Pastravul de rau la gume

Silviu

Somn
Anul acesta vreau sa ma concentrez, daca se poate pe pastrav, si ma gandeam sa creez un topic despre pastrav la gume. Ce rezultate ati avut? Pe ce culori/modele? Cam ce tehnici dau roade la gume pe rauri si paraie? Pentru mine e ceva cu totul nou, adica am gumele de pastrav dar nu am avut incredere sa le folosesc pana acum prea mult..

Silviu, desi nu sunt foarte experimentat vis-a-vis de ceea ce inseamna pescuitul la pastrav, m-am documentat si eu in ultima vreme despre subiectul asta.
In principiu gumele se pescuiesc similar cu nimfele la fly, adica lasate duse de curent, firul cat mai intins si ochii pe el. Carlige nr. 6-8, lestate in functie de apa pe care pescuiesti. Culorile cel mai folosite sunt cele naturale, dar in unele momente merg bine si culorile aprinse, in special rozul.
Ca si model sigur nu dai gres cu viermii si nimfele de la Berkley, desi umbla vorba ca cele de la Prime ar fi mai prinzatoare.

Am incercat si eu gume dar nu prefer voblerul sau rotativa.
Gumele au o problema. Trebuie sa treaca pe la botul pastravului si la ruarile de la noi e mai mult chin decat placere. Mai e problema ca pastravii mai stau si pititi dupa bolovani sau prin cotloane.
Ce am gasit totusi interesant, savage gear mayfly nimph. Am luat cateva sa le incerc si eu.
leurre-savage-gear-3d-tpe-mayfly-nymph.jpg

La gume mai trebuie sa fie si densitate mare de pastravi ceea ce la noi nu gasesti.
E mult marketing la gumele astea si parerea mea e ca primesc mai multa atentie decat merita. Degeaba spun pscarii de competitie ca sunt bune daca ei pescuiesc pe rauri populate inainte de conscurs sau sunt sponsorizati de producatori. Au si un pret mare nejustificat.
Mai bine bagi voblere de de 4-5cm si rotative nr. 2-3.

Okama

Somon
Am incercat si eu gume dar nu prefer voblerul sau rotativa.
Gumele au o problema. Trebuie sa treaca pe la botul pastravului si la ruarile de la noi e mai mult chin decat placere. Mai e problema ca pastravii mai stau si pititi dupa bolovani sau prin cotloane.
Ce am gasit totusi interesant, savage gear mayfly nimph. Am luat cateva sa le incerc si eu.
leurre-savage-gear-3d-tpe-mayfly-nymph.jpg

La gume mai trebuie sa fie si densitate mare de pastravi ceea ce la noi nu gasesti.
E mult marketing la gumele astea si parerea mea e ca primesc mai multa atentie decat merita. Degeaba spun pscarii de competitie ca sunt bune daca ei pescuiesc pe rauri populate inainte de conscurs sau sunt sponsorizati de producatori. Au si un pret mare nejustificat.
Mai bine bagi voblere de de 4-5cm si rotative nr. 2-3.
Sunt bulboane unde nu poti folosi voblere si rotative. Acolo merg bine plastiele lestate.
De asemene mai gasesti ochiuri adanci sub caderile de apa, unde densitatea de pasrav e mai mare si iarasi e foarte greu cu voblere si rotative.
Sunt foarte bune cele de la berkley cu arome, in special viermisorii si nimfele. Roz si maroniu.

In bulboane rotativa nr. 3 sau vobler de 5-7g le poti controla. Pastravul nu sta in zoaie, chiar si in bulboane sta ori la coada ca sa prinda cat mai multa suprafata de atac, ori pe langa bolovani, pereti verticali unde se poate ascunde. Asta doar cand e apa limpede. Anul trecut mai bine de jumatate din sezon apele de munte au fost tulburi.
Sunt de parere ca e mai usor si mai placut la musca decat spinning la plastice.

Okama

Somon
In spatele pietrei unde roteste apa, mai ales daca e mai adanca, nu ajunge nici o rotativa si pe langa faptul ca nu evolueaza prea bine, nici nu se poate mentine pe loc destul de mult.
Pastravul mare sta mai la fund, daca apa e adanca si repede...treb sa fie tare doritor sa o agate.
Intre pescuitul la musca cu nimfe, metoda ceheasca si pescuitul la plastice moi la spinning, nu prea vad mare diferenta. Chiar am folosit plastice moi lestate, pe batul de musca. Vezi ca am si postat cate ceva in topicul Zetea.

