Tileagd

spin4fun

Biban
Va salut!

Am tot auzit de acest lac de acumulare dintre Oradea si Alesd si am inceput sa fac planuri impreuna cu un prieten pentru o iesire de o zi cu barca. Primul pas: sa aflam ce permis e necesar si daca exista taxa de o zi. Din ce am aflat, nu exista reciprocitate intre AJPS Cluj si cea din Bihor, prin urmare permisele noastre de Cluj nu sunt valide. Pasul doi, am sunat la colegii din Bihor, care ne-au spus ca trebuie facut permis, in cuantum de 155 lei. Acum, in orice univers paralel, mie suma asta mi se pare absurda pentru o zi de pescuit. Alte informatii nu am prea gasit sau nu ni s-au oferit, nici aici pe forum, nici pe gugal, nici telefonic de la Oradea. Daca exista un topic dedicat sau o intrebare similara, il rog pe admin sa stearga topicul acesta.

Aveti cumva informatii despre o taxa de pescuit de o zi, cine gestioneaza acumularea sau daca exista o varianta (legala) pentru un pescar dintr-un alt judet de a ajunge sa pescuiasca pe acest lac fara a-si face un permis de Bihor pentru un an? Care e statutul lacului? Ii intreb mai ales pe colegii bihoreni sau cei din zona care frecventeaza lacul. In plus, cam pe unde se poate lasa barca la apa? Niste indicatii ar fi utile. Multumesc anticipat pentru orice informatie!

Mal

Somn
Va salut!

Am tot auzit de acest lac de acumulare dintre Oradea si Alesd si am inceput sa fac planuri impreuna cu un prieten pentru o iesire de o zi cu barca. Primul pas: sa aflam ce permis e necesar si daca exista taxa de o zi. Din ce am aflat, nu exista reciprocitate intre AJPS Cluj si cea din Bihor, prin urmare permisele noastre de Cluj nu sunt valide. Pasul doi, am sunat la colegii din Bihor, care ne-au spus ca trebuie facut permis, in cuantum de 155 lei. Acum, in orice univers paralel, mie suma asta mi se pare absurda pentru o zi de pescuit. Alte informatii nu am prea gasit sau nu ni s-au oferit, nici aici pe forum, nici pe gugal, nici telefonic de la Oradea. Daca exista un topic dedicat sau o intrebare similara, il rog pe admin sa stearga topicul acesta.

Aveti cumva informatii despre o taxa de pescuit de o zi, cine gestioneaza acumularea sau daca exista o varianta (legala) pentru un pescar dintr-un alt judet de a ajunge sa pescuiasca pe acest lac fara a-si face un permis de Bihor pentru un an? Care e statutul lacului? Ii intreb mai ales pe colegii bihoreni sau cei din zona care frecventeaza lacul. In plus, cam pe unde se poate lasa barca la apa? Niste indicatii ar fi utile. Multumesc anticipat pentru orice informatie!
Daca ai carnet AJVPS vizat in alt judet si vin aia din Bihor, platesti ziua de pescuit 20-30 lei cat vine, daca vin la voi, ca asa e in toata tara. Daca-s supermeni si fac pe desteptii ii intrebi daca AJVPS BIHOR are incheiat contract pe 2019 cu ANAR, ca fostele contracte de concesiune nu mai sunt valabile. Si daca cer taxa le amintesti ca anul asta Curtea Suprema(ICCJ) le-a solicitat tuturor sa intre in legalitate si sa incheie fain frumos contracte cu APELE ROMANE. Pana nu incheie contracte, apele RAMAN NECONCESIONATE si e valabil orice permis ANPA de ape interioare.

Pe scurt in 2018, CCR admis o prima sesizare de neconstitutionalitate nr. 312/2018 la normativul privind pescuitul si acvacultura. In 2019, fara sa puna de acord aceasta Decizie s-a incercat o noua modificare, prin care contractele de concesiune se dadeau direct fara ofertari si cei care concesionau deveneau si autoritati de control etc. Multe aberatii de genul, care nu trebuie sa ne mai mire. A fost declarata din nou neconstitutionala in ansamblul sau. Pana cand nu se vine cu o forma constitutionala, care trebuie sa respecte in primul rand interesul public, ca apele nu sunt feuda cuiva anume ci bun public, va mai dura.

spin4fun

Biban
Nu stiu daca acumularile se specifica separat in lista, insa daca un sector de rau luat in administrare include si acumularile de pe cursul lui, atunci e la AJVPS Bihor, inclus in sectorul Vadu Crisului pana la iesirea din tara a Crisului Repede (80 km). Intr o noua discutie avuta de prietenul cu care merg cu cei de la AJVPS Bihor ni s-a comunicat, din nou, ca nu exista taxa de zi si ca daca suntem membrii ai AJPS Cluj trebuie sa ne facem permis (si sa devenim membrii) si la ei la Bihor (155 lei), iar daca suntem membrii ai celeilalte asociatii din Cluj, taxa e de 90 lei.

Daca ai carnet AJVPS vizat in alt judet si vin aia din Bihor, platesti ziua de pescuit 20-30 lei cat vine, daca vin la voi, ca asa e in toata tara. Daca-s supermeni si fac pe desteptii ii intrebi daca AJVPS BIHOR are incheiat contract pe 2019 cu ANAR, ca fostele contracte de concesiune nu mai sunt valabile. Si daca cer taxa le amintesti ca anul asta Curtea Suprema(ICCJ) le-a solicitat tuturor sa intre in legalitate si sa incheie fain frumos contracte cu APELE ROMANE. Pana nu incheie contracte, apele RAMAN NECONCESIONATE si e valabil orice permis ANPA de ape interioare.

