Sarulesti-Raduta Lake

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare
D

Deleted member 13

Guest
Salutare.M-am gandit sa pun ceva informatii despre acest lac si despre cum am pescuit in prima mea incursiune pe acest lac.Nu se stie pe cine intereseaza...vreodata :)

Deci :

LOCATIA:

- drumul este bun,asfaltat, fara probleme inclusiv pe ploaie;
-trebuie anuntata orice intrare/iesire in incinta la numere de telefon afisate pe poarta;
-intrare perfecta pentru lansarea la apa a barcilor de pe peridoc;
-noul administrator este dl.Nicu -tel.0787680930;
-cazarea este ok ,nu lux ,dar merge la 100 lei/noapte camera cu pat matrimonial, baie proprie, TV, Wifi;
-se poate manca cu anunt prealabil- mic dejun 20 lei si prinz/cina 40 lei;Mancare este ok ,nu o delicatesa culinara dar merge;
-nu se poate comanda apa,bere , suc,etc;
-la 5 minute cu masina sunt magazine satesti destul de bine aprovizionate;
-NU SE FURA in proprietate,fiind totul supravegheat video! Lasam betele si sonarele in barca la ponton fara probleme, telefoane,etc.
-barcile sunt 100 lei /zi plus benzina cu motoare de 8-20 hp. Noua nu ne-a luat banii pentru o barca...
-oamenii discreti,nu te deranjeaza,se plateste la sfarsit,bun simt,etc.

ECHIPAMENT:

Am pescuit ,cu prietenul Cosmin, din barca lui ,un Linder Sportsman de 4m cu un motor de 15 hp, prevazuta cu o ancora electrica pe bot si inca una manuala pe spate.Ancore de 10 kg.
Sonar Hummi , de 9 inchi , cu 2D,DI,SI,GPS .Avea vreo 16 puncte fierbinti salvate...Celalalt prieten a dat din barca lor,cu un motor Selva de 8 hp dar ok. Avea un Lowrance destept ,tot de 9 inchi...
Lansete - Legend, G.Loomis NRX si GLX , Daiwa Steez ,Evergreen clasa ML,M,MH.
Mulinete- Caldia,Certate,Sustain,Biomaster,Vanquish, Stella ,Daiwa Tatula.
Fire: YGK, Daiwa Tournament, Avani SeaBass, PP de 10-22 lbs;
Jiguri : Fudo si Gamakatsu de la 3,5- 15 g; Topul a fost 14 g.
Gume: de toate! :) )))) Totusi au mers gumele foarte mari (12 cm) si mari , de la Relax-Kopyto,Ohio, Z-Man, Slider, Jaxon, Orca, Delalande Sandra, Keitech,Manns .

O atentie deosebita am acordat hainelor de protectie UV,ochelari, creme de protectie, ir de buze,etc. Hidratare maxima chiar daca a mai intrat si cate o bere peste apa obligatorie!nnnoroc

Am prins o perioada foarte calda doua zile, venita dupa o vreme destul de rece ,cu nori si vant. Am ajuns pe o presiune de cca 970 mbar si am ajuns a treia zi pe 1008 mbar ! Pesti extrem de mofturosi, localizati pe structuri situate pe platouri cu apa de 3-5m. Nu i-am gasit in maluri decat o zi si atunci nu se hraneau ,desi eram convinsi ca sunt salai! I-am gasit/prins in larg unde deja apa avea curenti subacvatici creati de vant. O zi au fost extrem de agresivi ,cu ciocane de vis, cu lovituri in bat de ziceai ca iti ia batul din mana, cu rupturi (!!!!) ,cu pesti agatati inclusiv din exterior. Adica cam tot ce iti poti dori ! Am "concurat" cu doi austrieci , care ne-au favorizat gasirea mai rapida a locului ( era unul din cele 16 puncte salvate...) .
A doua zi erau deja mai discreti , dar cand am gasit guma potrivita ( din care am avut ,normal doua bucati :) ) , am provocat 5 salai in 15 minute impreuna cu colegul de barca. Apoi au rams ambele gume in structura...Am primit pe un Kopyto un ciocan langa barca de am avut senzatia ca-mi rupe batul! Mi-a rupt doar firul... Tzeapa a fost pe masura si este posibil sa tai in operculi .Erau pur si simplu cai amaaaazed ,in conditiile in care am vazut peste 15 salai sariti lejer de 5 kg ! Momente rare in viata ,chiar si pe Sarulesti. Cel mai mare salau era sarit de 1 m ! naughty
A fost pentru prima data cand mi-a fost teama sa dau cu ML ! Asta din respect pentru forta salailor si pentru a scurta la maxim drillul in vederea protejarii pestilor de epuizarebucurostare. Am pescuit toti fara leader si asta deoarece la maxim 10 maini agatam si rupeam !crybaby

Nu pot decat sa va indemn sa mergeti pe Saru ... Insa trebuie sa fiti pregatiti fizic si psihic pentru orice! Pomul laudat este uneori atat de greu de cules...Iar daca dotarea este mai sumara si nu aveti pe cineva care sa stie lacul cat de cat ...va fi greu !nono

