Phenix Ultra MBX - Vreau sa o refac complet

ionutz_gr

Oblete
Salut,
Am o lanseta custom, facut de Gabie acum ceva ani. Deoarece nu am ales sa pun un hook-keeper la momentul respectiv, in ani, am reusit sa deteriorez partea de spuma de la mandrina.
1626695579209.png
1626695610088.png

As dori sa o refac complet, deoarece imi place foarte mult blankul, pastrand aceleasi caracteristici constructive: lungime maner, distante inele etc.
De aceasta data as folosi materiale mai de calitate.
Sper sa gasesc un rodbuilder care sa se bage la asa ceva.
Pot fi contactat prin mesaj privat.
Multumesc.

Sami

Salau
Acesta este unul din motive pentru care atunci cand aleg sa fac un bat custom nu ma zgarcesc la componente,dimpotriva.
Eva e cea mai casanta dintre toate materialele ce se pot pune la maner,o foloseam si eu in trecut,dar de cand am vazut ca se uzeaza prea repede am renuntat la ea.
Hook keeper-ul e sfant, intr-un timp era o moda sa nu pui la lanseta matisat , ci din acela fuji ,care se ataseaza,dar mie nu mi-au placut,am ales clasic,in ciuda modei si ma bucur ca am ales asa ,mereu moda revine :))
Nu stiu cat succes vei avea sa fi contactat de catre un rodbuilder pentru ca de obicei sunt ocupati,iar pe forumuri stau destul de putin am observat. Cred ca mai ok ar fi sa ii abordezi tu....eu de exemplu astept 3-4 luni pentru o lanseta sau doua,depinde cate fac la acel moment,dar consider ca se merita.
Partea urata sa zic asa este ca ,de obicei,costa foarte mult sa refaci o lanseta,implica costuri si pentru dezechipare,curatare,etc...am facut asa vreo doua,una o am in lucru chiar acum,dar mi-au placut prea mult blancurile respective,sa nu mai zis ca era deja custom,dar am descoperit niste lucruri la ea care ma deranjau...piticii,ce sa-i faci!?
Succes sa iti refaci lanseta de suflet cat mai repede! :)
Iar la materiale alege doar ,,calitate'' pentru ca manopera costa la fel,iar daca materialele nu sunt calitative se vor deteriora mai repede ,vei fi dezamagit,iar costurile vor fi mai mari pe termen lung,o spun ca unul patit,invatat pe propria piele si banii mei,deci va sfatuiesc sa nu procedati ca mine.

ionutz_gr

Oblete
Am fost contactat de doua persoane,carora le multumesc mult. In week-end o sa ii sun deoarece momentan sunt foarte ocupat.
Nu stiu ce implica refacerea unei lansete, daca pretul va fi foarte ridicat o sa o las asa, inca se poate pescui cu ea, doar ca imi sta mie pe creier.
In acelasi timp, nici nu as vrea sa fac compromisuri, blank-ul e superb si ar fi pacat sa ma zgarcesc la materiale/manopera.
Am incercat cu hool-kepere de alea atasabile, doar ca nu functioneaza asa cum mai asteptam. Ba aluneca ba se rup.
Sa prind jigul de inele nu mi-a placut.
Acum, vedem ce rezolv. In cel mai rau caz mai cumpar o lanseta, ceea ce e de bine pana la urma :)

Luigi

Somn
Da' ce are daca bagi cârligul intr-un inel?! La toate lansetele am drãcia aia de hook-keeper si nu il folosesc deloc, fara sa fi ciobit vreodata ceramica de pe vreun inel

Am fost contactat de doua persoane,carora le multumesc mult. In week-end o sa ii sun deoarece momentan sunt foarte ocupat.
Nu stiu ce implica refacerea unei lansete, daca pretul va fi foarte ridicat o sa o las asa, inca se poate pescui cu ea, doar ca imi sta mie pe creier.
In acelasi timp, nici nu as vrea sa fac compromisuri, blank-ul e superb si ar fi pacat sa ma zgarcesc la materiale/manopera.
Am incercat cu hool-kepere de alea atasabile, doar ca nu functioneaza asa cum mai asteptam. Ba aluneca ba se rup.
Sa prind jigul de inele nu mi-a placut.
Acum, vedem ce rezolv. In cel mai rau caz mai cumpar o lanseta, ceea ce e de bine pana la urma :)
Îți recomand carbon handle full sau split cum îți place tie!

Carbonul la maner este incomod uneori...sau mai des.
Am dezbracat o lanseta din cauza manerului de carbon,imi dadea senzatia de alunecare .
Mna,mie imi place super mult?ai o senzitivitate mai mare ,e mai usor,arată bine,nu am avut absolut deloc probleme,eva și pluta se ciupesc și se colorează urat

Sus