REGULAMENTE si TAXE pescuit sportiv DINAMIC (spinning) de AGREMENT pentru ANUL 2018 -2019 pe Lacul Boteni 1

POT pasionati de spinning sa respecte acest tip regulament ?

• da

• nu

• nu ma avantajeaza acest regulament

• postez un comentariu cu parerea mea

Rezultatele sunt vizibile doar după vot.
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

kingofbeasts

Rod Builder
De apreciat infiintarea unei astfel de balti dar...
Orarul de "lucru" e mai degraba corporatist decat adresat pescarilor din moment ce se stie clar ca pestii papa cel mai bine la rasarit si la apus.
La o balta programul ar trebui sa inceapa de la 5 vara si de la 7 iarna nu de la 9 cand pestele e satul si sta cu burta la bronzat. Plata in avans nu-mi suna nici a corporatie nici a pescuit ci mai degraba a... treaba aia la care pestele-i pe mal.
Am inteles restul punctelor dar de unde pana unde controlul masinii din moment ce aia ramane oricum la poarta departe de balta? Practic din start ma faci hot, ma desconsideri si ma umiliesti.
Ce-mi pare cel mai rau e entuziasmul cu care vad ca vor oamenii sa se supuna de buna voie unor astfel de conditii , sa plece capul si sa inghita in sec numai pentru ca asta e primul/singurul patron care a adus pe piata bombonica mult ravnita.
Acasa daca as fi, acum dupa ce am prins gustul pescuitului la bass, in conditiile astea nu i-as calca pragul.

adiwolf

Moderator
Membru personal
personal nu agreez acel regulament cu multe puncte discutabile :
- orar de pescuit la ore impuse
- naluci dotate doar cu o marime de carlig
- controlul masinii si al bagajului - presupun ca masinile se lasa intr-o parcare la intrare si nu se intra pe propietate cum vrea fiecare
de taxe nu mai discut pentru ca sunt prohibitive, dar este clar ca asta se urmareste si se incearca prin aceste taxe mari, selectare clientelei, doar ca............vor avea o surpriza neplacuta
au mai fost balti de rapitori care au inceput astfel si din pacate au disparut repede de pe firmament tocmai din cauza asta,

alex.b

Stiuca
Si eu mi as dori sa traim intr o tara in care sa nu fie nimeni nevoit sa faca controale la portbagaj insa ....de exemplu am fost pe balti cu regulament similar, dupa ce ne am cunoscut nu m au controlat niciodata, nu aveau motive, iti dai seama repede de oamenii insa sunt si altfel de persoane pt care e necesar un asemenea regulament. Cu orarul cred ca se poate modifica, probabil este adaptat acestei perioade

Okama

Somn
De apreciat infiintarea unei astfel de balti dar...
Orarul de "lucru" e mai degraba corporatist decat adresat pescarilor din moment ce se stie clar ca pestii papa cel mai bine la rasarit si la apus.
La o balta programul ar trebui sa inceapa de la 5 vara si de la 7 iarna nu de la 9 cand pestele e satul si sta cu burta la bronzat. Plata in avans nu-mi suna nici a corporatie nici a pescuit ci mai degraba a... treaba aia la care pestele-i pe mal.
Am inteles restul punctelor dar de unde pana unde controlul masinii din moment ce aia ramane oricum la poarta departe de balta? Practic din start ma faci hot, ma desconsideri si ma umiliesti.
Ce-mi pare cel mai rau e entuziasmul cu care vad ca vor oamenii sa se supuna de buna voie unor astfel de conditii , sa plece capul si sa inghita in sec numai pentru ca asta e primul/singurul patron care a adus pe piata bombonica mult ravnita.
Acasa daca as fi, acum dupa ce am prins gustul pescuitului la bass, in conditiile astea nu i-as calca pragul.
Cand treci prin portal la avion ai impresia ca te considera cineva terorist?
Regulile astea exista cam pe toate baltile cu taxa de pe langa B. Nu am fost controlat niciodata de nimeni, in general omul isi da seama cand are de-a face cu prajitori si cand nu. Iar daca e genul de om care nu imi pare ok de felul lui, plec dupa 5 min.
Taxa prohibitiva sau nu, eu o vad mai mult ca un fel de alternativa la asociatiile de pescuit care...evident nu functioneaza. (Poate cu exceptia Sb si Zetea). In felul asta stiu ca balta e pazita, se fac populari si nu am ocazia nemaipomenita de a sta in gunoaie si de a asculta manele involuntar.
Clar ca imi doresc sa pescuiesc ca in Anglia...din pacate aici lucrurile sunt mai rosii.

