Tehnici de pescuire a salaului la spinning

Nasolu

Salau
Asta da....a murit fericit nanana adică sătul cu matu plin roflmaooo
Corect scris Sorine,salaul din poza a dat ortu'

Nenumaratele gherle pe care le-am avut n-au fost captate-n fotografii,uneori imi venea sa las barca si motoru' pe apa,cert este ca pescuitul cere sacrificii pe toate planurile,dupa umila mea parere cu rezultate tot mai modeste pe viitor!

Ultima editare de un moderator:
D

Deleted member 13

Guest
Cam asa e ...Uneori insa iti mai da Al de sus sperante...Anul acesta am avut 2-3 partide memorabile la salau! Nu stiu sincer cand se va mai intampla asta gandescccc

Catalin

Oblete
Ma puteti sfatui va rog cum sa localizez salaul pe rau,ce indicii sa caut si cum sa abordez o astfel de partida?mentionez ca am un singur salau la activ,prins accidental pe balta ,dar mi-ar placea sa il caut cu directie ,pe rau,utilizand gume.

Cauta structuri!
Salaul nu prea sta pe zone deschise.

Am avut vreo doua iesiri in care nu functiona nimic, nici o tehnica...un prieten a avut inspitatia sa lase guma "la taras", adica pe substrat fara ajutor de la pescar. Doar lasata pe curent si tinut firul intins. Zona cu pietris...

sorinTM

Stiuca
Zone cu pietre mari .....cascade ...ecluze (aici cautai in capeti curentilor si pe langa talpile de beton ...) pe gropane si daca ai si curenti tot asa pe marginea curentilor ...lanseuri peste curenti si il lasi sa til scoata pe margine

D

Deleted member 225

Guest
Pescuiesc de pe mal (nu e voie cu barca)pe o balta cu adâncime 0'5 - 1 m cu substrat mâlos.În prima partida am pescuit cu un jig de 3g + guma și mai mereu aveam dificultate în a recupera guma întrucât ea se implânta în nămol. Totuși rezultatele au fost bune,partida terminându-se cu 7 buc și multe alte țarcuri. În a doua partida am schimbat ceva și anume gramajul: 2g + guma, în ideea ca nu voi mai rata nimic.Ei bine rezultatele nu au mai fost asa bune luând doar 4 buc și prezentările au fost rare.Va rog sa va spuneți părerea... Am greșit schimbând gramajul nalucii care nu a mai avut o prezentare la fel de agresiva? V-ați "lovit" și voi de asa ceva?
Mulțumesc

Alin Ms

Somn
Pai ma gandesc ca nu ai dat toata ziua cu un gramaj.... Dai cu 3 g si ai X prezentari... la urmatoarea partida incerci altceva si ai mai putine asa ca pui inapoi solutia de data trecuta si inca 10 pe langa aia. Nici nu poti sa iei o singura variabila si sa te joci numa cu aia. Poate pe 2 g guma nici nu mai bate pe cadere... pe 3 g inca mai are ceva miscari si poate ca pe 5 g si un fir mai gros ca sa incetineasca jigul ii luai si mai bine... Poate..

D

Deleted member 225

Guest
Da... Poate ai dreptate... Doar ca partidele mele sunt destul de scurte și ma setez dinainte cum abordez partida... Sunt încăpățânat și insist :))... Oricum cu 5 grame nu puteam sa dau de pe mal fiind mult prea greu gramajul pt substratul f mâlos...

sorinTM

Stiuca
Pai daca pe 3g ai avut rezultate incearca sa reduci grosimea textilului un 0,6-0,8 si un inaintas de 0,18 si ar trebui sa ai atacuri mai pronuntate si ciocanelele sa le simti mai bine in bat

