Review mincioguri pliabile

Costash

Oblete
Salut. Pentru ca am vrut sa mi iau un minciog nou, gasiti mai jos o parere despre cateva ce am incercat, poate va ajuta.

Ce am dorit de la minciog:
- plasa cauciucata, pe cat posibil ochiuri mari
- pliabil
- sa se preteze pentru pescuit din barca cu precadere, dar sa nu fie de nefolosit pe mal

Am indentificat pe piata mai multe varinate, foarte asemanatoare, unele copiate dupa alte, insa problema cea mai mare este lipsa de informatii tehnice si poze (pana si pe siteurile producatorilor nu gasesti).
Adica aveam nevoie de informatii de genul: lungime maner, dimensiuni cand e pliat, dimensiune ochiuri, greutate, etc.

Ca rezultat, am cumparat mai multe, le-am verificat si am ales. Sper sa va ajute in caz ca doriti un nou minciog.
Legenda dimensiuni:
L = lungime extins din varf pana in coada
D = latimea plasei x lungimea plasei (cat e ochiul/rama de mare)
A = prima valorea este adancimea plasei pana la cusatura, a doua valoare adancimea cu plasa lasata cand e tinut orizontal
I = dimensiunea cand este pliat, prima valoare lungime pliat, a doua valoare latime pliat

1. Fox Rage SpeedFlow medium foldable
- pret: 324 lei
- L: 147 cm
- D: 43 x 62 cm
- A: 50 - 60cm
- I: 96cm x 26cm

- Pro:
- calitatea plasticului si a materialelor cea mai buna dintre toate
- sistem de prindere cu joc minim
- calitatea plasei foarte buna, peste ceilalti producatori
- balamaua mare si solida

- Contra:
- este cam scurt pt ce vreau eu, trebuie sa-l susti doar din incheietura mainii
- zona de maner cu burete eva prea lunga si astfel nu se pliaza maxim manerul. Se rezolva rapid cu un cutter.
- ochiurile mici fata de celelalte
- rama are o forma ciudata as zice, mie unul mi s-a parut ingust si nu vad logica de ce ar fi asa ca nu castigi dimensine cand e pliabil.
- nu au gandit deloc plasa in dreptul balamalei si cand il pliezi se rupe plasa, se agata. E chin.

2. Sakura Epuisette Pliante Sakura S
- pret: 342 lei
- L: 163 cm
- D: 46 x 60 cm
- A: 40 - 50cm
- I: 103cm x 27cm

- Pro:
- calitatea plasticului si a materialelor buna,dar sub Fox.
- un sistem super tare , rotesti de maner si se fixeaza astfel nu ai jocuri. Se strange mai rapid si mai usor fata de celelalte
- manerul potrivit de lung, cat sa-l pot sustine atat in mana cat si sub antrebat.
- balama solida

- Contra:
- Eu zic mi-au trimis varinata mica S, desi comandasem M.
- Ce am primit mi s-a parut destul de mic, mai ales adancimea plasei. Comparandu-le cu celelalte chiar mi s-a parut prea putin adanca
- pretul mare

3.Rapture Aggressor Foldable Telescopic
- pret: 178 lei
- L: 162-217 cm
- D: 52 x 62 cm
- I: 101cm x 29cm

- Pro:
- manerul telescopic super tare. Desi el se face lung pana la 217, imi da posibiliatatea sa mai adaug la maner atat cat am nevoie, acei 20-30cm ca sa-l pot sustine sub antebrat.
- ochiuri mai mari un pic

- Contra:
- Comparat cu Fox calitatea plasticului e mai slaba
- sistemul de fixare are joc
- plasa este cusuta cu eroare, adica avea o zona unde masina de cusut a mers pe langa imbinarea plasei.

4. Rapture Aggressor Foldable
- pret: 158 lei
- L: 149 cm
- D: 52 x 62 cm
- I: 88cm x 29cm

- Pro:
- e pliabil. Nu prea am ce sa ii adaug ca si pro argumente daca e sa compar cu cel cu maner telescopic. Eu cred ca nu merita fata de cel telescopic

- Contra:
- Si acesta avea plasa cusuta cu eroare, adica avea o zona unde masina de cusut a mers pe langa imbinare.
- Balamaua la acesta avea un mic joc

Costash

Oblete
5. Savage Gear foldable
- Pret: 130 lei (la decathlon)
- este identic cu cel de la Rapture, difera doar sigla si culoarea cusaturii.
- cel mai probail este acelasi chinez care le produce pentru ambii
- l-as alege clar in fata celui de la Rapture pentru ca singura diferenta este culoarea dar mai ieftin
- eu insa am primit un model cu defect la balama, deci cele de acest tip pot avea defecte.

