Recomandare lanseta clean

Mal

Somn
Salut!
As avea nevoie de niste sfaturi pentru a cumpara o lanseta de clean. Stiu aproximativ exact ce vreau dar inca nu am gasit ceva care sa ma atraga.
Pescuiesc in pricipal pe Mures dar de anu viitor probabil o sa pescuiesc pe Crisul Repede. Bugetul este destul de variabil pentru ca inca ma gandesc daca se merita sa iau o lanseta mai scumpa(max 800 ron dar ideal ar fi la 500-600 ron) avand in vedere ca inca nu am foarte multa experienta.
Momentan ma orientez la ceva in genul acesta
Lungime: 1.90-2 m (am observat ca nu am nevoie sa lansez foarte departe dar mai degraba am nevoie de lansee precise si sa pot sa o manevreze si in locuri mai stramte cu pomi si tufe)
Puterea de aruncare am in gand 2-10 g sau 3-12 g (ceva in genul acesta oricum aprox de la 1.75 pana in 14 g). Folosesc si voblere usoare (salmo tiny) dar si mai grele (pana in 7g), rotative si gume nu folosesc atat de des
Momentan folosesc firul Stroft GTM de 0.18
Gama Light sau Medium Light (nu prea vreau UL deoarece pe Mures daca cumva intra si altceva decat clean sa nu am probleme)
Actiune: momentan folosesc o lanseta abu garcia veche din fibra de sticla care este foarte moale dar am testat cateva partide si o lanseta st.croix custom A.sava si ce am observat ii ca desi nu aveam asa lansee precise cu lanseta abu garcia cand aveam atac rar se intampla sa nu agat pestele. In schimb cu lanseta st.croix( actiune fast) puteam sa lansez mai bine dar aveam mult mai multe atacuri ratate (asta e posibil si din cauza ca nu eram obisnuit cu ea si trageam prea repede). In ideea asta ma gandeam sa caut o lanseta cu actiune moderate fast sa fie undeva la mijloc intre acestea 2
De asemenea sa fie din 2 bucati si ideal ar fi sa aiba maner scurt (tot pentru a putea sa o manevrez mai usor in locuri stramte)
Am cautat pe cateva site-uri din romania dar nu am gasit nimic sa mi placa
Cateva lansete care le am notat sunt:
1. Major Craft Basspara BXS-632ML (aceasta imi place foarte mult)
2. St.Croix PFS80LMF2 (nu stiu daca se mai gaseste dar mi a placut)
Mai erau cateva cunoscute dar nu imi place ca majoritatea sunt cu actiune fast sau extra-fast
Ma gandeam si la custom dar din cate am inteles este cam scump
P.s: daca zic prostii pe aici ma scuzati da inca s la inceput si nu ma prea stiu asa bine
Customul ala e ce trebuie. Ai atacuri ratate pentru ca folosesti fir prea gros iar gtm ul nu are elasticitate. Foloseste stroft colour /fluor si sa vezi cum se schimba treaba. Orice mono bun il imperechezi cu sava dar sa aiba elongatie. Parerea mea este ca arunci cu bani pe geam. Lansetele de clean nu sunt ultraspecializate ca la alte specii, deci bat moale fir fara elasticitate, bat tare fir moale si elastic.
Succes

vasi25

Salau
Din putina mea experienta si din punctul meu de vedere, pe Mures o lanseta de sub 2.10m are numai dezavantaje in plus o actiune prea moale iar nu e indicata din prisma faptului ca ai curenti seriosi. Avand in vedere ca vei pescui pe un rau cu debit mare, nu are sens sa folosesti naluci de 1 2 gr, deci o putere de aruncare de 3-12 ar fi optima, un clean de 2kg trage serios, in plus cum ai spus si tu poate intra un avat sau alte specii. Evident astea sunt pareri personale, eu folosesc o ranga de lanseta din mai multe motive, unele le gasesti mai sus altele le vei intelege singur pe parcurs.
Toate cele bune!