Silviu

Somn
Tocmai vorbeam cu cineva pe care il stiu eu si pescuieste numai la gume la orice peste si din ce prezentati voi si el, parerea mea este ca il poti cauta cu rotativa pentru a sesiza daca sunt pesti in zona dar in curenti mai mari e mai practic sa porti jigul peste pietre. Acum e controversata discutia. Unii sustin ca gumele sunt bune pe salbatic, altii ca nu. Sper sa fac si eu niste teste de la 1 mai sa va tin la curent

Ioan

Biban
Cel mai bine am luat pe gume de șalău de 7 pana în 10 cm, tăiate și adaptate pentru micro jiguri destul de grele de 4 gr. Le-am târât pe fundul apei, cât mai încet cu stopări. Datorită codiței mai mari, acestea au o vibrație mult mai mărită decât a gumelor mici normale. Iar cu ajutorul plumbului putem juca naluca pe loc în curent pe lângă bolovanii care ascund pistruiații. Merită încercat, mă gândesc ca nu duceți lipsă de gume ce şomează prin truse. Spor la decupaj.punk
2017-02-15-23-50-02.jpg
2017-02-15-23-49-10.jpg

Curcubeul adoră la nebunie vibrația unei gume cu codiță mare.zimbettt

Tocmai vorbeam cu cineva pe care il stiu eu si pescuieste numai la gume la orice peste si din ce prezentati voi si el, parerea mea este ca il poti cauta cu rotativa pentru a sesiza daca sunt pesti in zona dar in curenti mai mari e mai practic sa porti jigul peste pietre. Acum e controversata discutia. Unii sustin ca gumele sunt bune pe salbatic, altii ca nu. Sper sa fac si eu niste teste de la 1 mai sa va tin la curent
Pe curenti puternici nu faci nimic cu guma. Te duc la mine in Bihor pe un rau de munte cu curent foarte rapid unde nu exista decat indigent care acolo s-a nascut si a crescut. Daca dai la guma iei maxim 3 pastravi tot sezonul. Nu peste tot e ca pe Zetea si nu peste tot functioneaza ce vedeti la Campionatul National de Spinning de pe Mal. Nu e tot una un indigen rezident cu un curcubeu populat inainte de concurs sau proaspat scapat din pastravarie. Dupa ce am fost si eu prima data la CNSM am pus in practica acasa ce am invatat acolo si am ramas dezamagit. :)

Silviu

Somn
De aia am si deschis topicul Paul. Pt ca si eu am incercat (fara prea multa incredere totusi) gume la niste indigeni nascuti in zona si nu am avut rezultate. Mai degraba la rotativa

Ioan

Biban
Nu peste tot e ca pe Zetea si nu peste tot functioneaza ce vedeti la Campionatul National de Spinning de pe Mal. Nu e tot una un indigen rezident cu un curcubeu populat inainte de concurs sau proaspat scapat din pastravarie. Dupa ce am fost si eu prima data la CNSM am pus in practica acasa ce am invatat acolo si am ramas dezamagit. :)
Ai perfectă dreptate. Intr-adevăr curcubeul merge pe orice pe când indigenul de baștină mai degrabă l-am luat pe o Mepps Aglia de 2 argintie cu puncte roșii. Pe râul unde pescuiesc, indigenul se hrănește cu beldița, de aceea probabil merg bine rotativele cu ceva puncte roșii.

De aia am si deschis topicul Paul. Pt ca si eu am incercat (fara prea multa incredere totusi) gume la niste indigeni nascuti in zona si nu am avut rezultate. Mai degraba la rotativa
Daca e indigen rezident, eu cred ca Smith AR-S (diferite culori naturale care imita insecte si marimi) si Mepps Aglia sunt ferm convins ca sunt numarul unu. Cat despre voblere...eu prefer cele subtiri sa stea in curent cand e vorba de minnow-uri, dar cel mai preponderent folosesc niste voblere de la Bejan care sunt putin mai late, facute cu folie si le jerkuiesc sa dea flash-uri. Il innebunesc pur si simplu flash-urile alea. Prefer si la voblere culori naturale (cele cu nuanta de verde pe spate si flancurile cu puncte rosii/portocalii fiind preferatele mele)