rine

Stiuca
Eu nu vreau sa va dezamăgesc, dar;
Bălțile sunt infestate cu somn pitic.
Omul a populat cu bass in speranța că mai scapă de el fiindcă incomodează tare la staționar.
De altfel bălțile sunt foarte cunoscute și pescuite.
Are și o clientela stabilă și numeroasă de staționaristii.
Chiar și de chinezi care vin destui la pescuit. Asiaticii stiu să-l dibuie mai ales pe fitofag
Pentru spinneri o să fie o problema mare locurile de pe mal mai ales cu orarul asta.
A mai fost un program de genul....se deschidea pentru spin (la salău) in noiembrie și se închidea in martie că sa nu fie staționaristii deranjați.
Despre regulament...cam nasol.

kingofbeasts

Rod Builder
Cand treci prin portal la avion ai impresia ca te considera cineva terorist?
Evident , si am senzatia aia de cate ori ma ia ala la pipait cu bastonul daca am camasa sau pantaloni cu capse metalice sau atunci cand scoate dein bagajul de mana o mulineta sau o lanterna si ma intreaba dispretuitor " ce-i asta si ce faci cu ea?" la fel si la control pasapoarte cand se uita ala juma de ceas cand la poza cand la mine vreo 5 minute ( de parca a rvrea sa-mi vada supapa de evacuare prin radacina ochilor ) pentru ca la final sa zica "aratai altfel cand ai facut poza " cu un zambet ironic menit sa sublinieze talia de viespe pe care-am pierdut-o. Trecerea prin aeroport e o umilinta pe care prefer sa o simt pe cat posibil de rar fiindca urasc sentimentul ala de sclav scos la mezat si controlat la dinti si oua pe care ti-l da.
Din pacate miza-i alta la avion si nu ca n-as avea de ales sa raman doar in interiorul unor granite dar, nu se compara cele doua situatii si alegerile din aeroport sunt oarecum obligatorii in contrast cu cele de pe balta unde tre sa plec capul pentru o miza mult prea mica.
Nu ma intelege gresit, insa nu la modul asta se construieste un bussines in care te bazezi pe oameni si prezenta lor ca sa castigi. In final, cu sau fara regulament, n-are nici o varianta de a te obliga sa-i deschizi masina la control si el stie asta motiv pentru care a bagat plata in avans si masura interzicerii de a mai calca pe balta (ca singurele sanctiuni pe care le poate aplica direct si personal). Din punctul asta de vedere mentiunea aia din regulament are valoare juridica zero barat in schimb puncteaza din plin la capitolul ospitalitate (adica lipsa ei).
Romanii inca nu inteleg ca un bussiness il construiesti cu politetea fata de client si-ti asiguri spatele in moduri mai putin perceptibil astfel incat sa nu-l jenezi, sa-l faci sa se simta bine dsi astfel sa-ti trimita si alti clienti, sa cheltuie si mai mult la tine , sau sa-ti faca reclama pe alte canale care tie nu-ti sunt la indemana. Treaba e ca singurii care pot sa-l educe pe patronul roman mare amator de tunuri peste noapte e clientul exigent .
Din punctul asta de vedere, desi inteleg dorinta unui pescar roman de a pescui bass, mi se pare totusi exagerat sa accepti ca demnitatea sa-ti fie calcata in picioare pentru asta printr-un regulament mai mult decat absurd . Regulamentul in sine e zero vis a vis de o persoana insa mentaliatea care se reflecta in el e de departe cea care imi da oarecum forta sa traiesc departe de tara. Asta ca sa nu zic nimic despre modul in care isi elibereaza proprii pesti sau de dialogurile din filmulete.

