SĂ REFLECTĂM......

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

kingofbeasts

Rod Builder
Cu ceva ani in urma, printre întrebările filosofice care ma frământau un loc special il ocupa asta : ce anume a dat valoare aurului pentru umanitate timp de milenii pana in prezent ?
Dacă e sa o luam logic, in mod natural valoarea unui lucru e data de utilitatea lui practica in strânsă relație cu necesitatea de a avea acea utilitate . Totuși , pana in de curand , când aurul a început sa aibă aplicații practice in electronica , urilitatea lui intrinseca pentru omul de rând era puțin peste zero ( dacă e sa ne gândim la dinti :) ) . Cu toate astea, a fost stabilit ca etalon de măsura universal , a fost principalul motiv pentru războaie, cuceriri de teritorii și continente, explorare de teritorii virgine, distrugeri însemnate in natura și așa mai departe . E unitate etalon chiar si după mult timp de când a fost înlocuit in monede de alte metale și in schimburi comerciale de valuta. De unde goana după aur dacă milenii nu a avut nici un rol practic in viața omului ?
Am văzut apoi un clip similar cu asta și am înțeles tot .

Wurger

Somn
Cu ceva ani in urma, printre întrebările filosofice care ma frământau un loc special il ocupa asta : ce anume a dat valoare aurului pentru umanitate timp de milenii pana in prezent ?
Dacă e sa o luam logic, in mod natural valoarea unui lucru e data de utilitatea lui practica in strânsă relație cu necesitatea de a avea acea utilitate . Totuși , pana in de curand , când aurul a început sa aibă aplicații practice in electronica , urilitatea lui intrinseca pentru omul de rând era puțin peste zero ( dacă e sa ne gândim la dinti :) ) . Cu toate astea, a fost stabilit ca etalon de măsura universal , a fost principalul motiv pentru războaie, cuceriri de teritorii și continente, explorare de teritorii virgine, distrugeri însemnate in natura și așa mai departe . E unitate etalon chiar si după mult timp de când a fost înlocuit in monede de alte metale și in schimburi comerciale de valuta. De unde goana după aur dacă milenii nu a avut nici un rol practic in viața omului ?
Am văzut apoi un clip similar cu asta și am înțeles tot .
E rar. Atunci era printre putinele rare. Acum sunt si alte rare.
Atunci puterea era concentrata in mainile catorva oameni, nu comunitati. Asa ca acei oameni voiau si mai sus. Sa aiba numai ei.
Asa era si cu ideile si descoperirile. Pitagora, daVinci, Einstein. Acum, un colectiv de oameni de stiinta. Atunci un rege, acum o companie.
Elementele rare care au putut fi extrase mai recent - titan, iridiu s.a. au devenit proprietatea unor grupuri. Si pentru ca nu puteau sa faca cu schimbul sa doarma cu ele sub perna, le-au transformat in bani, putere, proprietati.
Dar cine sa dea bani pe iridiu, asa rar cum e?! Pai intai se inventeaza nevoia. Etc.
Mi-am pus si eu problema cu aurul si asta e explicatia pe care am gasit-o. Or fi si altele, dar m-as feri de oculte si extraterestrii.