Alex Daniel

Oblete
Din putina mea experienta si din punctul meu de vedere, pe Mures o lanseta de sub 2.10m are numai dezavantaje in plus o actiune prea moale iar nu e indicata din prisma faptului ca ai curenti seriosi. Avand in vedere ca vei pescui pe un rau cu debit mare, nu are sens sa folosesti naluci de 1 2 gr, deci o putere de aruncare de 3-12 ar fi optima, un clean de 2kg trage serios, in plus cum ai spus si tu poate intra un avat sau alte specii. Evident astea sunt pareri personale, eu folosesc o ranga de lanseta din mai multe motive, unele le gasesti mai sus altele le vei intelege singur pe parcurs.
Toate cele bune!
Pe Mures mai pescuiesc maxim un an dar avand in vedere ca mai mult pescuiesc de pe mal de cele mai multe ori nu am nevoie de lansee pe dintanta mare ci lansee cat mai precise si de cele mai multe ori in zone in care stanga dreapta am tufe si deasupra pom si atunci o lanseta lunga doar ma incurca (pe Crisul Repede sa nu mai zic). Cu gramajul la fel, pe Cris fiind asa mic o sa fie numai bune voblerele de 1-2g. Cum am zis si in postare, ma orientez spre aceste anumite specificatii din propria experienta si din situatiile in care ma aflu la pescuit. Multumesc oricum de sfaturi sper vara asta sa ajung la Bucuresti sa trec pe la TotalFishing sa iau cateva lansete in mana si poate ma ajuta sa ma hotarasc ce lanseta sa mi cumpar.

Customul ala e ce trebuie. Ai atacuri ratate pentru ca folosesti fir prea gros iar gtm ul nu are elasticitate. Foloseste stroft colour /fluor si sa vezi cum se schimba treaba. Orice mono bun il imperechezi cu sava dar sa aiba elongatie. Parerea mea este ca arunci cu bani pe geam. Lansetele de clean nu sunt ultraspecializate ca la alte specii, deci bat moale fir fara elasticitate, bat tare fir moale si elastic.
Succes
Custom ul nu este al meu l am imprumutat doar sa mi fac o idee despre cum e o lanseta in genul si fiind obisnuit cu lanseta mea de fibra de sticla mi s a parut prea rigida pentru gustul meu si de aceea ma orientez spre un medium fast. O sa mai merg cateva partide cu ea sa vad daca reusesc sa ma obisnuiesc si la vara sper sa ajung la TotalFishing sa iau cateva lansete in mana sa ma pot decide mai bine ce sa imi cumpar.
Multumesc de sfaturi!

Ultima editare:

Tavi

Biban
Dupa cateva lansete cumparate si vandute si dupa sfaturile unora carora le-au trecut prin maini muuulte bete, acum folosesc (cu o exceptie) doar lansete de la americani facute de rodbuilderi autohtoni. N-as zice nu nici japonezelor.
Asa ca iti recomand sa te uiti pe siteurile producatorilor consacrati de peste ocean si sa-ti alegi ceva de acolo.
Acum NFC au reduceri mari, in seria freshwater gasesti si blancuri din doua buc, sunt ce trebe pentru clean/pastrav cu naluci reactive.
Iti gasesti un rodbuilder care te poate ajuta si cu informatii mai exacte despre blancuri si cum sa o monteze si va rezulta o lanseta mult peste ce gasesti prin magazinele de pe la noi.
Stroft GTM 0.18 e f. ok pentru clean pe rauri medii - mari.
Orice lanseta de carbon vei alege va fi mai rigida decat cea de fibra de sticla.

Meserie

Biban
Salut
Eu mi am făcut Combo baitcast clean: shimano zodias bfs 4-12 gr -1 buc+ mulineta baitcast
Tsurinoya 50 L, am comandat mulineta de pe aliexpress,am așteptat cam o luna jumate,cu vobler e de 4 -4,5 gr merge aproximativ 17-20 m,sunt mulțumit.Am dat pe ea 50$ cu transport inclus.
Concluzia: am salvat banii de un aldebaran bfs(385€),nu e aldebaran dar îs fce treaba!

Sus