Pe scurt in 2018, CCR admis o prima sesizare de neconstitutionalitate nr. 312/2018 la normativul privind pescuitul si acvacultura. In 2019, fara sa puna de acord aceasta Decizie s-a incercat o noua modificare, prin care contractele de concesiune se dadeau direct fara ofertari si cei care concesionau deveneau si autoritati de control etc. Multe aberatii de genul, care nu trebuie sa ne mai mire. A fost declarata din nou neconstitutionala in ansamblul sau. Pana cand nu se vine cu o forma constitutionala, care trebuie sa respecte in primul rand interesul public, ca apele nu sunt feuda cuiva anume ci bun public, va mai dura.
Multumesc de raspuns, e de ajutor. Ma tem insa ca daca exista acel act de contractare cu ANPA si Tileagd-ul, ca si restul lacurilor din salba acumularilor de pe Crisul Repede, este in administrarea lor ca fond piscicol, atunci au argumentele lor, chiar daca nu au dreptate pana la capat. Pana la urma au contract cu ANPA. Feuda continua, lasand la o parte ca nu mai e peste...

Mal

Somn
Atentie ANPA poate concesiona numai atat:
e) încheie contracte de concesiune, contracte de închiriere, contracte de arendă şi asociere în participaţiune, în vederea exploatării terenurilor pe care sunt amplasate amenajări piscicole, precum şi a altor terenuri aferente acestora, din domeniul public şi privat al statului, cu excepţia celor de pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei «Delta Dunării»;
  f) concesionează/închiriază lacurile de acumulare care au folosinţă unică piscicultura, în conformitate cu prevederile legale în vigoare; (OUG 23/2008)

Articolele astea nu dau dreptul decat la piscicultura sau amenajari piscicole. Asa ca aiurelile AJVPS-urilor ca ei centreaza dau cu capul nu sunt pe lege. Nu se refera la ape naturale/cursuri de apa naturale. Daca Tileagd nu apare in lista cum a zis adiwolf inseamna ca lacul nu e de piscicultura/nu e amenajare piscicola. Deci nu poate fi concesionat de ANPA, iar daca AJVPS zice ca e la ei pe nustiuce contract e o abureala.

Desigur AJVPS-urile daca te uiti pe siteurile lor isi impart raurile tarii pe tronsoane de parca ar fi casa lor. Si asta pentru banii din taxe si favoritisme locale.

Numa ca Legea apelor ii cam incurca nitel, dupa cum i-a incurcat si Presedintele si CCR prin 2 decizii :
 ART. 33 Jurisprudență
  (1) Autoritatea publică centrală din domeniul apelor poate concesiona sau închiria parte din domeniul public al apelor, pentru exploatarea apelor de suprafaţă sau subterane, cu excepţia apelor geotermale, a materialelor din acestea şi din maluri, precum şi pentru valorificarea vegetaţiei din albiile minore şi de pe maluri, folosirea energiei apelor, exploatarea luciului de apă pentru agrement ori sporturi nautice, ca şi pentru alte activităţi, cu respectarea prevederilor legale.
(la 29-08-2004 Alin. (1) al art. 33 a fost modificat de art. II din LEGEA nr. 310 din 28 iunie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 584 din 30 iunie 2004, prin înlocuirea sintagmei "Ministerul Apelor, Pădurilor şi Protecţiei Mediului" cu sintagma "autoritatea publică centrală din domeniul apelor".)

Deci doar ANAR poate concesiona restul,(adica marea majoritate a apelor de la noi) ANPA se ocupa DOAR cu piscicultura/amenajari piscicole. Restul e abureala cum e marlania aia cu 155 LEI TAXA.

spin4fun

Biban
Vom merge si speram sa avem mai mult de pescuit decat de povestit. Pana una-alta, daca cineva frecventeaza lacul Tileagd cu barca, m-ar ajuta cateva indicatii vis-a-vis de un loc de acces unde sa ne putem lasa barca la apa. Am inteles ca ar fi unul singur.

spin4fun

Biban
Tocmai am fost azi pe Tileagd. Gherla totala. Apa scazuta, locul de intrare (aflat intre timp) era cu 2 m sub nivelul obisnuit al apei, conform spuselor pescarilor locali. Am dus barca pe brate vreo 200 m, si are 86 kg... Vreo 6 barci pe apa, nici o captura. Cateva atacuri de la bibani mici, toate pe gume grub echipate pe microjiguri, atat. O plimbare frumoasa in care mi am scos barcuta la apa pentru prima data si o companie faina, dar atat. Pentru mine Tileagd-ul ramane un mister cu mult beton pe margini.

Mal

Somn
Cred ca li s-a facut mila de noi cand ne-au vazut carand barca in maini ca doi ocnasi si apoi vaslind de la baraj la coada lacului cand ni s-a descarcat bateria la motor...
La cum arata lacusorul ala cred ca ar trebui sa va plateasca sa veniti la pescuit acolo. Aveti atatea variante faine in Cluj si/sau la limita cu Bihorul, Belis, Remeti, Bulz, Valea Iadului, Suncuius...

spin4fun

Biban
La cum arata lacusorul ala cred ca ar trebui sa va plateasca sa veniti la pescuit acolo. Aveti atatea variante faine in Cluj si/sau la limita cu Bihorul, Belis, Remeti, Bulz, Valea Iadului, Suncuius...
Stiu, Belisul era alternativa pentru duminica, dar am zis sa incercam un lac nou. Ne-am lamurit.

Sus