6. Savage Gear Competition Pro Large
- pret: 285 lei
- L: 166 - 215cm
- D: 50 x 63 cm
- I: 103cm x 28cm

- Pro:
- Maner telescopic.
- Ochiurile plasei mari de aprox 4cm
- Manerul este marcat sa poti masura pestii
- Manerul are eva fata de celealte care au un cauciuc prost.

- Contra:
- Balamaua de acelasi tip, mica
- Sistemul de fixare are jocuri ca si cele Rapture si SavageGear

Pana la urma l-am ales pe acesta din urma, m-a atras foarte tare ochiurile mari care s-au dovedit a fi foarte utile sa nu se mai incurce nimic in ele si faptul ca manerul e telescopic.
Ideal ar fi fost: maner telescopic de la acesta, plasa de la acesta, plastice fox, sistem sakura :)
Sper sa va ajute reviewul.

PS:i-am facut si o proba luna trecuta

Mal

Somn
Seria Karbon de la Rapala. Care fac la preturi foarte bune si mai tehnologizate. Plus ca acopera intreaga gama, doua din cele de mai sus am folosit si eu dar e un chin sa le folosesti de pe mal altcumva decat in stil stationar. Plus masa lor, care in barca nu cred ca ajuta mult.

Rapala parerea mea intrece Rapture si SG de decathlon la astea, prin mai multe inovatii: greutate incredibil de mica, brat rabatabil usor de ascuns/scos/fixat, plasa de foarte buna calitate si pentru astia de alearga pe mal ca mine Karbon Trout e chiar misto,(blocarea bratului/deblocarea o poti face cu o singura mana in dril) e chiar o alternativa compacta la un miciog clasic de lemn pentru pastrav, dar se poate folosi si la alte aplicatii, fara nazuri.

Cele telescopice mai mari is mai ieftine decat cel ales de tine. Si nu se compara la balamale si lucratura. La rece sunt ce trebuie nu stiu cat de rezistente sunt in timp. Dar din pozele de detaliu ale tale in afara de Fox Rage, toate imi par lucraturi nasoale, la bani multi. Si am Rapture dar alt model si multumit de ele, astea par ieftine tare pentru banii dati.

Bine ca nu-s Aurel sau Luigi sa am nevoie de un sac de rafie, la scos . Pana atunci, caperlan tata, best bujet perdea pentru pescari de pui de baboi ca mine.

Costash

Oblete
Seria Karbon de la Rapala. Care fac la preturi foarte bune si mai tehnologizate. Plus ca acopera intreaga gama, doua din cele de mai sus am folosit si eu dar e un chin sa le folosesti de pe mal altcumva decat in stil stationar. Plus masa lor, care in barca nu cred ca ajuta mult.

Rapala parerea mea intrece Rapture si SG de decathlon la astea, prin mai multe inovatii: greutate incredibil de mica, brat rabatabil usor de ascuns/scos/fixat, plasa de foarte buna calitate si pentru astia de alearga pe mal ca mine Karbon Trout e chiar misto,(blocarea bratului/deblocarea o poti face cu o singura mana in dril) e chiar o alternativa compacta la un miciog clasic de lemn pentru pastrav, dar se poate folosi si la alte aplicatii, fara nazuri.

Cele telescopice mai mari is mai ieftine decat cel ales de tine. Si nu se compara la balamale si lucratura. La rece sunt ce trebuie nu stiu cat de rezistente sunt in timp. Dar din pozele de detaliu ale tale in afara de Fox Rage, toate imi par lucraturi nasoale, la bani multi. Si am Rapture dar alt model si multumit de ele, astea par ieftine tare pentru banii dati.

Bine ca nu-s Aurel sau Luigi sa am nevoie de un sac de rafie, la scos . Pana atunci, caperlan tata, best bujet perdea pentru pescari de pui de baboi ca mine.

