Probleme echipament UL pentru clean

Buna ziua, recent am achizitionat o lanseta Barracuda Spark GS 1.80m 1-5g parabolica si o mulineta Okuma inspira isx 20B, cu un fir de 0.14 Stroft.
Lanseta cantareste 70 de grame iar mulineta 180g , in cursul partidelor lungi nu simt niciun discomfort la incheietura ceea ce ma face sa cred ca comboul este echilibrat, insa cu orice vobler/rotativa lansez doar 15-17 metri cu aceasta, exceptie fac ceva cicade de pe temu dalea cu rotativa pe spate care merg 40 de metri.
Firul pe mulineta nu ajungea pana la buza tamburului cand am folosito ultima oara inainte de prohibitie, ba chiar nu cred ca trece de jumatate si poate mi-ati putea spune daca influenteaza cu ceva lansarea.
Mai cred ca ar putea fiind de la lanseta, ea nefiind una scumpa ba chiar cred ca e cea mai ieftina de pe piata , pentru ca cu o lanseta de stiuca cu actiune 5-20 grame si cu fir textil de 0.22 lansam mai lafel sau cu haira floating chiar mai departe.
De pe internet am inteles ca o lanseta cu actiune parabolica lanseaza mai departe decat una mai rapida, insa mi se pare ca este invers.
M-ar ajuta mult daca cineva stie problema comboului meu!
Multumesc

Atașamente

• Poza Combo.jpeg
    Poza Combo.jpeg
    358,2 KB · Vizualizări: 66

Adi_v

Oblete
Inele de pe lanseta nu ajuta la lanseuri lungi(din cauza inelelor ieftine), dar mai important mi se pare umplerea cu fir a mulinetei. Da jos firul si pune umplutura alt fir, si apoi Stroft ul. Da, in mod normal ar trebui sa lansezi mai mult cu o lanseta parabolica. Pe de alta parte, 14 m lanseu cu o UL(tinand cont de aplicatiile ei), nu mi se pare putin, dar se poate mai bine!

Multumesc mult, stii oare la ce ar trebuii sa ma uit la o lanseta UL tot parabolica in cazul inelelor ca sa ajute la lanseuri lungi?

Boje

Salau
Cauta o lanseta cu sistem al inelelor Fuji KR . Și dacă se poate sa fie mai lunga de 1,80. Iar dacă vrei doar fir mono, cauta unul moale. Și binenteles, cum spunea și Adi, umple tamburul corect.

Salut, mersi dar am cautat juma de ora pe marelepescar si totalfishing la lansete pana in bugetul meu (200-300 lei) si nu gasesc niciuna cu inele FUJI KR, doar Seaguide sau Titanium Oxide sau pur si simplu SIC. Am mai gasit si una cu inele ceramice de la jaxon de 2.10.Tamburul l-am umplut deja se vede acolo in poza

Ultima editare:
Mai este și lungimea lansetei 1.80.La această lungime de obicei lansezi cu o mâna e mai greu să obții o pârghie eficientă cu ambele mâini și în consecință lanseurile nu pot fi foarte lungi.Lungimea de 1.80 este de preferat pt râuri mici,pârâie sau la pescuitul din barcă unde te poți apropia mai bine de zona vizată.

Mai este și lungimea lansetei 1.80.La această lungime de obicei lansezi cu o mâna e mai greu să obții o pârghie eficientă cu ambele mâini și în consecință lanseurile nu pot fi foarte lungi.Lungimea de 1.80 este de preferat pt râuri mici,pârâie sau la pescuitul din barcă unde te poți apropia mai bine
Pescuiesc pe doua rauri la clean,unul cu latime maxim 20 de metri sau 15 si altul care ajunge la 40 de metri, totusi 40 de metri cu vobler nici nu cred ca se poate la UL, dar cu acest combo astazi am pus firul pana in buza cu tehnica spusa de Adi si de la 17 metri lansez 25 de metri cu 4.5grame si 30 cu 6 grame.Am sa ma orientez dupa 2.10 atunci ca pescuiesc in zone cu copaci si mai mare e cam naspa

adiwolf

Moderator
Membru personal
salut Alex,
orienteaza-te catre lansete cu lungimea de 7" sau 7"6' - sunt lungimile ideale pentru aproape orice fel de pescuit
cu cat lanseta este mai lunga vei lansa mai mult, dar vei avea si un control mai bun asupra nalucii si a pestelui, mai ales la pescuitul de pe mal, dar si din barca.
la bugetul alocat, nu prea vei avea mari pretentii de la o lanseta, dar pescuitul cleanului nici nu implica asa ceva
in plus, lanseta mai lunga se va echilibra mai bine cu mulineta ta

