Telefon rugged pentru pescuit?

JohnDoe

Oblete
Pentru iesirile mele scurte, de cateva ore, un telefon normal e suficient si e si mai practic. Nu mai stau sa schimb cartela, camera foto/video e mai ok decat de pe majoritatea astora rugged, mai ales pe lumina slaba. Bateria nu e o problema pt cateva ore. Daca-l stropesc putin, iar nu e o problema pt telefoanele actuale, midrange/high-end. Iar o husa siliconica de calitate mi-e de ajuns pt socuri. Dar sunt si relativ atent. Nu numai cu tel, cat si cu sculele de pescuit.

alinm

Salau
Acum am un A50 dual sim, cu 2 sim-uri o zi ma tine dar 2 zile doar cu utilizare sumara. Am vazut ca variantele noi de a52 si a72 (5000mah) sunt rezistente la apa, xcover mi se pare ca are bateria prea mica.

Oricum telefonul principal e cel de serviciu, daca iau unul rugged asta ar fi al 2-lea telefon, cu utilizare mai ales la iesiri in natura si pescuit. In cel mai rau caz am un battery bank scump :)

Mal

Somn
Acum am un A50 dual sim, cu 2 sim-uri o zi ma tine dar 2 zile doar cu utilizare sumara. Am vazut ca variantele noi de a52 si a72 (5000mah) sunt rezistente la apa, xcover mi se pare ca are bateria prea mica.

Oricum telefonul principal e cel de serviciu, daca iau unul rugged asta ar fi al 2-lea telefon, cu utilizare mai ales la iesiri in natura si pescuit. In cel mai rau caz am un battery bank scump :)
Sa dai pe un chinezism 1500-2000 lei nu imi pare deloc afacere buna. Este incomod de mare, eu nu stiu cum se descurca cineva cu doua telefoane. Eu in mod cert, imi e deajuns unul, desi imi baga astia pe gat si la serviciu unul, care doarme bine.

Samsung are modele rezistente la apa si praf cu Ip decent, as lua la astea o husa Otterbox

Otterbox mi-a facut iphoneul s4 sa traiasca 8 ani. Si acum merge nu are sticla zgariata nici pe fata nici pe spate. S-a dus in schimb bateria totalmente.
Nu pot recomanda destul otterboxul, este husa suprema, la ce a indurat telefonul asta. Insa atentie nu l-am scufundat niciodata. In mod cert, dupa ce crapa chinezul o sa iau un samsung rezistent la apa/praf cu otterbox si gata.

alinm

Salau
Eu oricum merg inspre 2 telefoane. Cel de servici are prea multe restrictii ...

Daca tot e sa fie 2, am zis ca al 2-lea sa fie ceva mai rezistent. Am cautat unul mai de buget, am gasit 2 care mi s-au parut interesante, Doogee s59pro la 900 lei si Oukitel wp5 pro la 700lei. Pana la urma am ales S59 deoarece WP5 e cu termen de asteptare mai lung.

Claw

Oblete
Pentru protectie la socuri folosesc o husa unicorn beetle care isi face treaba perfect. Telefonul samsung mi.a cazut in apa, l-am recuperat dupa 10,15 minute si a functionat in continuare fara probleme pana cand, f recent, mi.a cazut in apa de 2 m la o temperatura exterioara de 5 grade si nu am reusit sa il mai recuperez. Pentru noul telefon, pe langa husa unicorn beetle, caut o solutie sa evit scufundarea lui care sa imi permita totusi sa il si utilizez rapid, ceva gen breloc plutitor

Luigi

Somn
Taman mi-am luat unul nou, rezistent la apã, Samsung A52, pe care il voi bãga intr-o husã si voi evita sa il iau pe coclauri. Cred ca la pastrav tot pe "Nemuritorul" il voi lua, da, ãla cu salãii zgâriatzi si tulburi.

