Salau noaptea

Mariandan

Salau
Salut.Am citit recent ca salaul se prinde mai bine dupa ce apune soarele si dimineata pana rasare.Toate bune pana aici dar nu am reusit sa pricep cum mulinez?La fel ca ziua pe substrat,intre ape sau la spurafata?Se foloseste tot jig si shad clasic?Sunt binevenite poppere?Fir intins

Salut.Din experienta mea , am pescuit la salau noaptea doar vara. De obicei ii placea guma cu bataie mai agresiva gen Relax Kopyto cu un jig de minim 3.5g. recuperat mai agresiv aproape intre ape. Teoretic cel mai ok noaptea este cu voblere, eu personal am incercat foarte putin dar fara rezultate.

toby

Stiuca
Sunt perioade iarna cand salaul mănâncă doar noaptea, așteptați să vină frigul si încercați de la 22, 24 , 2, 4 dimineata cand alti nici in casă nu merg la toaletă ca este prea frig si nu vor sa raceasca. Anul trecut pe la 3 noaptea dupa 20 km in barcă si un frig de nici la Polul Nord nu prea este am dat de alt nebun care avea soba in barca , am trecut pe larg la 4-5m de el si l-am intrebat frumos , De ce nu închideți ușa, nu va este frig? Răspunsul omului.
Pleaca ma nebunule ca n-am timp de glumeamaaaazedDurereeee

Mariandan

Salau
Toby asta e tare de tot.

Unde lansez?Paralel cu malul?Mulinarea se face mai rapid? Sigur nu voi cumpara barca niciodata

Romin Alin

Stiuca
Am avut câteva partide memorabile noaptea la salau : iarna pescuiesc doar la guma pe substrat in dinti de fierastrau(Am avut cele mai multe si mai mari capturi) , primavara gume mari si voblere mari , inclusiv rattlin-uri , vara folosesc mai mult voblere din balsa si gume mici si medii jucate în toată coloana de apa. Toamna folosesc gume medii si mari jucate pe substrat in dinti de fierastrau si voblere 7-10 cm.

toby

Stiuca
Alin, ai spus-o frumos. Primăvara si vara pe apa limpede îl cauți după copaci căzuți în apă, pietre mari s-au in zone unde umbra cade pe apa

bobo

Stiuca
Ai dreptate Zamfi, am avut o perioadă foarte grea. A decedat bătrânul meu si apoi o lună de examene grele in domeniul in care muncesc , s-au terminat Duminică .
Acum încerc să-mi revin si rad, vorbesc mult ..... si cu cine daca nu cu voi, prieteni mei nnnoroc
Imi pare rău, Dumnezeu să-l odihnească... jos palaria

Romin Alin

Stiuca
Am uitat sa precizez ca noaptea nu caut salaul in gropi sau in apa foarte adâncă...nici macar iarna.....pescuiesc in locuri" de trecere" si pe capătul sau marginea gropii unde , în mod normal vine la mancare. Un lucru foarte important este linistea....noaptea orice sunet in plus pe lângă zgomotul produs de natură deranjează foarte mult pestele , lanterna frontala o aprind spre apa doar in cazul unui dril , în rest doar cu spatele la apa o folosesc . Sper sa va fie de folos.

Mariandan

Salau
Am uitat sa precizez ca noaptea nu caut salaul in gropi sau in apa foarte adâncă...nici macar iarna.....pescuiesc in locuri" de trecere" si pe capătul sau marginea gropii unde
Noroc.Ce inseamna locuri de trecere?Sunt incepator si incerc sa aflu cat mai multe detalii.Pescuiesc la stiuca ,avat si salau si toate sunt o enigma.De o luna nu am nici macar un atac la salau si stiuca si am un atac ratat la avat desi ma duc la pescuit cam de 3 ori pe saptamanaMultumesc

Ultima editare de un moderator:

Mal

Somn
Noroc.Ce inseamna locuri de trecere?Sunt incepator si incerc sa aflu cat mai multe detalii.Pescuiesc la stiuca ,avat si salau si toate sunt o enigma.De o luna nu am nici macar un atac la salau si stiuca si am un atac ratat la avat desi ma duc la pescuit cam de 3 ori pe saptamanaMultumesc
Locul de trecere e poteca subacvatica a rapitorului, adica drumul intre locurile de panda vanatoare si in cazul salaului drumul intre loc de vanatoare si/sau cuib. Destul de multi rapitori au niste modele predeterminate in care se regasesc, se reintorc dupa o anumita perioada in locurile in care mananca predilect, altii sunt teritoriali cum e stiuca/salaul/bibanul mare. Depinde de specia pe care o cauti dar mai mult de observatiile tale din apa. De asta experienta o castigi observand si mai putin din scule ultraperformante.Daca o ai pe prima ai si capturi peste tot, daca le ai pe ambele= Romin Alin , ne umpli cu poze la rezultatele partidelor.

Mariandan

Salau
Salut.Cand incepi sa faci primi pasi cazi repede in cur.Aseara ora 21 am inteles ca nu stiu nici macar unde sa lansez.Eram pe malul raului si la max 1 metru de mal sareau obletii in disperare.Inca putin si ajungeau pe mal.Nu am mai vazut asta pana acum.In apa se vedea un peste mare,ziceai ca e submarin si obletii sareau.Nu pleoscaia,nu facea nici un zgomot.Am inteles ca ar si fost salau.Eu ma uitam ca prostu si nu stiam ce sa fac.Am lansat cu o guma Kopyto in aval paralel cu malul,nimic.Dupa cam 30 min s-a linstit tot .Cum trebuia sa lansez si sa mulinez intreaba un nestiutor. jos palaria

Luigi

Somn
Bre, nimeni nu poate sti la ce wobler vrea bulangiul in momentul ãla. Ideea e sa ai citeva (multe) woblere diferite la tine ca sa poti alege rapid. De ce crezi ca meseriasii umblã cu geamantanul de naluci dupa ei? Iar tehnica de lansare si de joacã e alta la fiecare tip de wobler. De aia nu ma apuc de meseria asta, ca e prea Stradivarius pentru lãutãreştile mele.
(De fapt m-am apucat zilele astea, mi-am luat woblere de vo' 200€ si am dat si noaptea pe la malurile Dunarii, habar nu am ce fac, voi mai incerca...)

Ultima editare:

Mariandan

Salau
Bre, intrebarea era: daca salaul este la 1 metru de mal lansez in mijlocu raului sau paralel cu malul in aval si incerc sa trec voblerul pe la nasu lui? Poate ca e o intrebare naiva dar nu stiu ( dupa mine asi lansa paralel cu malul) habarnam

AlexH

Moderator
Membru personal
Cat mai "paralel" cu malul poti. Bineînțeles ca paralel nu iti va iesi decat daca intri in apa.

Sus