Salut am gasit lanseta asta

ENERGOTEAM WIZARD PERCH BLADE UL, 2.40M, 0.5-3G,​

si mi se pare interesanta si avand 2.40 m cred ca ar putea merge 40 de metri cu 4 grame
Oare s-ar merita sa o comand? Am gasit-o pe marelepescar

Adi_v

Oblete

si mi se pare interesanta si avand 2.40 m cred ca ar putea merge 40 de metri cu 4 grame
Limita maxima de 3g nu-ti va permite sa arunci la distantele pe care le doresti(peste 25m).

adiwolf

Moderator
Membru personal

la lungimea, caracteristicile lansetei si producator, cu siguranta nu arunci voblere de 4gr, 40ml - poate ceva linguri foarte castabile, altfel...........nu as da banii pe lanseta aia.
te duci pe o panta foarte alunecoasa si in scurt timp, vei ajunge sa detii o gramada de lansete si scule de pescuit foarte ieftine si fara valoare la revanzare => bani pierduti pentru ...........nimic.
majoritatea dintre noi am trecut prin asta si am invatat pe propia piele si buzunar ca nu se merita sa cumperi ceva ieftin in gama low cost pentru ca in proportie de peste 90% produsul respectiv nu te va satisface si vei avea o gaura in buzunar (nu mai vorbim de nervi, etc)
sfatul meu este sa maresti bugetul, asteapta, testeaza cat mai mult la diversi pescari sau in magazine si abia cand esti ferm convins ca stii ce vrei, cumpara. buzunarul tau iti va fi recunoscator in final, chiar daca la inceput va striga din gura de sarpe!

Adi_v

Oblete
Am cautat lanseta ta si am gasit o pe la 195 lei, daca ti maresti bugetul cu 100 lei ti as recomand o pe asta:

LANSETA FAVORITE WHITE BIRD WBR1-762UL-T 2.29M 1.5-7G FAST​

Te duci in magazin cu mulineta si vezi cum se echilibreaza(eu zic ca bine). Nu am pescuit o, dar din descriere merita vazuta/probata in magazin si se potriveste pentru pescuit UL la clean, biban…
Asa cum spuneau si colegii mai sus, mai bine alegi ceva putin mai scump decat sa fii nemultumit dupa si dupa cateva partide sa incepi sa cauti altceva.

Wurger

Somn
Sunt multe amanunte care lungesc lanseul. Elasticitatea lansetei (nu e chiar cea mai importantă), subțirimea firului, potrivirea între diametrul tamburului și inelul mare de plecare, incarcarea tamburului putin sub buză, vreo 2mm, forma buzei tamburului.
Eram convins că am deslușit secretul și l-am pus ...l-am obligat practic pe Boje să îmi pună pe un Favorite Variant un inel maaaare, să aibă pe unde pleca firul. Mi-a tot spus că nu așa se calculează, dar te pui cu deșteptu'... Am obținut un semi-rahat. E știință asta cu alesul inelelor și nu cred că cei de la Baracuda, la banii pe care îi cer pe lansetă, i-au băgat în studiu.
Caută o lansetă, gamă de preț de mijloc, la o firmă cunoscută și potrivește-o cu mulineta pe care deja o ai.
Cu toate astea, un lanseu lung îți va rezolva frustrarea, dar nu va aduce și pești.

