kingofbeasts

Rod Builder
Cel mai frumos smallie de pana acum : 53 cm ; 1,7 kile
07FE7FC8-5E0E-4D96-A813-008B6903D494.jpeg
0DEDAAA1-C507-4B38-9A86-54D58C2BEDFE.jpeg

Luigi

Somn
20190612_080411.jpg

...Am fost ieri in drumetzie, printre munti si râuri de cristal...nu puteam sa nu il caut pe prietenul meu de anul trecut, Hans, sa vad daca e totul in ordine cu el.
Da! Il vad, il salut, ca de obicei primeste portia cuvenita de firimituri de paine, oho, e infometat. Planul se naste spontan: Hans, te voi aduce la mine in lac, sa ai mereu apa de izvor si muşte si mii de rosioare si broscutze!
Zis si facut: ii prezint un Mepps Aglia Mouche nr.2 fara contre, nu il refuza, hai repede in minciog, Hans! Douã poze, galeata e pregatita, fuga repede la lacul de peste drum, eliberare, emotzii ca e cam ametzit... inotzi, esti ok, Hans!
Acum citeva minute Hans deja muscareste!!! Ura, sunt fericit!!!!!! Am un Capital in lacul de la servici! Iti va fi bine, Hans!

kingofbeasts

Rod Builder
După un an și jumătate am reușit și eu in sfârșit sa prind un black crappie de poveste , așa ca aia despre care citeam in țara ca umple tigaia de si-au atras denumirea de panfish.
Partea cea mai mișto a fost ca a venit la o guma turnată de mine cu o combinație de culori muncita o zi întreaga :)
Deci cu 33 de cm și 550 de grame , domnul de mai jos lupta la categoria grea :)
3580C8A3-E466-4F01-9106-65230CF8D906.jpeg
DEB6E118-DC43-4BFD-B1DA-F0C130E32239.jpeg

B

bogdan.neamt

Guest
În ultima vreme am programul mai încărcat, greu am prins mai mult de 2 ore de pescuit pe zi odată la câteva zile. De obicei sâmbăta era rezervată pt mers ori la șalău pe Prut ori la știucă însă de ceva săptămâni nu am mai apucat nici asta. Astăzi nu avem în plan să ies pe Bicaz, poate după-amiază la un clean, 2 3 ore, urmând ca mâine după-amiază sa merg la șalău, dar pe la 12 se schimbă planul și nu mai pot pleca mâine în timp util pt a face măcar o jumate de zi de pescuit așa că mă fofilez de la serviciu și la ora 3 sunt deja pe lac. Uitasem minciogul acasă așa că după ceva ezitări, sa cumpăr, sa nu cumpăr, mă opresc în Bicaz la magazin si la preț de nimic imi iau si un minciog cu maner scurt de care căutăm de ceva vreme, s-a dovedit a fi inspirația anului. E prima dată când ies singur cu barca nouă, pff, zboară...așa că hai sa merg mai departe decât am mers până acum, locuri noi. Am tot bătut apa vreo 3 ore jumate având doar câteva trăsături, bibani cel mai sigur. Încet, încet o iau spre port ca să nu mă prindă noaptea pe apă, fără sonar am dat în locuri unde mi se părea mie că este pește... la un moment dat imediat cum a atins guma apa a sărit un șui ( gen oblete) deasupra apei iar după el un păstrăv pe la kg sa zic, cel puțin, n-am cuvinte să spun cât de frumos a sărit, zic eu cel puțin un metru în lungime săritura, l-am văzut totul ieșit din apă... spectacolul naturii.
Acum, recordurile, ca da, azi am îmbunătățit substanțial recordul la șalău și la biban.

Șalău, pe la 50 cm, jig articulat 14g, kopito de 5 cm cred, un fel de verde fluo decolorat cu un pic de roșu spălăcit deasupra.

25990

Recordul nr 2, biban, 40 cm, 1kg, jig articulat 14g, daiwa duckfin perch 6 cm. Pot spune ca a fost primul pește adevărat prins de mine, am luptat cu el câteva zeci de secunde, mi-a făcut x ray -ul paranteză de câteva ori. Am msi prins pește dar asa drill nici pe departe n-am avut parte vreodată.
25991

25992

Aurel

Piranha
L-am băgat putin in clor înainte de pozaroflmaooo asa sa fie băiatul frumos!
Asa ca o mica prezentare si a echipamentului care a ajutat la capturarea "monstrului": lanseta St Croix Legend Elite 7,6MF2, fir YGK 22 lbs., mulineta Shimano Stradic 2500 FL, guma Pontoon 21Awaruna 7,6 cm., jig 3/0.

Ultima editare:

vasi25

Salau
Mi-a dovedit inca o data cat de imprevizibil poate fi cleanul,prins intr-o dupamasa extrem de calduroasa a lunii august pe o portiune de rau in care nu am gasit un gram de umbra pana spre seara.
Am postat si la rezultate, dar inca ma gandesc la batranul asta:))
Lungime:47 cm
greutate nu stiu, a fost si eliberat( am si filmarea)
PS. Voblerul se vede in poza, doar ca e bine camuflat:))
20200806_182203.jpg

Sus