Reparatii barci gonflabile

A

Alexale

Guest
Te rog daca se poate o poza mai de ansamblu cu partea cu problema( ca sa ne facem o idee cu locatia ,,aproximativ exacta " si motivele de ingrijorare in timp la gogosile noastre )si o poza cu reparatia .
Salutare, barca e lasata la reparat. Cand o sa fie gata o sa va fac o poza. Zona afectata este pe balonul din dreapta ( cum privesti barca din spate catre fata) exact unde se sprijina pe balon suportul de lemn al motorului.

daca acolo a fost suportul placii motor, ala este defect de fabricatie.
nu avea voie sa se deslipeasca acolo indiferent de nr. plierilor si impachetarilor.
sper ca ai verificat si placa motor cu ocazia asta, sa nu fi ajuns apa la ea sa se degradeze.
astept detaliile despre reparatie si cine a executato
Salutare. Placa motor este in regula, am verificat. Barca este lasata la reparat la cineva din Pitesti ( aceasta fiind si locatia mea) care se ocupa exclusiv de barci gonflabile, Va voi da si poze dupa ce va fi gata, insa nu stiu daca se va putea vedea ceva, dupa cum stiti, zona afectata este exact sub suportul motor.

bobo

Stiuca
Stie cineva care ar fi metoda de lipire a unei bărci Elling cu adezivul din kit-ul de reparații din dotare ? E cu activare la cald ?

25586

adiwolf

Moderator
Membru personal
De regula, adezivii din kitt-urile de reparatii sunt adezivi cu lipire la rece, de tipul prenandez.
Daca tot ai sparto si esti cu ea acasa, lipeste cu adeziv la cald, este mai trainica lipitura

A. Pavel

Stiuca
Eu detin barca Elling si poti sa iti confirm ca adezivul pe care il am in kitu-ul de la ei este cu activare la cald. Am primit chiar si o foaie cu instructiuni de folosire.

B

bogdan.neamt

Guest
Dacă nu e gaură mare poți folosi super latka, e un pvc lichid. Eu am folosit și e foarte ok.

bobo

Stiuca
Dacă nu e gaură mare poți folosi super latka, e un pvc lichid. Eu am folosit și e foarte ok.
Gaura nu e mare. Un salau nabadaios a profitat de prostia mea (am uitat minciogul acasă) , si lângă barcă, fiind înțepat superficial , s-a zbătut când l-am apucat de ceafă si mi-a proiectat jigul în balon .

B

bogdan.neamt

Guest
Vinde pe olx bărci, de la Siret, vezi daca are pe stoc. Eu am lipit un zodiac vechi și n-am avut probleme. Caută și net poate găsești review, opinii despre cum ține în timp.

Stie cineva care ar fi metoda de lipire a unei bărci Elling cu adezivul din kit-ul de reparații din dotare ? E cu activare la cald ?

Vezi atașament 25586

Salut, Bobo,

Exact din acesta am folosit la kolibri.
Croiesti un petec cu "colțurile" rotunjite, cu 4-5 cm mai mare decât crăpătura/înțepătura.
Il pui peste crăpătura/înțepătura si marchezi cu creionul conturul.
Il dai jos.
Cureți si degresezi ambele suprafețe. Aplici un strat subțire si pe ambele zone, in interiorul marcajului si pe petec.
Astepti 5-10 min funcție de temperatura.
Iti dai seama când nu se mai lipește la atingere.
Aplici al doilea strat subțire, faci la fel.
Dupa, pui petecul la locul lui.
Iei o lingura si un uscător de par, ii dai caldura si presiune cu lingura, dinspre centrul petecului inspre margini.
Astepti 3-4 ore pana sa o miști din locul ei.
Gata.
La mine a funcționat exact asa.
Sper sa te fi ajutat explicațiile mele.
Cu respect,
Radu

bobo

Stiuca
Salut, Bobo,

Exact din acesta am folosit la kolibri.
Croiesti un petec cu "colțurile" rotunjite, cu 4-5 cm mai mare decât crăpătura/înțepătura.
Il pui peste crăpătura/înțepătura si marchezi cu creionul conturul.
Il dai jos.
Cureți si degresezi ambele suprafețe. Aplici un strat subțire si pe ambele zone, in interiorul marcajului si pe petec.
Astepti 5-10 min funcție de temperatura.
Iti dai seama când nu se mai lipește la atingere.
Aplici al doilea strat subțire, faci la fel.
Dupa, pui petecul la locul lui.
Iei o lingura si un uscător de par, ii dai caldura si presiune cu lingura, dinspre centrul petecului inspre margini.
Astepti 3-4 ore pana sa o miști din locul ei.
Gata.
La mine a funcționat exact asa.
Sper sa te fi ajutat explicațiile mele.
Cu respect,
Radu
Mulțumesc, mai clar de atât nu se putea. jos palaria

