Recomandarea zilei

Adiwolf,se vede că nu stai in Bucureștu,ai apă fiartă la robinetzimbettt.Pînă la postarea ta nu am știut că termosul vine cu două dopuri,nu-mi plac dopurile cu valvă,cred că-mi iau si eu produsul ăsta.Încălzirea termosului inainte de utilizare este eficientă la orice termos,am încercat-o la un termos luat din Kaufland.

AlexH

Moderator
Membru personal
Am un termos primit cadou, dinala tip "ibric". Adica are toarta si un maner mic pe care trebuie sa apesi ca sa torni din el.
Capacitatea e 1,5L iar ca si performante am fost foarte multumit. Singurul minus pentru mine e ca este prea mare pentru luat la pescuit.

la recomandarea voastra din acest topic am achizitionat un termos Esbit 1000ml
am ales modelul metalic finisaj inox si ce mi-a placut la el este faptul ca are doua pahare in dotare si doua dopuri!!

da, vine in dotare cu un dop ce se infileteaza, clasic si un altul de tip valva
insa nu asta este ceea ce m-a dat pe spate cat faptul ca este primul termos complet metalic ce a mentinut o temperatura ridicata produsului din interior si dupa multe ore
respectiv am preincalzit termosul timp de 4 minute (asa cum scrie in instructiuni - habar nu aveam ca asa trebuie procedat, dar are logica) cu apa fierbinte de la robinet, adica am turnat apa fierbinte de la robinet si am lasato in termos, apoi am golit termosul si am turnat in el apa fiarta dintr-un recipient, simuland o cantitate de 1litru de ceai, apoi am pus dopul si l-am lasat pe blatul de piatra, in bucatarie, temperatura de circa 22 grade.
dupa 24 ore temperatura apei din interior era incredibil de fierbinte, efectiv m-am oparit cand am turnat pe mana (da stiu, idiot, dar chiar nu credeam ca este atat de fierbinte), asa ca l-am mai lasat si dupa 36 ore apa din termos avea 60-62gr celsius, iar dupa 48 ore ajunsese la 40 - 44 grade celsius
de acuma inainte, acest termos ma va insoti peste tot !!
multumesc celor care au facut recomandarea si sper ca reviewul meu sa ajute si pe altii ce sunt in cautarea unui termos bun.
Și uite așa s-au mai dus 123 de lei... drunk

scuby

Salau
la recomandarea voastra din acest topic am achizitionat un termos Esbit 1000ml
am ales modelul metalic finisaj inox si ce mi-a placut la el este faptul ca are doua pahare in dotare si doua dopuri!!

da, vine in dotare cu un dop ce se infileteaza, clasic si un altul de tip valva
insa nu asta este ceea ce m-a dat pe spate cat faptul ca este primul termos complet metalic ce a mentinut o temperatura ridicata produsului din interior si dupa multe ore
respectiv am preincalzit termosul timp de 4 minute (asa cum scrie in instructiuni - habar nu aveam ca asa trebuie procedat, dar are logica) cu apa fierbinte de la robinet, adica am turnat apa fierbinte de la robinet si am lasato in termos, apoi am golit termosul si am turnat in el apa fiarta dintr-un recipient, simuland o cantitate de 1litru de ceai, apoi am pus dopul si l-am lasat pe blatul de piatra, in bucatarie, temperatura de circa 22 grade.
dupa 24 ore temperatura apei din interior era incredibil de fierbinte, efectiv m-am oparit cand am turnat pe mana (da stiu, idiot, dar chiar nu credeam ca este atat de fierbinte), asa ca l-am mai lasat si dupa 36 ore apa din termos avea 60-62gr celsius, iar dupa 48 ore ajunsese la 40 - 44 grade celsius
de acuma inainte, acest termos ma va insoti peste tot !!
multumesc celor care au facut recomandarea si sper ca reviewul meu sa ajute si pe altii ce sunt in cautarea unui termos bun.
De cand sunt membru am tot primit / luat informatii utile de pe forum, in sfarsit am reusit sa ajut si eu acest forum, dupa 1,3 ani :D !!!

adiwolf

Moderator
Membru personal
cred ca in realitate, ajutam mult mai multi oameni cu informatiile oferite gratis pe acest forum, insa prostia, vanitatea, ignoranta, intoleranta, indolenta sau pur si simplu incapacitatea de recunoastere si adaptare la o comunitate, ii face sa nu recunoasca, sa evite, sau sa stea ascunsi la panda vanand informatii pretioase pentru ei.
pacat, in felul acesta stagnam in evolutie ca societate si umanitate.
cei care inca impartasiti din experienta voastra, fiti convinsi ca la un moment dat, cineva va va multumi, chiar si in gand !!
aveti tot respectul meu jos palaria

Sus