M-am uitat si dupa rapala, ideea ca sunt usoare mi s-a parut foarte tare insa ce n am gasit varianta de pliabilitate.
Adica am vazut ca ei pliaza doar manerul, pe mine ma interesa sa pliez rama plasei pentru transport. Pe malul lacului oricum stau cu el deschis, in barca la fel. Deci acea de pliabilitate mi se pare avantajoasa la carat bagajerie in masina.
Sa merg cu minciogul in spate pe mal si sa bat rauri/lacuri salbatice, nu am ajuns inca acolo. Eu i am facut proba 2 zile pe o balta si mergeam cu acareturile 50m, le lasam jos si pescuiam .
Am vazut pe youtube ca rapala ar avea unul pliabil cum sunt cele incercate de mine, dar e varinata Large( adica lat de 70cm care mi se pare urias) iar in Romania nu l-am gasit inca.

Si eu as fi vrut calitate fox, insa mi se par extrem de scurte si grele. Poate or mai imbunatatii in viitor.
O sa vad cum o sa se mentina in timp ce am ales, poate o sa ajung sa testez si un rapala karbon si daca e, ma reorientez.

adiwolf

Moderator
Membru personal
am primit cadou un FOX si pot confirma ca pana la momentul actual este cel mai solid minciog pliabil care l-am utilizat eu.
singurul minus ce l-am observat pana acuma este ca are manerul foarte scurt, nu este telescopic (ar ajuta foarte mult asa ceva, chiar si la pescuitul din barca) si nu se desface singur cand ai nevoie de el, mereu ma prinde nepregatit cu minciogul nedesfacut !! capzid

Mal

Somn
M-am uitat si dupa rapala, ideea ca sunt usoare mi s-a parut foarte tare insa ce n am gasit varianta de pliabilitate.
Adica am vazut ca ei pliaza doar manerul, pe mine ma interesa sa pliez rama plasei pentru transport. Pe malul lacului oricum stau cu el deschis, in barca la fel. Deci acea de pliabilitate mi se pare avantajoasa la carat bagajerie in masina.
Sa merg cu minciogul in spate pe mal si sa bat rauri/lacuri salbatice, nu am ajuns inca acolo. Eu i am facut proba 2 zile pe o balta si mergeam cu acareturile 50m, le lasam jos si pescuiam .
Am vazut pe youtube ca rapala ar avea unul pliabil cum sunt cele incercate de mine, dar e varinata Large( adica lat de 70cm care mi se pare urias) iar in Romania nu l-am gasit inca.

Si eu as fi vrut calitate fox, insa mi se par extrem de scurte si grele. Poate or mai imbunatatii in viitor.
O sa vad cum o sa se mentina in timp ce am ales, poate o sa ajung sa testez si un rapala karbon si daca e, ma reorientez.
Îl găsești și pe ăla, vezi aici

Dar na e cat o zi de post.

Aurel

Piranha
Am deja doua Rapala karbon, unul trout si celălalt all round si pot spune ca sunt ok, ușoare, plasa este cauciucata si nu se arata cârligele în ea, usoar de manevrat, mânerul destul de scurt dar pentru mine este suficient.
Mai am vreo doua Rapala, care sunt în uz acum si de care sunt foarte mulțumit, sunt cele cu mâner scurt de barca
IMG-20201007-WA0090.jpg

Pe viitor o sa bag în uz gama kerbon
Ca idee nu am avut probleme cu firmele "consacrate" sa zic asa, gen Rapala, la niciun fel de produs

Costash

Oblete
Si eu in 90% din cazuri folosesc grip, dar cand prinzi ceva mai mare( sa zicem ca esti pe Creata 1) sarit de 100cm , nu prea merge cu gripul. Plus ca la mal apa are 20cm, nici nu poti sa tragi stiuca acolo.

Meserie

Biban
Eu folosesc minciog cauciucat cu deschidere mare varianta Sakura,cand pescuiesc pe incinte,pregătit pentru “artiste “pe GoPro ,peste 90 cm.pPe alea le regretamcând aveam minciog inadecvatl.Cu un minciog mare le scoți și pe cele normale.

Sus