Hades

Stiuca
După ce i-am făcut cadou soției un Huawei, în 2018, la o săptămână sparg ecranul la telefonul meu. Oricum, avea 1,5 ani, așa că trecând pe la eMag să ridic un produs, am plecat cu 2 produse că era expus Xiaomi Mi A2 și mi-a plăcut. Funcționează bine și acum chiar și după ce ”l-am spălat” în Timiș filmând eliberarea unui clenuț. Noroc că era pe plaje cu apă mică. Așa că am rămas ”fidea” brandului si de sărbători am făcut o portare cu telefon Xiaomi Redmi Note 9 Pro, eu urmărind mărimea ecranului, baterie mare și foto bun. Are baterie de 5020mA, dar mai am și un acumulator extern.

adiwolf

Moderator
Membru personal
mai avem o discutie despre telefoane pe acest forum asa ca voi cupla cele doua topicuri pentru comasarea informatiei

kingofbeasts

Rod Builder
Din punctul meu de vedere nu se justifica un telefon rugged doar pentru pescuit si spun asta din perspectiva celui care a cochetat deja cu ideea asta cu multi ani in urma pe cand aveam Iphone 4s. Ca solutie , sa nu risc Iphoneul in barca, am optat atunci sa merg la pescuit cu vechiul Nokia e66 insa am renuntat repede la idee datorita faptului ca ajunsesem repede sa-mi doresc pozele mai bune , app-urile si meniul mai rapid al Iphone-ului. Odata ce te-ai invatat la bine ti-e greu sa te intorci la ceva inferior ca performanta . Ca si tine alinm eram obligat si la un telefon de firma (pe care, prin natura profesiei, trebuia sa-l port 24 de ore din 24 )si desi nu aveam restrictii la el, nu-mi convenea sa-l folosesc in interes personal din motive de privacy. Treaba e ca, era deja o corvoada cu 2 telefoane si cand a aparut al 3-lea , ala pentru pescuit, a fost deja prea mult . Sa le mentii pe toate incarcate, sa tot faci transfer de fisiere, sa cari atatea dupa tine, sa muti cartele , etc. era mult prea mult pentru mine. Am renuntat rapid la ideea unui telefon pentru pescuit in favoarea unei huse Waterproof pentru Iphone 4S . Am mers pe varianta celor de la Catalyst ( mi se pare ca am si pus pe youtube un clip cu telefonul in galeata cu apa la vremea aia ) si am fost foarte multumit de ea. Singurul inconvenient pentru interlocutori era acela ca-mi era atenuat microfonul si deci nu ma auzeau bine (asta si ecoul a fost marele dezavantaj al huselor waterproof). Cu toate astea am avut husa asta cativa ani si lumea se invata-se sa nu ma mai tina de vorba cand eram la pesti. Nu era insa solutia perfecta si asta m-am lamurit repede cand l-a o partida pe riu in curent puternic, imi cade telefonul din buzunar, loveste balonul si pica in barca. a fost momentul de trezire ca nu-i suficient sa ai telefon waterproof daca nu-l si poti recupera din apa. Husele plutitoare si chestiile plutitoare nu-mi placeau asa ca solutia suprema am luat-o de la minciocul pastravarilor si a fost asta:
C4820123-D598-40CA-BAC3-916B013B5D54.jpeg

Singura conditie e sa ai un punct pe husa sau carcasa de care sa te legi . In felul asta ai telefonul protejat si anti shock, si anti apa si anti pierdere accidentala. O folosesc de 8 ani si n-am avut niciodata telefon pierdut, stricat sau spart de cand am inceput s-o folosesc. Mai rugged de atat nu gasesti pentru pescuit si barca. Acasa il tin dezlegat si in scopul asta am o mica mufa quick connect acolo iar ca husa, si la Iphone 8 si acum la 12 mini am ramas la Unicorn Beetle care are tot ce-mi e necesar si suficient pentru o husa ( Otterbox am avut vreo 2 ani dar e overkill si nu merita efortul pentru mine).
51717D10-3001-4797-933B-212065BD92D9.jpeg

