Tehnici de pescuire a salaului la spinning

D

Deleted member 13

Guest
Lupte grele azi roflmaooo Am muncit ca nebunul 3 (trei) ore sa prind un strap de un kil! capzid Desi mi-am dat seama ca erau prin zona ,dupa 2-3 (re) pozitionari ,dupa ce am ars o baterie de sonar aproape am reusit sa prind unul ca sa ma scoata din gherla roflmaooo . Bucuros ca am scapat de cosmarul pescarului - gherla, l-am eliberat si am plecat acasa! amaaaazed
Ca o concluzie ,sa zic asa : am observat ca pe locul ala de pescuit trebuie sa bata vantul din sud ,destul de binisor ...Daca bate din alta directie ,azi NV , nu vrea ! Chiar daca sunt acolo nu se activeaza! Si ala pe care l-am prins era ciupit din varful botului ...Luni toti erau cu guma-n gat! Asta e...tehnici de pescuit la salau ...jos palaria

Wurger

Somn
O sa starnesc oprobiul pasionatilor de salau dar (asta e doar parerea mea) cred ca salaul nu este un vanator activ, ca stiuca, avatul sau ca bassul. Nici macar ca somnul.
In cazul de fata, nu inregistreaza stimulul ala dar nici nu da semne ca ar interactiona macar "mental" cu naluca aia.
Pe apa mai tulbure si la adancime mai mare, l.am vazut dand tarcoale mult si bine in zona pana a localizat ce agita apa pe acolo. Si cand a luat.o a plecat cu ea in gura ca o platica. Filmarea e tot undeva pe forum.
Totaly unipressed !

Claudiu

Administrator
Membru personal
Sunt momente seara, dupa apusul soarelui vara cand ataca in mal foarte vorace, intocmai ca stiuca. Am avut cateva partide de vis acum muulti ani la vobler.

Okama

Somon
O sa starnesc oprobiul pasionatilor de salau dar (asta e doar parerea mea) cred ca salaul nu este un vanator activ, ca stiuca, avatul sau ca bassul. Nici macar ca somnul.
In cazul de fata, nu inregistreaza stimulul ala dar nici nu da semne ca ar interactiona macar "mental" cu naluca aia.
Pe apa mai tulbure si la adancime mai mare, l.am vazut dand tarcoale mult si bine in zona pana a localizat ce agita apa pe acolo. Si cand a luat.o a plecat cu ea in gura ca o platica. Filmarea e tot undeva pe forum.
Totaly unipressed !
E un rapitor foarte activ si feroce. Aminteste-ti de cum sareau obletii in sus la Sarulesti...
Pe balta e ceva mai puturos, inclusiv in drill. In curent e cu totul alta poveste. Cred ca tine de oxigenarea apei.
Sa vezi cum face la rotativa si la vobler, cand rapeste seara in pelicula.
Doar ca e mai feminin si are toane :)

manns

Stiuca
Totaly unipressed !
Ai aceasta impresie datorita faptului ca ochii salaului sunt sensibili la lumina si mai ales in timpul zilelor insorite unde adancimea apei e mica, e inactiv sau ataca rareori si in majoritatea cazurilor doar atunci cand ii treci naluca pe la nas . Stiuca e opusul, o prinzi la orice ora din zi , atat in zilele insorite cat si in cele innorate dar nu ataca noaptea, sau mai corect spus, eu unul nu am prins niciodata stiuca noaptea.

manns

Stiuca
Cat despre tehnica, nu stiu daca alegerea culorii potrivite functie de anotimp , adancimea si turbiditatea apei se poate incadra aici, dar si asta e un lucru care face diferenta. Strict tehnic exista si aici mai multe optiuni, daca ne gandim ca doar pescuitul in dinti de fierastrau ne ofera n variante, de la jumatate de tura de manivela pana la 3 ture sau chiar mai multe ,iar la toate astea se adauga viteza de executie. Concomitent se pot face si ridicari mai mici sau mai ample cu ajutorul lansetei. Pe vreme rece am avut rezultate foarte bune tarand guma pe substrat si aici se poate varia viteza, de regula cu cat e mai rece apa ,cu atat tractarea trebuie facuta mai lent . Toate astea tin de inspiratia de moment si inventivitatea fiecaruia.

Silviu

Somn
Eu am vazut de multe ori strapi atacand in suprafata, inclusiv vara, pe caldura mare de la amiaza, AlexH poate confirma. Stiuca noaptea am vazut ca s-a prins in zone iluminate de pe mal dar mai greu. Oricum pe apa tehnica dinti de fierastau o ajustezi pana il prinzi pe primul dupaia iti faci o idee cam cum trebuie recuperata naluca.

B

bogdan.neamt

Guest
Am gasit zilele trecute pe maulul lacului montura din poza. Imi puteti da cateva detalii despre ea, cum se foloseste, la ce distanta se pune opritorul, cum se "joaca".
Multumesc!

D

Deleted member 1113

Guest
Caută Texas rig pe net și Carolina rig.

Ultima editare de un moderator:

octavio79

Black Bass
Texas eu folosesc mult la bass si mi-a dat rezultate excelente. Uite am săi pun un stoper din ăla si o Mărgea si am să încerc si la șalău. Mi-a mai povestit de montura asta si okama însă chiar nu am probat-o la șalău. Cică ar da rezultate ,eu o văd valabilă.

D

Deleted member 1113

Guest
Nu are cum sa nu meargă bine la bass, ca de acolo vine în componenta cu mărgea și opritor. Și eu tot la Okama, am văzut-o pe tancabesti și am prins câțiva pești cu ea.

B

bogdan.neamt

Guest
Și mărgică din aia de unde cumpăr? Cârilgul este foarte mic, 1,5 cm lungime, pe la noi prin magazine nu am găsit asa ceva.
O sa dau cu ea pe Bicaz si daca e prinzatoare o să-mi fac câteva.

Sus