Specii diferite

Aditzu321

Oblete
Pescuieste cineva la somn pitic sau biban soare cand nu are activitate la alte specii? Daca da, cum?
Eu de exemplu de multe ori cand nu reusesc sa dau de clean prind guvizi pe râu, si m-ar interesa si alte specii

Aditzu321

Oblete
Interesant.
Mi-ar placea sa pescuieasca careva la somn pitic, dar sa-l prinda pe tot ca nu ma oftic daca nu mai ajunge inapoi in apa.
In general cand il prind la stationar accidental nu il eliberez ca mananca icrele celorlalti pesti, iar exemplarele mai mari sunt chiar gustoase.Pare specia perfecta pentru nația noastra...la stationar se prinde ușor, se inmulțesc ca iepurii si se pot manca.

rine

Stiuca
Nu se știe exact daca s a răspândit pe cale naturala sau l au adus romanii în Europa pe crapul ala "românesc"
După atâta timp se poate considera nativ.
Ceea ce nu se poate spune despre caras ,biban soare și somnul pitic.
Ăștia au prezența la noi sub 100 de ani.

Am prins la twister pe Cernica somn pitic,era cît Pepsi la 0,5 l.
Specii native la noi sînt linul și caracuda,dintre speciile de interes la staționar.Sau cel putin așa am învățat la Acvacultură.

Aditzu321

Oblete
Nu se știe exact daca s a răspândit pe cale naturala sau l au adus romanii în Europa pe crapul ala "românesc"
După atâta timp se poate considera nativ.
Ceea ce nu se poate spune despre caras ,biban soare și somnul pitic.
Ăștia au prezența la noi sub 100 de ani.
De crap, caras si americanii astia 2 stiam, dar de biban chiar nu am avut habar

Am prins la twister pe Cernica somn pitic,era cît Pepsi la 0,5 l.
Specii native la noi sînt linul și caracuda,dintre speciile de interes la staționar.Sau cel putin așa am învățat la Acvacultură.
In vreo 12 ani de pescuit am prins 3 lini si 1(una) caracuda...din pacate sunt extrem de rari la noi

Dori

Stiuca
De crap, caras si americanii astia 2 stiam, dar de biban chiar nu am avut habar

In vreo 12 ani de pescuit am prins 3 lini si 1(una) caracuda...din pacate sunt extrem de rari la noi
Depinde de ape. Prin Gorj stiu 2 ape in care exista sigur lin, una in care am prins 1 pui asta-vara, alta dintr-o sursa de incredere. Din pacate, sunt pescari care ii retin. Cat despre caracuda, stiu de o balta privata unde exista, se prindea alaturi de caras, dar nu stiu cata mai este.

Am avut mai demult o discutie pe un grup de Facebook, unde au fost in trecut chiar persoane din conducerea AJVPS; desi crapul si carasul sunt specii non-native, sunt totusi protejate de lege si chiar specii de interes la populari, pacat.

Am vazut destul de des poze cu somn pitic prins pe Dambovita, la jig. Dpmdv., merita incercat daca gumele au suficient ,,gust", adica daca au aditivi ce pot fi simțiți de catre peste si daca sunt recuperate/jucate suficient de lent.

Tot asa, am vazut si poze cu reginute/biban soare/soreata (Lepomis gibossus) prinse la artificiale; am vrut sa incerc si eu sa prind, dar densitatea lor in apele unde pescuiesc nu mi-a permis sa insist- trebuie sa aibe o anumita dimensiune, sa fie agresive si ape clare, limpezi, iar nalucile sa fie jucate putin mai agresiv, reginutele pare-se ca tind sa se hraneasca ,,vizual". Americanii stiu ca prind destul de des la jiguri mici.

Uite, aici, o idee asemanatoare aplicata de catre japonezi, la o specie care nu parea ,,potrivita" pentru artificiale:

Fir intins!

Aditzu321

Oblete
Frumos video! Imi plac lansetele si "mulinetele" la nebunie.
Pentru guvizi ma gandeam la ceva gruburi sau creaturi mici, dar la voblere relativ mari niciodataamaaaazed
Si la reginute o sa incerc cu ceva microjiguri foarte usoare si gruburi mici, numa sa termine odata ploaia asta ca ii noroi pana la genunchicapzid

Abbathar

Oblete
Somn pitic am prins o gramada la spinning atunci cand dadeam dupa biban cu jig si plastice moi, mici, dar de regina nu am auzit sa se prinda la spinning. Este peste rapitor ? La stationar cu rame si viermusi am prins o gramada, dar niciodata la spinning.

Aditzu321

Oblete
In America, de unde-i originar, se prinde la spinning, impreuna cu "rudele" lui(bluegill, green sunfish, longear sunfish etc.).Da' astia de aici mi se par mici pe langa aia, chiar daca-s aceeasi specie.
Ma gandesc ca ar trebui sa intre pe larvele rosii de la berkley, pe ceva microjig sau dropshot.

Sus