Concluzia e ca , o sfoara buna , e mai ieftină și mai utila decât orice carcasa sau telefon rugged ( care nu e altceva decât un telefon cu carcasa rugged built in și merita luat numai dacă nu ai deja un telefon personal care sa te satisfacă).
P.S conditia e ca sfoara sa nu fie mai lunga ca piciorul :) :p

Eu la pescuit ma duc cu telefonul "normal". Acelasi telefon il folosesc si la serviciu, am mailul si contacte ale colaboratorilor cu care comunic pe Whatsup, de pe numarul personal. Am refuzat pe cel de la firma. Chiar nu ma deranjeaza, am ij de mii de gigabiti in abonament pe care nu ii folosesc. De privacy chiar nu imi e jena, daca vrea cineva sa iti faca rau iti va face oricum.
Il tin intr-un buzunar de la rucsac. Am husa slim din silicon transparent si folie de sticla, nimic deosebit. Poze nu prea am la ce face, poate la malurile de gunoaie ...

alinm

Salau
Moft sau necesitate? Dupa ce am citit parerile voastre cred ca e mai mult moft dar oricum vroiam sa iau un al 2-lea telefon din mai multe motive asa ca l-am comandat.

Doogee s49 pro - a venit ieri.

E mare dar mai ales greu, deja m-am acomodat cu el. Suficient de rapid pentru mine si sunt satisfacut de calitatea pozelor pe timp de zi.

A venit incarcat si pana azi dimineata s-a descarcat la 70%.

O sa revin cu impresii dupa ce-l folosesc unpic.

Mal

Somn
Moft sau necesitate? Dupa ce am citit parerile voastre cred ca e mai mult moft dar oricum vroiam sa iau un al 2-lea telefon din mai multe motive asa ca l-am comandat.

Doogee s49 pro - a venit ieri.

E mare dar mai ales greu, deja m-am acomodat cu el. Suficient de rapid pentru mine si sunt satisfacut de calitatea pozelor pe timp de zi.

A venit incarcat si pana azi dimineata s-a descarcat la 70%.

O sa revin cu impresii dupa ce-l folosesc unpic.
Nu cred ca a zis nimeni ca e moft, ba dimpotriva.
Ceea ce cumperi este o baterie mare si rezistenta practic un power bank, cu o calitate indoielnica a camerei/softului dupa standarde indulgente.
Pe de alta parte, e "normal" ca producatorii sa te forteze sa cumperi fragilitate la extra pret, ca dupa juma de luna de la cumparat un telefon de 600 de coco, sa-l faci tandari, de la te miri ce manipulare usoara.

Din pacate pare ca singura cale de mijloc e tot un telefon "civil" dar cu o husa standard militara sau ma rog specializata, avand astfel acoperite golurile evidente din ambele categorii. Nu e chiar ceea ce trebuie dar altfel, iti asumi minusurile majore daca mergi ori cu una ori cu alta. Cu alte cuvinte sunt perfect de acord cu ceea ce a zis kingofbeasts . Iar eu unul m-am lecuit de chinezismele astea rezistente care nici update la soft nu-si fac.(a nu se intelege ca nu folosesc Huawei sau Xiaomi, ce fac telefoane foarte ok) Branza buna in burduf de caine.

Sa-l porti sanatos si fara evenimente.

Hades

Stiuca
Deoarece cred ca majoritatea dintre noi folosesc si au nevoie doar de citeva procente din ceea ce ofera un smartphone de ultima generatie, cam toti avem mofturizimbettt
Eu am ”fixația” că bateria te ”duce” cam 2 ani ( pe unul care îl folosește intens ) fiind vorba de cicluri de încărcare. La mine, care îi folosesc mai puțin posibilitățiile , probabil bateria ar avea o durată de viață mai mare, dar mereu apar noutăți la caracteristicile foto-video, capacitate stocare, ... așa că mă folosesc de posibilitatea portării la fiecare 2 ani ca să iau un telefon nou.

Sus