kingofbeasts

Rod Builder
Or fi si altele, dar m-as feri de oculte si extraterestrii.
De ce? De frica sa nu cazi in derizoriu ? sa nu fi considerat lunatic ? sa nu te arate lumea cu degetul ? De ce n-ar fi o varianta de răspuns “ pentru ca așa am învățat de la zei” , “pentru ca ne-au impus extratereștrii “ pentru ca x sau pentru ca y? De censa-ti închizi orizontul cunoașterii eliminând posibilități din start doar pentru ca majoritatea e de alta părere ? De ce sa-ti formezi păreri fără ca măcar sa faci un minim de cercetare și analiza pe subiect ? De ce sa respingi din start ipoteze doar pentru ca așa spune mulțimea care la rândul ei ceea ce e învățată sa spună fără sa gândească ?
De ce n-ar exista oculte și de ce n-ar exista extratereștrii ( sau de ce nu , intratereștrii amaaaazed)?
Revenind la aur, cât ar fi de rar , dacă nu-ti e de folos nu aduni . Dacă chiar aduni, aduni o mostra sa nu zici ca n-ai ceva deosebit . Nu te duci însă sa-l omori pe altul , sa-i omori familia, nevasta , mama și copiii ca sa- i iei ceva cu care n-ai ce face .
Prin urmare , ca sa alergi după aur si sa aduni aur și sa faci crime pentru aur , el trebuie sa aibă un scop practic . In cazul nostru e schimbul . Îl dai și la schimb primesti diverse . Cu cât ai și dai mai mult cu atât primesti diverse mai multe și mai diverse . Dar totuși , cine-l “cumpara” și ce face cu el ? Mai ales ce face cu el ? Pentru ca, cine -l cumpara nu l-ar cumpara dacă nu i-ar fi de folos . Și apoi , ce primește la schimb cine-l vinde?
Bunăoară , Banca îți cumpără aurul și da la schimb valuta , cu valuta îți iei mosie , faci conac, iei beemve și mergi la curve . Ce face însă banca cu aurul? cui îl da și ce primește la schimb ca sa merite sa-ti dea ție valuta ?
Dacă privești clipul cu maimuța, pentru ea telefonul in sine n-are nici o valoare . Pentru om însă e viața lui . Prin urmare valoarea telefonului pentru maimuța crete dacă-l ia in posesie si sta in recompensa pe care o primește de la proprietar pentru telefonul furat . Ea chiar și atunci când are telefonul in mâna , nu înțelege la ce folosește , cum sa-l folosească ea însuși sau ce anume îl face atât de important in ciuda faptului ca nu-i bun de mâncare , dar greutatea mâncării pe care ar putea-o primi la schimb depășește cu mult greutatea acelui telefon . Cu toate astea știe ca avându-l poate licita și negocia ca sa primească pe el ce-i mai bun din ce i se oferă și refuza astfel banane pentru oua . Prin urmare asocierea e simpla : jucăriile omului au doar valoare tranzacționala pentru ea ca sa primească ceea ce-și dorește . La fel e și pentru câine care , îți aduce mingea sau batul oe care i le arunci pentru ca știe ca primește ceva bun la schimb ( la fel ca si maimuța ). Te întorci apoi la animalul din om si la aur. Aurul n-are nici o valoarea intrinseca practica pentru el pe care sa o înțeleagă si exploateze direct si personal dar totuși îl colectează in ideea de a-l da la schimb . Cui ? Și ce face acel cineva cu el de mii de ani ?

Luigi

Somn
Dar totuși , cine-l “cumpara” și ce face cu el ? Mai ales ce face cu el ? Pentru ca, cine -l cumpara nu l-ar cumpara dacă nu i-ar fi de folos . Și apoi , ce primește la schimb cine-l vinde?
Și ce face acel cineva cu el de mii de ani ?
Aurul a fascinat dintotdeauna omul, fiind rar, frumos, stralucitor si fiindca nu rugineste. De aceea a fost folosit de toate civilizatiile, chiar si de cele mai primitive, pentru podoabe, bijuterii si obiecte de cult. Cum spune Wurger ( jos palaria ), raritatea aurului îi dã valoare.
Valoarea aurului a crescut si mai mult din momentul in care a devenit instrument de platã. Schimburile in natura au fost inlocuite initial de "moneda naturalã", de exemplu perle, drobi de sare, obiecte din metal, chiar si pene rare si cochilii frumoase de melci. Iar urmatorul pas a fost imprimarea de monezi, dintre care cele mai valoroase au fost cele de aur. De ce aur? Am scris mai sus. De ce aur si nu argint, ca nici ãla nu rugineste? Habar nu am.
Cert este ca peste 2000 de ani aurul a fost instrument de platã, ca odată cu aparitia bancnotelor sa se transforme in etalon monetar. Statele au inceput sa depoziteze aur pentru a asigura convertibilitatea in aur a monedelor lor. De la convertibilitatea in aur s-a trecut initial la cea mixtã, in aur si in devize, care a fost inlocuita de convertibilitatea in devize. Dar Bãncile Centrale continuã sa depoziteze rezerve de aur, pentru o independentzã mai mare a statelor si pentru a fi convertit in bani in momente de crizã. Din aceleasi motive il adunã si oamenii, un rol il joacã si fascinatia pe care aurul inca o exercitã. Se estimeaza ca doar in India peste 20.000 de tone sunt in proprietate privatã. Asa ca raspunsul meu la intrebarea "cine il adunã" este unul simplu: statele si oamenii.
Mie nu mi se pare nimic misterios in povestea aurului asa cum am invatzat-o.

