sa ne ajutam atat cat putem si cum putem si cel mai important, sa nu ne luam in balon unii pe altii. Ca asa se duce dracului toata ideea de comunitate amicala.
Si prin discutii de genul asta inveti diverse lucruri. De exemplu: daca nu imi atragea atentia colegul greere despre elicea acelui Mercury, nici prin gand nu imi trecea ca ar fi o problema.
Scuze daca v-am deranjat cu intrebarile mele! Nu o sa se mai repete.

adiwolf

Moderator
Membru personal
The Oddity
nu te ofusca degeaba ca nu te cearta nimeni, cu atat mai mult Aurel care si-a expus o opinie personala ce nu rezoneaza cu ceea ce ai vrut tu sa auzi sau ceea ce astepti sa auzi.
culmea este ca ..............cam are dreptate, nu te crampona in a cauta "motorul vietii", cu siguranta vor urma si altele, fix ca la masini sau chiar mai rau!!
cand am ajuns la acel mult ravnit Tohatsu 9.8 2T am zis ca am atins limita maxima, dracu credea ca in nici un an, il voi vinde si voi ridica stacheta mult mai sus, dar uite ca s-a intamplat asa ca acuma imi este si frica sa mai zic ceva ca cine stie ce pitic de pe creier mai trezesc si...............Bash
seteaza un buget maximal si cumpara cel mai nou motor ce iti poti permite la acel moment - casca bine ochii, fi atent la detalii si cel mai important, stabileste corect necesitatea si ceea ce vrei sa cumperi, mai precis ce motor cauti - putere, cilindree, 4T, 2T, etc.
succes in cautare si achizitie, nu te da peste cap sa cumperi ceva, fi mai relaxat si cu siguranta vei gasi ceea ce vrei si iti doresti

A. Pavel

Stiuca
Nu m-am suparat si nici nu am zis ca ma simt certat. Exact cum colegul si-a expus opinia, asa am facut-o si eu. Nu e obligatoriu sa fim de acord toti. Unde am ajunge daca toti am fi de acord si nu ar exista pareri diferite?
Eu am zis ce am avut de zis. Tocmai ce am evidentiat ca am invatat unele chestii din epopeea asta a cautarii motorului perfect. Am incercat pe cat pot sa fiu activ si sa ajut atat cat de mult ma pricep si ce/cat stiu. Acum nu mai spun nimic.

Hades

Stiuca
........................................ fiu activ si sa ajut atat cat de mult ma pricep si ce/cat stiu. Acum nu mai spun nimic.

Păi de ce ?? Situația, sau cazul ăsta, cu achiziția motorului face parte din viața de zi cu zi, indiferent că este pescuit, motocros sau alte hobby-uri . Crezi că numai tu ai luat informație din discuțiile despre motorul ”tău” ???

shogunu65

Stiuca
Nu m-am suparat si nici nu am zis ca ma simt certat. Exact cum colegul si-a expus opinia, asa am facut-o si eu. Nu e obligatoriu sa fim de acord toti. Unde am ajunge daca toti am fi de acord si nu ar exista pareri diferite?
Eu am zis ce am avut de zis. Tocmai ce am evidentiat ca am invatat unele chestii din epopeea asta a cautarii motorului perfect. Am incercat pe cat pot sa fiu activ si sa ajut atat cat de mult ma pricep si ce/cat stiu. Acum nu mai spun nimic.
Stai liniștit, nu ești primul care și a luat o pe aici....și pe mine m au luat la 11 metri legat de niste roți de gonflabila... Unii uita că și ei au ieșit la început cu gonflabila și cu motoare de 4 cai.... Viața îți mai da și lămâi, important e sa le faci limonada ;)

Mai merita cumparat acum motor Johnson Bombardier in 2 timpi din 2004?
Am vazut la treaba unul de 3.3 cai, din 2006 cred, aproape nou. La prima proba s-a rupt impellerul - copt de varsta. Probabil o sa aiba nevoie de durtune noi de carburant. In afara de busonul de la rezervor, caruia i se rupe fluturasul de aerisire, e un motor bun. Motorul e tohatsu, cum este si la mercury de putere similara, difera carburatoarele.

Oare forumul asta e bun de ceva? EU CRED CA NU! Un forum bun ar fi cel în care ne ajutam unul pe altul. Aici nu e asa ceva. Sa explic. Anul trecut am luat un motor Suzuki 5 cp cizma scurta și o barca Kolibri KM300D cu chila gonflabila. Barca era cu oglinda de 38 cm. M-am plâns aici pe forum ca sunt nemulțumit de viteza ansamblului. Toți ati sărit cu sfaturi proaste. Ca sunt gras ! Ca e motorul mic. NICI UNUL NU MI-A SPUS ADEVARATA PROBLEMA! OGLINDA!
Am mai cumpărat încă o barca. KOLIBRI KM330D. Asta are oglinda de 42 cm. Cu același motor, barca asta zboară pe apa. Cu barca cu oglinda de 38 ating 9-10 km/h. Cu barca cu oglinda de 42 ating 19 km/h! Dublu!
Nu înțeleg, de ce atâtea răutăți? Unul nu mi-a spus adevărată problema! Era greu sa spuneți "trebuie înălțată oglinda"? Am sa fac lucrul asta la barca veche, sa vad ce se întâmpla.
IMG-20210729-WA0001.jpg

Forumul asta doar m-a dezinformat. Un forum care nu incearca sa ajute începătorii. De ce oare?

LE problema era oglinda. La barca veche motorul e prea în apa.
IMG-20210605-WA0003.jpg

Dar nici un forumist nu mi-a spus asta!

Ultima editare:

Mihai.P

Oblete
Salut. Masoara cizma motorului de la aripioara de deasuora elicii pana la umarul care trece peste oglinda. Mie mi se pare ca motorul nu e cu cizma scurta de 38. Ca sa fie totul imperecheat bine aripioara antiventilatie trebuie sa fie la maxim 1-2 cm sub chila.

Salut. Masoara cizma motorului de la aripioara de deasuora elicii pana la umarul care trece peste oglinda. Mie mi se pare ca motorul nu e cu cizma scurta de 38. Ca sa fie totul imperecheat bine aripioara antiventilatie trebuie sa fie la maxim 1-2 cm sub chila.
E cu cizma scurta! Dar noile motoare cu cizma scurtă nu mai au 38 cm ci 44. De aceea ucrainienii de la Kolibri au făcut noile barci cu oglinda de 42 cm, nu 38 cum erau cele vechi!

Sus