alex.b

Stiuca
Bassul a fost populat pentru a reduce somnul pitic din balta. Balta are ca si grup tinta pescarii la crap, pescuitul stationar. Fata de alte balti, unde nu se face nimic pentru aceasta mare problema, somnul pitic, cu o investitie destul de mare s a populat cu black bass. Eu zic ca oricine ar face un regulament ce are scop protejarea acestui peste...cunoastem oamenii ce se mai perinda pe balti, daca o sa fiti administratori nu ati pune un astfel de regulament? La fel de bine se poate renunta la spining pe balta, bass ul tot acolo ramane....insa e un inceput. Daca are succes si se poate sustine doar din pescarii la spinning o astfel de afacere poate si baltile se vor orienta catre noi, altfel cu regulamnte sau fara trebuie sa recunoastem ca balti de rapitor sunt din ce in ce mai rare....

Nu exista balta cu peste in Ro fara astfel de regulament. Nu poti altfel, cu toata parerea de rau in Ro nu se poate altfel.

kingofbeasts

Rod Builder
De curand pe lacul Boteni 1 si 3 s a populat cu black bass. Administratorul baltii si ar dori sa deschida balta pentru un pescuit exclusiv catch and release pe balta aceasta, si m a rugat pe mine sa il ajut sa ia legatura cu aceasta comunitate si sa postez o idee de proiect, de regulament si taxe.
Eu de aici am inteles ca atat regulamentul cat si taxele sunt discutabile si se primesc sugestii iar voi, in special cei care urmeaza sa pescuiti baltile astea, in loc sa faceti omului propuneri pentru un regulament decent si de bun simt , sa fie asta primul regulament civilizat din tara si totodata un exemplu pentru altii , tot pe mine ma gasiti de vinovat ca nu pricep io binefacerea pe care v-o face omu' . Ce daca toate regulamentele alealte sunt la fel? ce daca ar fi asta diferit ?
Ce daca in loc sa caute la toti in bagaje ar pune cantar la poarta si te-ar cantari la intrare si la iesire (cu tot cu bagaj) urmand a-i trage de o parte doar pe aia care s-au "ingrasat" pe balta fiind totodata politicos si respectuos cu toti ceilalti? Sau, oare, la mall mu treceti prin porti piuitoare la isire (care verifica daca nu cumva s-a omis scanarea unui produs) ?
Ce daca cineva i-ar explica ca la spinning nu-i ca la crap, si mai faci si partide de 2 ceasuri dupa serviciu si nu-i firesc sa platesti pentru 2 ceasuri cat ala care pescuie o zi decat daca in banii aia iti da si barca cu vaslas ?
Oameni buni, daca voi nu aveti pretentii la conditii decente pentru banii vostrii, mai ales atunci cand cineva e dispus sa vi le si ofere intr-o oarecare masura , cum vreti sa se schimbe ceva? (deja imi aduc aminte de discutiile din AJVPS Sibiu unde toti vroiau sa se schimbe dar nimeni nu vroia sa participe )

Claudiu

Administrator
Membru personal
În ziua în care o să fiu nevoit să pescuiesc într-un loc împrejmuit cu sârmă ghimpată jur că mă las de spinning și m-apuc de reconditionat mobilă veche!Vorba unui coleg de pe forum,am uitat să luăm contact cu natura, numai țacuri visăm, cu orice preț!
Nu e asa, o luati prea grav. Nu suport incintele sub nici o forma insa ce faci daca nu ai incotro cum sunt cei din Bucuresti? Eu pot merge in fel de fel de locuri pe Olt dar la Bucuresti ce faci??