davidg

Biban
Legat de discutia asta, imi vin in minte documentarele despre epave vechi, care au stat sute, multe sute ani pe fundurile marilor. Dintre resturi, exista un singur lucru care se remarca INSTANT. AURULzimbettt . Orice altceva se deterioara partial sau total odata cu trecerea timpului, dar aurul este singurul lucru care ramanea absolut intact.
Nu exista nimic altceva acum mii de ani, care sa poate fi si prelucrat cu metodele de atunci, si care sa reziste atat de bine in timp. Si cum evident oamenii sunt ceva mai complexi fata de maimulte sau alte animale, ei acorda interes si unor lucruri sau manifestari care nu au nici o valoare primara de adapost/hrana/unealta. In speta aurul a fost si este folosit pentru impodobire - a individului in sine, sau a habitatului sau. De ce se impodobesc oamenii e greu de zis aici, dar este evident pentru toata lumea ca o fac . Asa ca aurul a captat interesul tuturor celor care s-au intersectat cu el, datorita in special celor spuse mai sus. Mai tarziu s-a folosit la fabricarea monedelor, si de atunci a devenit incet incet un standard universal al valorii, pentru ca ramanea neschimbat oriunde, oricand, oricat. Ce alta moneda folosita acum mii de ani si-a pastrat valoarea, la scara larga, pana in zilele noastre - nici una, in afara de cele din aur. Aurul are marele avantaj de a transcende timpului, intr-un mod in care nimic altceva (cu o raspandire la fel de larga) nu o poate face. In plus, nu este atat de rar, iar asta este un avantaj pentru ca este suficient de raspandit incat sa fie cunoscut oriunde pe glob si recunoscut ca valoare.

Luigi

Somn
20210527_045025.jpg

Am dat de sãrãcutza pe marginea şoselei, in drum spre muncã. Îşi târa picioarele din spate, fusese lovitã noaptea de o maşinã. Sincer, nu am stiut cum sa o ajut, asa ca am sunat la politzie, le-am zis unde e si ei urmau sa trimitã un vânãtor, care sa se ocupe mai departe, cu mult noroc poate ajunge la un veterinar. Ma doare ca nu am putut sa rãmân acolo, dar... munca, fir-ar ea sa fie....
Sunt foarte trist si ma tot intreb de ce nu a oprit şoferul care a lovit-o. Unii oameni nu prea pot fi numitzi oameni.

Wurger

Somn
Un fel de raspuns la problema ridicata mai sus de Carol.
Nu raspunde intru-totul la intrebarea cu metalul pretios dar cred ca la baza sta, asa cum am spus, tot o conventie de abstractizare.

kingofbeasts

Rod Builder
O posibila istorie a pamantului :
Reluata si de o alta "sursa"(Din nou se pomeneste de Bucegi 14:25)

Ultima editare:

Tavi

Biban
Pe scurt, povestea cu scheletele radioactive de la Mohenjo-Daro este o mistificare fara fundament sau dovezi stiintifice. In rest, multa imaginatie dar cam atat.

kingofbeasts

Rod Builder
In rest, multa imaginatie dar cam atat.
Multă imaginație (și ti-as fi inteles poziția dacă aveai răbdare sa urmărești de la cap la coada cele câte ore de expunere din cele doua serii însă te-ai grăbit cu răspunsul chiar înainte de a afla macar cât e de multă imaginație ;) ) dar și mult mai logica și coerenta decât teoriile creationiste creștina si/sau darviniana ;) ( care culmea , pe lângă faptul ca au lipsuri mari in naratiune , nu reusesc sa explice nici pluralismul de rase de pe planeta asta ) .
Culmea aceeași imaginație e mai dovedibila decât celelalte imaginații si se regăsește in miturile creationiste ale mai multor populații de pe pământ aflate pe continente diferite . O fi o halucinație in masa cu privire la originea omului :)
Ma rog , ce si cum a fost exact știu doar cei implicați in acele evenimente din istorie si chiar si ei au puncte de vedere diferite funcție de tabăra din are faeau parte.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus