SĂ REFLECTĂM......

davidg

Biban
Domnul Victor Tarus a ghidat, prin intermediul articolelor, emisiunilor si cartilor sale pasii multor debutanti in pescuitul cu naluci. Un om care a promovat pescuitul pentru frumusetea pescuitului si placerea de a fi in natura, printre primii promotori la noi in tara ai curentului "prinde si elibereaza"
Odihneasca-se in pace!

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu mai multi ani in urma, l-am intalnit pe Olt in zona Sibiu la Scorei, era in prospectare de locuri
m-a intrebat de locuri, activitate, chestii din astea pescaresti ce intrebam toti, mi-a multumit si a plecat m-ai departe (nu s-a dat jos din masina)
cred ca mai am una sau doua din cartile scrise de el, carti ce m-au fascinat la momentul acela si mi-a deschis noi perspective asupra pescuitului
odihneasca-se in pace necajitrau

Calin C

Salau
Dumnezeu să îl odihnească în pace! A fost fenomenală determinarea lui de a continua să împărtășească din cunoștințele sale întru ale pescuitului la mulți dintre noi...

Eu l-am cunoscut acum două veri ,din intîmplare , pe malul apei,la Belciugatele,era împreună cu o dnă conferențiar, care mi-a fost si mie profesoară, la Acvacultură,și cu o grupă de studenți.Am făcut cunoștință și am stat puțin de vorbă,nu avea aere de vedetă,a fost o discuție ca intre doi oameni care au o mare pasiune în comun.

viClean

Biban
De aceea suntem unde suntem, fara infrastructura, cu sistem medical si de invatamant depasit, de fapt suntem depasiti la toate capitolele.
Multi cu WC in curte. In 2021!! Vai de mama noastra...
Un mare procent din populatie needucata, fara macar cei 7 ani de acasa. 0.
O clasa politica de toata jena, in marea majoritate praf.
Ne autodistrugem, paduri, ape, tot. O gramada de hoti si de corupti. O gramada de capuse care sug sangele tarii si ne condamna sa ramanem in continuare la pamant.
Si eu sunt patriot si sunt roman prin toti porii, imi iubesc tara. Dar sa recunoastem, cam asta este adevarul.
Oricum, ne descurcam.
Dar ne furam caciula singuri, de fapt. De asta suntem unde suntem.
Man, o sa incerc sa fiu cat mai subtil posibil. Imagineaza-ti 2 prieteni. Unul roman altul rom. Bineinteles ii dai copilului bani cand iese la joaca dar nu ii dai cat sa-si cumpere absolut tot ce-si doreste(nimeni nu face asta si e perfect normal). Copilul roman isi cumpara dulciurile pe care le vrea in limita banilor, celalalt fura absolut tot ce isi doreste deci va avea peste cel cu banuti. Indiferent de buna crestere de acasa ce zici ca se va intampla in mintea unui copil de 7ani sa zicem? Oare nu va incepe sa faca la fel? Pt ca isi doreste si pt ca vede ca celalat are si e atat de simplu? Dupa zeci de ani copilul ala ajunge sef la ocolul silvic. Oare ce va face? Va fura tot ce poate pt a avea tot ce isi doreste sau va fi umil si corect si evident sarac? Nu vreau sa supar pe nimeni dragi prieteni, nu sunt rasist nicidecum(rasismul inseamna sa nu suporti o rasa, culoarea pielii) eu nu ii suport pe furaciosi, pesti, manipulatori si scursuri ale societatii, indiferent de culoarea pielii lor. Am vreo 2 prieteni romi care sunt peste mine cu 10 clase de la iq la cultura generala, deci va rog sa nu ma judecati sau sa ma intelegeti gresit. Dar aia sunt 1% din ei. Asa a inceput totul si asa s-a ajuns aici, deaceea cred ca in Romania de azi se reflecta esecul lui Antonescu. Sunt foarte dur in ceea ce spun, stiu. Multi o sa ma urati, stiu si asta. Dar din pacate dragii mei prieteni asta este adevarul pur. As fi vrut sa vad si partea cealalta a Romaniei daca Maresalul ar fi reusit. As putea pune pariu cu oricine ca era o alta Romanie. Nu toti romanii au multa scoala, nici nu trebuie, in orice societate civilizata cineva trebuie sa faca si munca de jos. E normal si firesc, nu toti avem un iq ridicat, asta nu are nici o legatura cu furtul, inselaciunea si proxenetismul. Asta tine de caracter, de demnitate si corectitudine. Stiu ca ceea ce am scris va fi greu de digerat pentru multi dintre voi dar psihologic vorbind ceea ce am scris este cam adevarat. Sunt si scursuri de romani? Da sunt, este adevarat. Dar una e "orice padure are uscaciunile ei" si alta e "o padure complet uscata cu 2 copaci sanatosi prin ea".... Traim intr-o Romanie azi in care romanii s-au tiganizat, pentru ca este usor, munca e grea. Traim intr-o Romanie in care se fura de la lemn pana la apa si ne-am vinde si propriul suflet daca am avea ocazia. Furturile mari o fac cei de sus, sunt acei copii din exemplul meu. Tot ei sunt si cei care ne vand padurile si apele si zăcămintele si tot ce are Romania asta pana nu va mai ramane nimic. Nu vreau sa fiu pesimist dar din pacate diferenta ratei de natalitate intre noi si ei va spulbera Romania este doar o chestiune de timp. Unii din ei fac scoala, degeaba cand sunt inconjurati de sute si sute de influente negative, foarte foarte putini scapa din aceasta "caracatita". Cu astea spuse dragii mei prieteni eu va iubesc pe toti cei care sunteti si ati ramas oameni indiferent de ce culoare aveti sau etnie. Repet, nu ma intelegeti gresit. Nu sunt rasist sunt realist.