kingofbeasts ti-am zis ca incepi sa uiti cum e pe aici. Nu e vorba de un acceptat cu bratele deschise dar daca vrei sa peacuiesti bass si in general sa pescuiesti intr-o zona ca cea a Bucurestiului ce poti face?! Aici nu e nici Finlanda unde sunt baltoace la tot pasul, nici Canada unde sunt optiuni. Ori ati uitat jungla din Bucuresti si in general din tara

alex.b

Stiuca
Claudiu are mare dreptate, in zona asta a sudului este o mare jungla. Sunt oameni care fac orice numai sa fure administratia ca daca a platit o taxa trebuie cel putin sa scoata banii de benzina, taxa de drum, taxele platite, tigarile fumate berea bauta si atunci recurg la ascuns peste sub scaunele masinii, bagat pesti sub roata de rezerva, ascuns prin tot felul de locuri chiar daca pe o anumita caldura pestele ala e deja bun de aruncat dar nu conteaza a luat 2 pesti si i a mai aratat ceva patronului care nu vrea decat sa fure banii pescarului. Cu asta ne luptam pe balti.....unde sa te duci pe natural? unde mai e peste pe natural?? Mai sunt cateva balti care tin pesti, de ce mai tin pesti? Pentru ca au facut cumva sa tina departe astfel de oameni de baltile lor. E o afacere, e un loc privat cu reguli. Ce se intampla pe public unde nu se respecta nicio regula? In primavara in Delta plutesc stiuci cu burtile spintecate pentru icre, unde se fileteaza salau ca palma.

Silviu

Somn
Nu am citit toate comentariile, dar sunt de acord cu adiwolf in ceea ce privesc regulile. Sunt tampite. Parerea mea. Dar asa facem noi, romanii, in loc sa punem in practica niste reguli simple si stricte, ne placem sa facem reguli zilnice pe care le aplicam strainilor, dar apropiatii mai fac exceptii

La delegyhaza cu 50 de lei iti luai si barca in ziua respectiva, pe un lac cu o populatie mare de basi

alex.b

Stiuca
Poate cineva sa puna regulamentul celor de la delegyhaza? Sunt curios cum arata un regulament similar al unei balti de bass de prin Ungaria.

Silviu

Somn
Era pus de catre Alex pe undeva pe forum. Nu stiu daca ai program acolo. Eu am intrat pe la 6 dimineata si am iesit seara. Pescuit cu orice fel de naluci atat timp cat respecti pestii lor. Alex a prins bibani record acolo

Mal

Stiuca
In primul rand, le doresc baietilor sa aiba parte de multa distractie.

In al doilea rand, regulile n-au nicio treaba juridica, fiind mai mult un regulament care sa te faca sa nu vii, decat sa te imbie la o partida de distractie.

Ar fi trebuit inceput in primul rand cu administratia are dreptul sa-si selecteze clientii. Daca ar fi plecat de la aceasta premisa, ar fi observat ca regula cu "fara ancore" e redundanta intrucat pana la urma e un contract unde administratorul iti pune la dispozitie balta si pestele, care peste e dat tocmai pentru a fi intepat.Inteparea cu conditionari nu are ce cauta atata timp cat clientul nu are nici optiunea de plata cu ziua si nici optiunea de a plati conditionat, atunci cand vrea el. In aceeasi masura, nu vad care e problema cu ancorele, atata timp cat selectand clientii, nu vad pe multi platind pretul ala aberant de mare si nici nu vad entuziastii folosind ancore de japca la bass.

Extrapoland peste catva timp daca afacerea merge s-ar putea ca sa se ceara carlige debarbetate sau ultramoi care sa se dizolve daca-s inghitite...