O mențiune minora as mai adauga ce poate fi utila. Ambele materiale (zona de pe barca si petecul) care vor primi adeziv, inainte sa fie lipite este bine sa fie șmirgheluite fin in mai multe directii ptr ca pe materialul ușor rugos obținut adezivul va avea o priza îmbunătățită si reparatia ar avea viata lunga, marginile vor ramane mai ferm lipite in timp.

grey-wolf

Stiuca
Dupa deschidere pastreaza adezivul in frigider . Va tine mult mai mult . Am avut surpriza ca sa evaporat solventul din el si a ramas o chestie nisipoasa de culoare alb galbuie . Exact adezivul din poza . Il purtam permanent cu mine la fiecare iesire si cu toate ca tubul era bine inchis sa ,,tutut " . Preventiv am pus in trusa un tub nou sigilat . Oricum reparatiile le fac acasa daca o fii cazul ( sper sa nu fie zimbettt)

bobo

Stiuca
Salutare băieți! Are cineva vreo experiență cu meseriașii de la Kingfisher referitor la reparația unei bărci din PVC? Mă interesează dacă lucrează profi si relativ decent ca timp. Mulțumesc!

Salutare băieți! Are cineva vreo experiență cu meseriașii de la Kingfisher referitor la reparația unei bărci din PVC? Mă interesează dacă lucrează profi si relativ decent ca timp. Mulțumesc!
Salut. Personal am avut o experienta foarte OK in vara trecuta cu cei de la Kingfisher si reparatia nu a fost una usoara, insa totul a decurs fara nici o problema, chiar au fost profi si ca timp (cateva zile) si ca si calitate si pret decent, drept ptr care eu ii recomand fara emotii !

adiwolf

Moderator
Membru personal
da.
sunt ok cei de la Vicmar, eu am avut o experienta chiar placuta si surprinzatoare cu ei, in sensul in care am trimis la reparat o gonflabila Baracuda, au muncit la ea chiar foarte mult si pentru faptul ca nu au putut sa elimine in totalitate defectul, nu au cerut nici un ban pe munca siu materialele folosite desi barca era perfect functionala, doar ca scapa aer pe la un con.
recomand sa o trimiti la ei si daca tot ajunge acolo, roaga sa iti lipeasca pe baloane cate o fasie de pvc, pt protectia barcii cand iesi cu ea pe betoanele barajelor (stiu ei ce au de facut!)
ca timp...........nu stiu, depinde de fiecare firma si momentul incarcarii cu comenzi, dar pana la urma nu este sezon plin asa ca poti astepta

bobo

Stiuca
da.
sunt ok cei de la Vicmar, eu am avut o experienta chiar placuta si surprinzatoare cu ei, in sensul in care am trimis la reparat o gonflabila Baracuda, au muncit la ea chiar foarte mult si pentru faptul ca nu au putut sa elimine in totalitate defectul, nu au cerut nici un ban pe munca siu materialele folosite desi barca era perfect functionala, doar ca scapa aer pe la un con.
recomand sa o trimiti la ei si daca tot ajunge acolo, roaga sa iti lipeasca pe baloane cate o fasie de pvc, pt protectia barcii cand iesi cu ea pe betoanele barajelor (stiu ei ce au de facut!)
ca timp...........nu stiu, depinde de fiecare firma si momentul incarcarii cu comenzi, dar pana la urma nu este sezon plin asa ca poti astepta
Ghicești gandurile, Adi! thumbup.În primul rând despre fasiile respective era vorba, plus montajul unor suporți de vasle că 3D Tender XPRO nu are si dacă se bagă să si deslipeasca vreo 2 mânere pe laterale ar fi beton. Mulțumesc de info!

bobo

Stiuca
Salut. Personal am avut o experienta foarte OK in vara trecuta cu cei de la Kingfisher si reparatia nu a fost una usoara, insa totul a decurs fara nici o problema, chiar au fost profi si ca timp (cateva zile) si ca si calitate si pret decent, drept ptr care eu ii recomand fara emotii !
Mulțumesc !

Sus