Cat despre gume, folosesc Berkley Honey Worm, Berkley Nimph si tot felul de rame si viermi lungi care sunt facui dintr-un silicon mai moale. Uneori pun si 2 viermi lungi de 10 cm e care ii incalcesc pe jig ca si cum as face un buchet (intepate in 2-3 locui). Jig-urile mi-le fac eu din carlige de fly Knapek J marimea 10, 8 si 6 cu bila de tungsten de 4,6 si 5,5 mm. Matisez carligul cu ata cat sa intre bila de tungsten fortat peste matisaj, dupa care pun o picatura de super-glue in asa fel incat sa nu curga sa astup ochetul carligului. Lipiciul pe care il folosesc este Loctite 406 pt ca e rezistent la apa, dar functioneaza la fel de bine si cele normale pe care le gasesti la orice butic, doar sa nu fie gel ca imbatranesti pana se usuca. Ca si alternativa cand nu am bile de tungsten folosesc si alice de plumb de stationar pe care le strang si pun tot asa o picatura mica de superglue pe deschidere inainte, dezavantajul fiind doar ca plumbul are volum mai mare decat tungstenul cand e vb de acelasi gramaj. Daca ai in zona pastravi mai mari si ape mai adanci, poti pune pe carlige marimea 6 si doua bile de tungsten daca ai nevoie de greutate putin mai mare.

Ultima editare de un moderator:
Apropos de pescuitul pastravului la gume. Va recomand cu caldura firul din linkul de mai jos. Are o jumatate de metru transparenta, o jumatate verde fluo, pe toata lungimea lui. Dupa parerea mea e cel mai potrivit pentru acest stil. Este foarte vizibil si in acelasi timp se leaga naluca la capatul unei parti transparente. Astfel are avantajul unul mono transparent si se pot urmari trasaturile foarte usor pe fir.

https://spinningshop.ro/fire/monofilament/yamatoyo-famell-trout-sight-edition-100m.html

LuckyLs

Oblete
Anul acesta vreau sa ma concentrez, daca se poate pe pastrav, si ma gandeam sa creez un topic despre pastrav la gume. Ce rezultate ati avut? Pe ce culori/modele? Cam ce tehnici dau roade la gume pe rauri si paraie? Pentru mine e ceva cu totul nou, adica am gumele de pastrav dar nu am avut incredere sa le folosesc pana acum prea mult..

Iti trebuie doar curiozitate sa incerci si sa nu renunti daca nu ai rezultate instant.
Personal pescuiesc la pastrav 70% gume, 25% rotative 5% voblere.

Cat despre tehnici, sunt destul de multe dar toate sunt mai complexe decat rotativa.
Una din tehnici este pescuitul unei gume EXACT ca o rotativa. O lansezi putin in amonte in malul opus, o lasi dusa putin de curent. Traseul ei va fi un arc de cerc iar cand ajunge in partea de jos si iti intinde firul, curentul o va ridica catre suprafata. O recuperezi incet, cu stopuri. Incercand sa o mai lasi sa cada mai aproape de substrat.
O alta tehnica este jerk-ul.
Alta tehnica este un pescuit aproape stationar. Sa nu iti fie frica sa pui 3-4 grame si sa o lasi pe substrat in bulboane. Si pur si simplu o ti acolo.

Referitor la culori, culorile din gama cromatica deschisa mi s-au parut ca merg mult mai bine decat cele inchise. DAR, si aici e un DAR mare fiindca depinde foarte mult debitul apei, culoarea apei, anotimpul, perioada din zi (dimineata, amiaz, seara), culoarea apei......... Multi factori care pot determina un apetit diferit. Culorile inchise merg mult mai bine pe apa murdara.

Personal imi plac gumele care au culori neuniforme, cu hotspot-uri de diferite culori fara nici un fel de vibratie (aici ma refer la shaduri). Prefer viermi sau nimfe sau imitatii de insecte.

P.S. Daca vrei pastravi multi, FLY fishing.

adrdan

Oblete
Salut colegi. Îmi puteți recomanda niște gume și jiguri pentru pastrav? Sunt începător la spining și am inteles ca ar fi ceva gume tip vierme… îmi puteți recomanda ceva? O sa pescuiesc mai mult pe baraje și râuri. Și cum se practica stilul asta de pescuit la guma ? Un video ceva dacă se poate. Sper sa nu deranjez pe nimeni și va multumesc.

Am uitat sa Menționez ca folosesc un fir textil de 0.05 teflonat

AlexH

Moderator
Membru personal
Poate gasesti ce cauti in aceste topicuri:

Sus