Salut

ikonet

Oblete
Si acuma poate imi permiti o intrebare:
- TU cine esti?!!!!
Corect, sunt Mihai, pescar de ocazie la spinning, am inceput sa merg de anul trecut la stiuca(marlite la mine momentan) la Dunare/Oltenita. Cum de pe mal lucrurile sunt mai complicate uneori, am decis sa-mi iau un galos accesibil ca sa ma pot si plimba in zona respectiva, dar normal ca o combinatie: eu vin cu barca, el cu motorul(Honda 2.3hp 4t)... a mers o data, deci am luat si motor si abia astept sa pun pe apa configuratia: Elling 310 chila gonflabila/ Yamaha 5hp 4t, nu caut viteza ci o viteza de deplasament decenta care sa imi permita sa acopar aprox. 6-8km.

ps daca exista un topic de prezentare voi posta acolo, citesc topicul asta de prin primavara ca sa ma pot orienta catre ce am nevoie, abuzand de experienta de aici.

adiwolf

Moderator
Membru personal
am facut eu topicul de prezentare, dar te rog frumos dezvolta putin subiectul sa te cunoastem mai bine, ca pescar si ca om binenteles

ikonet

Oblete
am facut eu topicul de prezentare, dar te rog frumos dezvolta putin subiectul sa te cunoastem mai bine, ca pescar si ca om binenteles
Multumesc!

Sunt din Bucuresti, acum insa locuiesc in localitatea Luica/Calarasi unde avem un aerodrom de vreo 11ani, evident ca zborul este pasiunea nr.1. Am facut ceva automodelism, aeromodelism la care nu am renuntat inca, deci o amestecatura de indemanare si mecanica, la nivel de hobby.
Cu pescuitul nu am deloc experienta, ceva amintiri cand plecam de la bloc in brigada catre o balta, un bat cumparat din Obor ceva "legume" de pus in ac si cam atat.
De anul trecut insa lucrurile s-au schimbat cand am vazut cum un coleg prindea stiuca in bazinul de la Oltenita, dupa ce mi-a predat cateva bucati si am papat... am stiut ca trebuie sa trec la actiune. Cateva iesiri cu o barcuta de 3m din fibra pe Dunare, 3 insi, cam o ora si ceva pana la un canal unde statea doamna dintoasa... Anul asta m-am decis sa imi extind raza de actiune cumparand o barca si un motor.
Nu detin permis decat de Dunare si de frontiera, deci am mers pe respectarea legii fiind o zona sensibila, 5cp motor barca de peste 7m nici o sansa, remorcuta mea ramasa de la un atv, are doar 206cm/143cm. Doua chingi ceva burete pe lateral si pe fund, barca sus, motorul in masina, sa vedem ce iese, la salau in perioada asta am inteles ca ar fi de lucru, nu am asteptari insa numai plimbarea pe Dunare cu tot frigul ma reincarca, maine sunt pe apa.

Fir intins si bine v-am gasit!

123606936_3404031436339817_3880503169096339801_o.jpg

Okama

Somon
Multumesc!

Sunt din Bucuresti, acum insa locuiesc in localitatea Luica/Calarasi unde avem un aerodrom de vreo 11ani, evident ca zborul este pasiunea nr.1. Am facut ceva automodelism, aeromodelism la care nu am renuntat inca, deci o amestecatura de indemanare si mecanica, la nivel de hobby.
Cu pescuitul nu am deloc experienta, ceva amintiri cand plecam de la bloc in brigada catre o balta, un bat cumparat din Obor ceva "legume" de pus in ac si cam atat.
De anul trecut insa lucrurile s-au schimbat cand am vazut cum un coleg prindea stiuca in bazinul de la Oltenita, dupa ce mi-a predat cateva bucati si am papat... am stiut ca trebuie sa trec la actiune. Cateva iesiri cu o barcuta de 3m din fibra pe Dunare, 3 insi, cam o ora si ceva pana la un canal unde statea doamna dintoasa... Anul asta m-am decis sa imi extind raza de actiune cumparand o barca si un motor.
Nu detin permis decat de Dunare si de frontiera, deci am mers pe respectarea legii fiind o zona sensibila, 5cp motor barca de peste 7m nici o sansa, remorcuta mea ramasa de la un atv, are doar 206cm/143cm. Doua chingi ceva burete pe lateral si pe fund, barca sus, motorul in masina, sa vedem ce iese, la salau in perioada asta am inteles ca ar fi de lucru, nu am asteptari insa numai plimbarea pe Dunare cu tot frigul ma reincarca, maine sunt pe apa.

Fir intins si bine v-am gasit!

Vezi atașament 39254
Am sa-ti fac o vizita :)

AlexH

Moderator
Membru personal
Salutari si multumim de prezentare Mihai.
Si noi aici unde ne-am mutat de un an, avem un aerodrom in apropiere (Magura Cisnadie) si foarte des vedeam avioanele de mici dimensiuni, motodeltaplanul, un planor si cativa parașutiști. Al nostru Ericuț, la 1 an jumate, a devenit foarte incantat de toate astea.

ikonet

Oblete
Salut, la mine iti dai seama ca se zboara de la varste foarte fragede, fimea a zburat de pe la 3ani si ceva, pe fimiu doar il plimb pe pista de acomodare abia are 1.6ani, insa a devenit controlor de trafic de la cate avioane trec pe la noi, acum depisteaza si avioanele de linie si arata spre ele... boala grea.
Fimea anul asta la zbor:

Sus