Problema fir textil pe mulineta

Hailztorm

Oblete
Salutare tuturor, am o problema am fir de la Berkley de 0.06, problema mea e ca am încercat vreo 4-5 noduri să îl prind de mulinetă iar ele se desfac în continuu, am încercat să il prind și că "țăranul" la urma prin a face 2 noduri normale apoiam mai dat pe după tambur de 2 ori și am făcut iar 5 noduri și tot s-a desfăcut, efectiv cedez psihic, any tips?

Mulțumesc anticipat!

Atașamente

• IMG_20240627_204355806_HDR.jpg
    IMG_20240627_204355806_HDR.jpg
    282,8 KB · Vizualizări: 21

Hailztorm

Oblete
in primul rand, inainte de a pune firul textil pe mulineta, pune un nailon ordinar de umplutura.
apoi..............
tot asta l am încercat de 3 ori, prima data am zis ca nu fac ceva bine, am făcut pas cu pas și tot n a ieșit, aluneca prea tare firul și e foarte subțire, am reușit până la urmă dar l am frecat cu mana înainte sa i mai iau din luciu, apoi l am făcut din nou și am pus puțin scuipat sa se strângă mai bine apoi am mai făcut 2 noduri simple și cumva cumva a reușit să se strângă, și la leader la fel m am chinuit pana am improvizat 2 stiluri până a ținut, apoi la agrafă la fel, dar hei momentan ține și am tras destul de tare, aștept să văd dacă tine un pește
După ce termini cu nodurile, trage o banda adeziva deasupra și continua incarcatul firului.
am puțin ocd, atâta încerc pana iese perfect si cum trebuie!
multumesc!

Atașamente

• IMG_20240627_231251740_HDR.jpg
    IMG_20240627_231251740_HDR.jpg
    212,2 KB · Vizualizări: 46

Parley

Oblete
Asta e nodul care îl folosesc la tambur. Nu e nevoie de extra banda .

Iar pentru leader

Sau nodul Alberto

Ar mai fi unul , nu l-am testat dar pare interesant și super ușor de făcut

Eu îl prefer pe cel din video

Ultima editare:
Sus