Chestiunea cu controlul masinilor proprii este o aberatie in sine. Intrucat se incalca un cumul de legi si dreptul de proprietate privata. Dreptul de proprietate privata nu este un drept absolut, dar acesta poate fi restrans in conditiile legii si ma indoiesc ca domnii in cauza au competente de perchezitie, control samd nefiind functionari de stat care sa aiba o forta coercitiva statala. Pozitiile astea dominante chiar daca-s acceptate de cei carora li se opun, dau nastere la niste abuzuri imense si sa nu uitam ca traim in Romania.

Problema cu furatul pestelui e foarte simpla, fiind o incinta comerciala, administratorul este obligat legal, conform Legii 333/2003 sa inregistreze audio video tot iar in caz de suspiciune, n-are decat sa faca plangeri la politie. GDPR-ul din mai e obligatoriu de implementat in Regulament, cu atat mai mult cu cat se inregistreaza nume, numere de masina samd. Poate nu se stie, dar daca se primeste o amenda de la ANDSCPC, in ziua urmatoare se inchide balta.

Pe scurt, regulamentul trebuie serios regandit, are lacune imense. Lipsa unui bilet pe zi e aberanta, iar jucatul ala cu orele de abonament e iarasi incorecta. Daca platesc un abonament, ar trebui sa ma lasi sa pescuiesc toate orele alea intregi, indiferent ca vin o zi o ora, pana la urma ai inregistrarea si cand am venit si cand am plecat.

Mie mi se pare ca e ca a pescui intr-un acvariu cu undite de plastic.

alex.b

Stiuca
Eu nu inteleg fobia asta de control....sa ma controleze domne, care e problema? Nu ascund nimic, ca ma duc la pescuit. Ii arat omului ca n am nimic in geanta, care e problema. Ii arat ca noi astia la spinning suntem altfel. Sau or fi printre noi si d aia care au alt interes? Repet am mai fost pe balti cu regulamente din astea, nu m am ofuscat pentru ca stiu de ce sunt astfel de regulamente si inteleg necesitatea lor. Cu toti administratorii am avut o relatie mai mult decat buna, au vazut oamenii cu cine au de a face. Credeti ca mi au facut percheztie? Exageram cred cu fobia asta.
Cat priveste orarul de pescuit, balta este inchisa momentan, si orarul asta este pus doar pt ca in perioada aia se poate asigura personal.
Referitor la pescuitul fara ancore, se doreste protejarea pe cat posibil a populatiei piscicole. Si la Zetea din cate stiu se pescuieste la pastrav doar cu carlig.

Mal

Stiuca
Eu nu inteleg fobia asta de control....sa ma controleze domne, care e problema? Nu ascund nimic, ca ma duc la pescuit. Ii arat omului ca n am nimic in geanta, care e problema. Ii arat ca noi astia la spinning suntem altfel. Sau or fi printre noi si d aia care au alt interes? Repet am mai fost pe balti cu regulamente din astea, nu m am ofuscat pentru ca stiu de ce sunt astfel de regulamente si inteleg necesitatea lor. Cu toti administratorii am avut o relatie mai mult decat buna, au vazut oamenii cu cine au de a face. Credeti ca mi au facut percheztie? Exageram cred cu fobia asta.
Cat priveste orarul de pescuit, balta este inchisa momentan, si orarul asta este pus doar pt ca in perioada aia se poate asigura personal.
Referitor la pescuitul fara ancore, se doreste protejarea pe cat posibil a populatiei piscicole. Si la Zetea din cate stiu se pescuieste la pastrav doar cu carlig.
Masina personala este proprietate privata.Punct
Joaca cu orarul nu tine. Se platesc orele de pescuit, asa zice regulamentul.
Cu ancore sau fara, a compara bass-ul cu pastravul nu e totuna. Sa nu comparam ce oase are bassul cu pastravul. Eu ma uit la americani si aia dau cu naluci de apa sarata la bass. Nu vad care e problema cu ancorele. Is niste pesti mai speciali astia?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus