Poziție motor barca

George

Oblete
Bună tuturor, ma numesc George și sunt nou pe acest topic iar din discuțiile d-tra am văzut că sunteți buni cunoscători în ceea ce privește montare corecta a motorului pe barcă.
Prin urmare, am o problemă cu barca mea și poate ma sfătuiește cineva sa o pot rezolva.
Deci, posed o ambarcațiune tip Bayliner din 2006 lunga de 5 m cu motor Mercury Optimax autolube doi timpi de 90 cp,cizma lunga. Datorita faptului ca oglinda este mai scurtă, s-a montat motorul pe un suport reglabil omologat, pentru a putea fi ridicat mai sus. Eu asa am achiziționat-o.
Problema: Dacă alinieze corect motorul fata de chila bărcii, aceasta merge greu, parcă infranat, cu viteză redusa, la 6000 rot/min. Dacă ridic motorul din suport cca 8-10 cm, barca merge mai bine, dar elica aereaza, stropește în spate iar direcția trage permanent dreapta în volan.
Care credeți ca ar fi motivul?
Menționez că distanța între cizma motorului și oglindă (paralel cu aceasta) este considerabila din cauza suportului de motor. (20 cm)
Este posibil ca această distanță sa creeze anomalia?
Am testat toate pozițiile motorului in marș, barcă glisează, dar se simte ca nu este ce trebuie.
Mulțumesc anticipat, aștept sfaturi.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Bună tuturor, ma numesc George și sunt nou pe acest topic ...................................

Mulțumesc anticipat, aștept sfaturi.
si noi asteptam sa ne respectati
prin respectarea solicitarii de prezentare pe topicul de profil si citirea/respectarea regulamentului forumului
ati primit un mesaj la inscrierea pe aceasta platforma, va rog frumos, incercati sa va incadrati cerintelor.
orice comunicare pe acest forum se bazeaza pe respect fata de individ, comunitate si fata de regulile lor

George

Oblete
Am verificat verticalitatea suportului prins pe oglinda ,este corecta,o sa fac o fotografie cu pozitia motorului .
Multumesc.

Sus