Gardos

Biban
Am pescuit in primavara pe o balta in care am lasat, fara sa exagerez, vreo 70-80 de jiguri. Agatatura ca la balamuc, in principal cioturi de stuf pietrificat. Strapii, ca altceva mai mare nu a vrut sa vina, dadeau doar pe cadere (imediat dupa lanseu, mai ales, ca nu apucam sa tzopai mai mult de doua ori pe fund fara sa agat), pe jig de 3 grame, musai fir textil de 0.10, fara leader. cum puneam mai gros, sau leader de fluorocarbon, adio tzacuri. bine, din cand in cand, mai dadea si stiuca, dar aia ma scapa de agatatura :). Bine, pana am aflat toate astea am pierdut doua treimi din jiguri :))
intrebarea e- in astfel de conditii, ce naiba poti face? offset? ma duc saptamana viitoare din nou acolo, sa vad cat am evoluat...

sorinTM

Stiuca
Am pescuit in primavara pe o balta in care am lasat, fara sa exagerez, vreo 70-80 de jiguri. Agatatura ca la balamuc, in principal cioturi de stuf pietrificat. Strapii, ca altceva mai mare nu a vrut sa vina, dadeau doar pe cadere (imediat dupa lanseu, mai ales, ca nu apucam sa tzopai mai mult de doua ori pe fund fara sa agat), pe jig de 3 grame, musai fir textil de 0.10, fara leader. cum puneam mai gros, sau leader de fluorocarbon, adio tzacuri. bine, din cand in cand, mai dadea si stiuca, dar aia ma scapa de agatatura :). Bine, pana am aflat toate astea am pierdut doua treimi din jiguri :))
intrebarea e- in astfel de conditii, ce naiba poti face? offset? ma duc saptamana viitoare din nou acolo, sa vad cat am evoluat...
Offset si cu siguranta nu o sa mai ai pierderi asa mari

Si la offset sunt gume speciale, mai moi, care ajuta sa ai rateuri mai putine.
Rapture powershad e una din ele.
Daca ai si pesti mai rasariti in balta poti incerca gume cu portanta mai mare, care plutesc mai mult din cauza formei si marimii. In cazut asta poti incerca si fara lest, deoarece guma are greutate necasara pt lanseu.
Oricum este evident ca e nevoie de schimbari in timpul partidei de pescuit, gramaje, naluci...

Septimiu

Salau
In aceste conditii offset-ul era mult mai recomandat. Varful carligului "ingropat" 1-2 mm in guma si un offset wide gap te ajutau sa iti salvezi trusa.
Eu cand dau pe o apa necunoscuta incep numai cu offset. Am pescuit acum cateva saptamani pe o fosta crescatorie de crap care tine si salau si am fost surprins sa prind mai bine pe offset decat pe jig cu bila. E adevarat ca numai strapazani dar acolo pesti mari sunt extrem de rari.

Gardos

Biban
multam de sfaturi! cu ocazia asta mi-am adus aminte ca am vreo doua pungi de powershad pe undeva...se adauga: ishad tail, kopyto, ohio, 4predators grub si shad, gambler, niste shadogruburi de la zman, gruburi mann's, yum, plus pont chiar pentru balta in cauza: niste swimbaituri sebile. Iau o punga, desi n-am prins ever ceva cu sebile in viata mea. O sa incerc pe gumele cu corp mai subtire si niste ace worm offset, am luat cateva sute de la chinezi si nu prea le-am folosit din cauza ca se rasucesc cu tot cu guma in apa. O sa le combin cu niste jiguri articulate, sper sa stea cuminti...Opri-s-ar ploaia mai repede :)

Septimiu

Salau
Pana in aceasta toamna, eu pescuiam cu Mister Twister (grub-uri si shad-uri) dar acum cand am vazut cat sunt de laudate Relax-urile nu m-am putut abtine si mi-am cumparat din Decathlon o gramada de Kopyto si Ohio, la care am mai adaugat cateva Mann's si Cannibal Shad de la Savage.
Dintre astea cred ca Ohio se preteaza cel mai bine la offset avand corpul ceva mai subtire decat celelalte.

Ultima editare:
Sus