Parley

Oblete

Eu mi-am salvat video-ul asta special pentru treaba asta cu lansatul cu UL. Pana sa ma interesez de cum se lanseaza cu UL , mi-am folosit cunostintele de la stationar si care erau total gresite. Pur si simplu aceea arcuire a lansetei facuta din inchietura mainii mi-a creat o "explozie" in lansare fata de tinutul lansetei deasupra capului. Din toata treaba din video , mie inca nu-mi iese lansatul asta de la nivelul apei cel putin nu e precis, si aici ma refer la directie. Dar si factorul asta conteaza in lungimea lanseului adica sa lansezi razant cu apa decat peste cap, cel putin asa cred. Daca este ceva vant atunci clar vei prefera sa lansezi razant, asa peste cap cu siguranta o sa zboare pe undeva.

Mal

Biban
In mod real tre sa stii ca nu orice naluca de la orice marca se arunca la fel in acelasi gramaj. Sunt consistente diferite, plastic diferit, constructie diferita, lest diferit, plumbi unii ficsi altii mobili, de unde si unele long cast, altele cu numele. Nu te astepta ca toate sa se arunce ca un vobler japonez din gama de pret 70-80 lei chiar la aceleasi gramaje.
In mod realist pe apele noastre distanta de angajare cu sanse sa prinzi clean este de 15-20m cu naluci de 2-2,5 g adica super pescuit de finete ce e peste e bonus. Restul distantei te scoti din pozitionare corecta, mers prin apa(uita te la fly boys ei dau chiar din mijlocul raului pe malul opus, eu o fac curent la spinning) si asta o fac nu ca sa-si spele picioarele ci pentru ca arunca cu naluci uscate, la probabil cel mai frumos topwater care exista.
Pe de alta parte sa stii ca nici tablele nu au aceeasi consistenta fie ca sunt rotative sau lingurite, la fix acelasi gramaj. Unele sunt subtiri altele sunt groase in carne, unele sunt flotante ( atentie desi sinking la tractiune stau sus sau intre ape) cum sunt linguritele Teleianu sau anumite modele de la rixos, altele sunt scufundatoare rapid si care se arunca foarte departe. Mepps, Dawn. Prin urmare incepe cu voblere care se arunca f bine in distantele astea gen baby pro de 2 si hornetul cel mai mic, dorado alaska sinking si vezi cum e. Daca nu obtii cei 15-20m ai o problema grava cu fir, mulineta si lanseta deci ansamblul e de vina, caz in care sfaturile baietilor de mai sus trebuie avute in vedere corespunzator. Videoclipurile de mai sus sunt deloc relevante pentru apele noastre si conditiile noastre de pescuit.
Ultimul sfat dupa ce ti-ai stabilit voblerele etalon, incepi sa iei si flotante pure care avand plastic gol pe dinauntru se arunca mai greu la gramaje mici. Insa iti spun foarte clar iti trebuie o trusa completa de naluci, cu tot ce inseamna asta, daca vrei sa ai o sansa la clean si pastrav. De regula clenutii intra si din greseala, insa daca vrei big game cu aia batrani o sa ai frustrari multe.Ca idee cea mai mica rotativa si lingurita pe care le folosesc curent au 1,2g rotativa se arunca in mod fericit la 15m pe cand lingurita se duce mai departe la acelasi gramaj fiind compacta si nu prinde rezistenta in lanseu.
Tot asa daca cu haira de 4g nu dai lejer 30m ai o problema mare cu ansamblul. Voblerele ti le alegi tu fata de apele in care dai si ce mananca de sezon pestii acolo. Si nici atunci nu e o regula ca mananca la aceleasi modele de insecte, care ti-au dat rezultate in conditii identice.Orice sfat este pur orientativ, neavand prea mare relevanta la ce prind altii cel mai bine. Arta pescuitului inseamna sa citesti apa, nu neaparat distantele de angajare. Prima conditie este sa ai multe naluci de test, apoi incepi sa deslusesti raspunsuri poate partiale. La pescuit tot timpul inveti nu exista tipare. Insa te asigur ca diferenta intre naluci, chiar de acelasi tip este colosala, iar momentul alegerii celei castigatoare sta numai in priceperea pescarului.

Pana la urma dupa sfaturile voastre am comandat o lanseta jaxon blue wind 1.98 0.5-5g parabolica, am prins deja 2 clenuti mici si cu haira floating dau vreo 30-35 de metri cu 0.14 stroft daca pun forta pe ea, si sunt foarte multumit de ea.va multumesc tuturor pentru sfaturi

Sus