SALAUL

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare

sosoktm

Stiuca
program de studiu pe care cine sa initieze/sustina? Anpa? Ajvps-urile? Nu tata, fara haiduceala si "japca" din asta a unor inimosi, nu are cum sa se revina catre o directie corecta. Un biotop se autoregleaza, cata vreme nu vorbim de specii invazive. Salaul este unul dintre putinii pesti ne-importati, ce se incapataneaza sa reziste in apele noastre. Pacat ca nu mananca mizeria de somn pitic, dar macar mai curata din carasul ce chiar a infestat toate apele.

Ministerul Mediului .. din nu stiu ce tara. Ajvps urile nu vad sa fie capabile pt ceva de genul asta. Daca o lasam pe autoreglaj . . Denota indiferenta . Dar ne convine , noua pescarilor. Chiar asa , ce ar fi sa aducem tigri, ursi grizly, canguri ..etc in padurile patriei ? Iar in razelm sa bagam niste rechini , poate si ceva foci. Ar fi interesant de studiat.

Ministerul Mediului .. din nu stiu ce tara. Ajvps urile nu vad sa fie capabile pt ceva de genul asta. Daca o lasam pe autoreglaj . . Denota indiferenta . Dar ne convine , noua pescarilor. Chiar asa , ce ar fi sa aducem tigri, ursi grizly, canguri ..etc in padurile patriei ? Iar in razelm sa bagam niste rechini , poate si ceva foci. Ar fi interesant de studiat.
Sunt sigur ca ar avea cine sa faca studiul de impact al unei specii daca ar fi interes.
Ma retrag din discutie.
Fire intinse

sosoktm

Stiuca
cred ca esti doar enervat de cum au ajuns apele. Altfel nu vad rostul sau legatura dintre ce am scris eu si foci, rechini, dropii sau altele de gen.
Poate e util sa parcurgi info din link, pentru a te pune mai bine in context, ca sa nu vorbim doar vorbe ;)

Din cate apare in linkul din mesajul #27, inspectorul piscicol a fost implicat activ...

Cat despre initiativa baietilor din Oradea si a lui Paul Iancu, din partea mea doar apreciere!
Bravo!

O zis unu' mai destept ca mine, mai demult, "ca raul sa triumfe, ii destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"

Sus