Salutare comunitate!

CipiM

Oblete
Ma numesc Ciprian Mihaescu, am 33 de ani si sunt din Ramnicu Valcea. Nu ma pot numi un pescar cu experienta, chiar daca fac asta de pe la 9 ani. Pentru mine intotdeauna a contat iesirea in sine mai mult decat captura. Pana acum... Dupa ce am urmarit cateva canale de spinning pe Youtube, am constatat ca ce ma deranja cal mai mult la pescuitul stationar erau toate catrafusele pe care trebuia sa le cari dupa tine, sa le intinzi etc. iar daca locul nu era bun, ramaneai acolo priponit cat te tinea rabdarea si aprecierea fata de natura, pentru ca nu iti venea sa strangi toate cele intinse si sa te muti. Ei bine, la spinning imi place opusul: faptul ca ai la tine cel mult 2 lansete, o geanta si cat te tin picioarele sa te tot muti din loc in loc. De cateva zile mi-am achizitionat o lanseta Okuma lure mania 5-20 si o mulineta tot Okuma Alaris Fd 3000 cateva gume, vreo 2 voblere si rotative. Cred ca e suficient pentru inceput, tinand cont ca inca nu am reusit sa ies din cauza ploii. Daca sunt colegi din Ramnic si stiu sa ma indrume catre locuri de pescuit, as aprecia! Am inteles ca la spinning se ureaza: Fire zbuciumate!

adiwolf

Moderator
Membru personal
Bun venit Ciprian.
Mie imi placea la feeder dar din acelasi motiv invocat de tine, am renuntat - bagajele si imobilitatea ma omoara
In zona Valcea poti pescui la rapitor cam peste tot insa nu cu aceleasi rezultate, iar de pe mal, destul de greu

CipiM

Oblete
Momentan vreau sa incerc de pe mal, pentru ca cel din barca este tot stationar. Iar in ceea ce priveste locurile, stiu ca nu voi afla prea multe si inteleg si de ce, dar am zis sa incerc. :) In momentul asta aproape ca nici nu imi pasa locul, la cat de nerabdator sunt sa testez "jucariile".

Luigi

Somn
Momentan vreau sa incerc de pe mal, pentru ca cel din barca este tot stationar. Iar in ceea ce priveste locurile, stiu ca nu voi afla prea multe si inteleg si de ce, dar am zis sa incerc. :) In momentul asta aproape ca nici nu imi pasa locul, la cat de nerabdator sunt sa testez "jucariile".
Cel mai important e sa testezi noile jucãrii in timp ce cautzi locuri, cât mai des. Daca vrei sa faci treabã bunã explorarea asta va dura câtziva ani, timp suficient cât sa schimbi de câteva ori echipamentul. Asta daca o faci singur, daca esti bãiat descurcãretz te lipeşti de echipa Spinningclub Vâlcea zimbettt

vraiste

Oblete
bine ai venit! in ciuda aparentelor suma catrafuselor este constanta! ba din contra, ar putea creste! ia sa iau si o montura de feeder, ca poate nu merge bibanul! ca sa nu pomenesc de barca etc! fir intins!

Wurger

Somn
Bine ai venit, Cipi!
Consider ca genul asta de pescuit, in miscare, pe mal, imi aduce cele mai.multe satisfactii, chiar daca nu neaparat pescaresti, imbinand frumos putina drumetie, cu putin offroad si cu pescuit.
Toate inseamna gadgeturi, de la lanterne si haine, la lansete si naluci.
Un fel de joaca de baieti mari fara asteptarea rentabilizarii prin umplerea sacosei.
De fiecare data ma intorc cu ceva interesant - un lemn decorativ, flori pt sotie, baterii incarcate la maxim, sau macar niste poze care sa.mi aduca aminte de natura.
Rezultatele la pescuit tin mult de un fel de noroc de a da peste locul bun si de a misca din maini intr.un ritm care sa.i placa pestelui.

Sus