Luigi

Somn
Las' ca au reusit comunistii acolo unde a esuat Maresalul! Evident, si ei cu crimele lor, dar ce dictatura e aia fara crime? L-au impuscat pe ãla dinainte, ca apoi sa fie la rândul lor impuscati, iar cand ne-am câştigat libertatea, tot la nãravurile noastre se pare ancestrale ne-am întors, ca in citziva ani sã ne fie dor de vreo mânã forte. Tare sucit popor mai suntem zimbettt (recitesc "Donul linistit", despre cazaci, si nu ma pot abtine sa fac unele paralele)

• Like
Reactions: Edi

viClean

Biban
ca in citziva ani sã ne fie dor de vreo mânã forte.
Eu sincer cred ca asta ar fi singura sansa a romaniei, o mana nu ca forte, foarte forte. Dar cine sa-l aleaga? Caracatita e prea mare si are intinse tentaculele mult prea mult chiar daca ar veni un astfel de pretendent. Si nu ma pot abține sa nu zic, Dumnezeu sa-l ierte pe Vadim probabil cel mai destept si citit om din Romania :(

Tragedia nu a fost că Antonescu nu a reușit,ci modelul imprimat după ce au venit comuniștii la putere,atasamentul față de partid a lasat loc competenței,turnătoria a devenit etalonul modelul ascensiunii sociale.Deasemeni România a pierdut prin fatalitatea Istoriei populație în 3 rînduri.În primul război mondial,in al II-lea și în prigoana comunistă.În primele două rînduri pierderea a fost biologică,in primul rînd,iar la instaurarea comunismului am pierdut creierele națiunii, modelele care imprimau natiunii idei creatoare și direcții de dezvoltare.Acum suntem ca o găină fără cap.Și Statul român nu face nimic pt educarea țiganilor,pt că politicienilor le convine să aibă o masă de manevră la dispoziția lor. Oricum,frecția la picior de lemn,adică lecția antițigănism nu are obiect la noi,pt că noi avem romi,nu țigani!Eu vreau o lege antipoliticieni.

De fapt tragedia este că sînt prea mulți care sînt asistați social deși pot dar nu vor sa muncească, prea mulți șmecheri față de oamenii cinstiți,prea mulți incompetenți ajunsi sus in funcții de răspundere,etc.Scara de valori s-a inversat,albul e negru și după savanta de renume mondial etalonul succesului in viață e blonda lui Bote.

Sus