Silviu

Somn
Frumos prezentat! Ati putea sa estimati o suma de cheltuit individual pentru cele 2 zile petrecute acolo, incluzand mancare, cazare, pescuit, barca? Cam la ce suma ati ajuns daca nu deranjeaza intrebarea

adiwolf

Moderator
Membru personal
Stoica Silviu
pai tu nu ai invatat adunarea la scoala elementara?!! ai toate preturile si tot ce vrei sa stii, expuse mai sus!!!
sau la tine da cu rest?!! zimbetttroflmaooo

Silviu

Somn
Pai calcule la rece le faci, dar la cald mereu da altfel, cel putin la mine. Ofoff Nea' Adi, mereu la datorie roflmaooo abia astept sa vina momentul sa mai bem o bere impreuna, de data asta promit ca las telefonul acasaroflmaooo

D

Deleted member 13

Guest
Deci noi am iesit excelent! Am primit ,nu stiu cum, un discount de 300 lei ca nu ne-au incasat barca lui Cosma! Am platit doua nopti cazare 400 lei / doua camere, 900 lei 3 zile de pescuit/3 persoane , 5 mese -200 lei , deci 1500 lei! Am mai stricat de 45 lei benzina si vreo 400 lei motorina de drum.Personal am stricat 650 lei ,ceea ce este pur si simplu fantastic pentru trei zile de pescuit!!!

AlexH

Moderator
Membru personal
Reusesc in sfarsit sa apuc sa scriu, dupa iesirea de la Sarulesti. E mai bine aici decat la rezultatele partidelor, nu de alta dar eu nu am prins decat biban acolo.
Am ales sa pescuiesc acolo sapatamana trecuta pentru ca asa a fost ocazia si lacul ala era pe lista mea si trebuia bifat, probabil la fel ca si Zamfi.
De lac nu pot sa zic decat de bine, e imens... da imens. Si pestele e mult si mare, insa cel putin in perioada asta sta foarte grupat si nu e activ asa cum as vrea eu, sau mai degraba cum m-am asteptat sa fie. Iar ca sa reusesti sa mai si prinzi, mai intai trebuie sa il gasesti, apoi sa-l provoci.
Am vazut acolo cei mai mari salai din viata mea!

Balta e atipica d.p.d.v. al pescuitului la salau. La o adica mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa incerc sa dau cu gume de 12cm + jig de 14gr in apa de 3m statatoare, dar asa am primit sfaturi, asa ca le-am incercat.
Drept urmare singurul atac l-am avut la un cannibal shad de 12cm, insa fara sa reusesc sa intep.
Eu cu Okama am iesit pe apa foarte de dimineata, pe la 5:30, iar la 10 eram deja iesiti, fara sa stim ca salaii de Sarulesti isi cam incept activitatea dupa ora 9:00.

Oricum ar fi, trebuie sa fii tare rezistent sa stai in soarele ala aproape toata ziua. Eu nu am reusit si nici nu am vrut sa incerc. Pt asta ii admir cel mai mult pe Zamfi si ceilalti care au rezistat. Astept toamna, ca sa revin acolo.

Per total am iesit destul de ok cu banii. Am avut de platit cu Okama 550 ron, pt 1 noapte de cazare + 2 zile pescuit + mancare, deci 275/ pers + drumul pt fiecare.

AlexH

Moderator
Membru personal
Miercuri dimineata la ora 7:15 am deranjat in drumul nostru spre baraj un stol destul de mare de pelicani. Din pacate filmarea cu telefonul nu e chiar ok dar e destul incat sa stie lumea ca Sarulestiul nu inseamna doar salau. Apropo, pasnicii faceau niste sarituri de toata frumusetea. Am vazut acolo un sturiuon imensi, de zici ca somnii sunt mici copii.

adiwolf

Moderator
Membru personal
AlexH
daca filmai tu si siajul barci.........gandescccc
nu de alta dar vroiam sa vad si eu minunea !!! glisaj cu motor de 6cp si doi oameni cu bagaje in barca amaaaazedamaaaazedamaaaazed

Wurger

Somn
Va spun ca incet-incet, in cativa ani, animalele ale caror habitate sunt periclitate de drujbe si escavatoare, vor realiza ca cel mai aparate sunt langa pescarii sportivi.
Si cand am fost cu Okama si AlexB am vazut pelicani pe apa destul de aproape de barca.
Elvetianul venea jumate pentru pasari pe lacul asta si avea ce vedea. Pe peretii de la patio sunt dealtfel multe poze cu pasari.

AlexH

Moderator
Membru personal
AlexH
daca filmai tu si siajul barci.........gandescccc
nu de alta dar vroiam sa vad si eu minunea !!! glisaj cu motor de 6cp si doi oameni cu bagaje in barca amaaaazedamaaaazedamaaaazed
Filmasem cu camera de pe piept, dar le-am sters azi dupamasa. Daca spunea-i mai repede iti trimiteam. Ce pot sa iti zic e ca bagaje in barca nu am avut decat 2 lansete, 2 truse mici de tot, vestele de salvare si rezervorul cu benzina. Intra foarte greu si tarziu in glisaj, dar dupa aia se pastra.
Am vrut sa fac un test si doar cu mine in barca, dar am uitat.

Sus