Retea NMEA 2000 in barca

Adrian Sb

Stiuca
Reteaua NMEA 2000 se foloseste pentru integrarea mai multor device-uri: senzori (de adancime, de vant, de nivel carburant, etc) datele transmise de motorul termic ( turatie, temperatura, unghi basculare trim, ore functionare, etc.) care se citesc fie pe aparate dedicate, fie pe ecranul sonarului.
Pentru ca eram prea linistit cu vechiul motor, nestiind cu ce parametri functioneaza, (si functiona perfect) m-am hotarat sa montez un astfel de sistem prin care sa cuplez motorul Suzuki DF20 cu sonarul Solix.
Solutia nu este atat complicata, cat destul de costisitoare.
Ar fi nevoie de un Nmea 2000 starter kit si doua cabluri adaptoare, pret total in jur de 200-250 de euro.
Dar pentru ca romanii sunt mai inventivi, unii au reusit sa isi faca singuri cablul adaptor. (Pentru Garmin)
Foloseste cineva astfel de sisteme, sa vina cu ceva sfaturi?

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu stiu la Suzuki, dar m-am interesat la Yamaha - tot asa vroiam sa citesc parametri pe sonarul Lowrance, dar se poate doar la motoare mar de la 50cp in sus, iar investitia este mai mare si nu se merita, cel putin din punctul meu de vedere.
daca descoperi totusi ceva, acceptabil...........

sosoktm

Stiuca
Nu cred ca suzuki de 20 stie nmea. De fapt, nu stiu nici un 20 cai ce sa dea date in format nmea. Partea complicata este gasirea mufei de la motor, ce desigur e un format proprietar, nefolosit la altceva. Exceptand un motor donator, singura sursa pt mufa minune e OEM, la un pret nesimtit de mare. Mufe nmea rotunde se gasesc dar fara schema electrica a motorului si aptitudini nu e chiar o treaba de dyi. Eu am apelat la ajutorul unui amic electrian pt a face cablul motor sonar. Nu am facut si backbone, nu ma intereseaza alt device in retea. Pt 20 cai cred ca ar fi un moft inutil,

Adrian Sb

Stiuca
Am cumparat cablul Suzuki SMIS Engine interface cable (V3.5) si cablurile Nmea.
Saptamana asta mai fac ceva pregatiri pentru o iesire, probabil ma voi ocupa de retea peste vreo doua saptamani.

Adrian Sb

Stiuca
Cand voi lua sonda Mega 360, imi va mai trebui un sonar, probabil va fi un Helix. O sa le integrez in retea.
Pana atunci probabil doar o sonda de benzina de la rezervor.
Ce as mai putea pune?

Espasia

Somn
Orice device ce are iesire de date (radar, USB, seriala RS......+ convertor de protocol) pe care sonarul are interfata pentru interpretarea datelor. Este un sistem foarte destept.
Dar vorba lui @ sosoktm, cat merita efort si bani, sa ai acele informatii.
La o barca ca si a ta.......cu un motor de 20 CP nu stiu ce relevanta au acele informatii (pentru mine.....) poate eventual da, litrometrul din rezervor.
Dar mai mișto, mi se pare legarea motorului din bot cu sonarul. Sa poti programa trasee de-a lungul carora sa se duca barca, fc de mal, curba batimetrica (daca o ai salvata), etc......

Dar cum spuneam este o retea faina, sigura (d.p.d.v. tehnic). Practic.......doar tu decizi ce doresti.

Oricum interesanta abordarea implementarii sistemului.
Felicitari.
Bafta si asteptam vesti

sosoktm

Stiuca
Cu scuze anticipate, cred ca te-ai uitat la prea multe filme din bassmasters. Litrometru la rezervor de 22-24 litri?? Sonar de bot si sonda 360 la romcraft 480?? Date din termic de 20 cai? Un radar mai lipseste din setup-ul asta si o sonda 2d de 5 kw :)))

AlexH

Moderator
Membru personal
Da de ce nu? Ca doar nu functioneaza doar pe bassboat-uri imense.
Dupa cum vorbim pe aici prin colectiv, achizițiile pentru placerea pescuitului nu sunt rationale, sunt pentru satisfacerea "piticilor".

Adrian Sb

Stiuca
La o barca ca si a ta.......cu un motor de 20 CP nu stiu ce relevanta au acele informatii (pentru mine.....) poate eventual da, litrometrul din rezervor.
Dar mai mișto, mi se pare legarea motorului din bot cu sonarul. Sa poti programa trasee de-a lungul carora sa se duca barca, fc de mal, curba batimetrica (daca o ai salvata), etc......

Dar cum spuneam este o retea faina, sigura (d.p.d.v. tehnic). Practic.......doar tu decizi ce doresti.

Oricum interesanta abordarea implementarii sistemului.
Felicitari.
Bafta si asteptam vesti
Motorul afisaja pe sonar, nu numai turatia motorului, ci si temperatura apei De racire si presiunea uleiului.
la prima iesire pe Dunare cu motorul de 20cp, am ramas in pana prostului, obisnuit fiind cu consumul mic al motorului anterior.
De ce sa nu am toate aceste informatii pe ecranul sonarului?
283FADF0-196E-4438-BDAD-A66F79B1A17F.jpeg

Espasia, si acum am retea intre Terrova si sonar, este foarte faina. Marchez punctul pe sonar, ies din zona punctului si am buton Go to. Pot alege sa ma duca direct pe punct, sau sa ma opreasca la 10m. Partea si mai faina este ca sistemul stie in ce parte este varful barcii.

Cu scuze anticipate, cred ca te-ai uitat la prea multe filme din bassmasters. Litrometru la rezervor de 22-24 litri?? Sonar de bot si sonda 360 la romcraft 480?? Date din termic de 20 cai? Un radar mai lipseste din setup-ul asta si o sonda 2d de 5 kw :)))
Nici macar Romcraft 480, ci pe un Sportsman de 4m. :)

Sus