Parere combo stiuca

C

cristi933

Guest
Va salut!
V-as ruga daca puteti sa imi spuneti o părere despre combo-ul ales de mine pentru stiuca.Intentionez sa pescuiesc pe râuri mici dupa mal.
Am de ales intre shimano catana de 7-21 g sau aceea de 20-50g .
O sa ii atașez o mulineta daiwa ninja lt de 3000 sau 4000 cu un fir daiwa j braid x8 de 0.20. Cu struna inca nu stiu cum merge treaba, nu am avut niciodata.
Va multumesc!

miker2ka

Stiuca
Eu as merge le 20-50. Chiar mai sus daca se poate. Mulineta 4000 si daca se poate ne LT.
Pentru struna cumpara fc de 0.60.

Hades

Somn
Eu as merge le 20-50. Chiar mai sus daca se poate. Mulineta 4000 si daca se poate ne LT.
Pentru struna cumpara fc de 0.60.
Eu m-am axat pe casting dar tot o să-mi dau cu părerea, chiar dacă este proastă . A zis că dă pe râuri mici. Dacă dă cu greutăți sub 20g o să facă peruci ca la casting. Știuci capitale pe râuri mici, unde sunt braconate,..... O să arunce cu greutăți până în 12-14g ( că sunt jiguri, voblere, rotative,..) ,rar unde o să dea cu 20-25g. Eu aș merge pe 7-21g, care va arunca mult mai ”elegant” !!!

C

cristi933

Guest
Eu m-am axat pe casting dar tot o să-mi dau cu părerea, chiar dacă este proastă . A zis că dă pe râuri mici. Dacă dă cu greutăți sub 20g o să facă peruci ca la casting. Știuci capitale pe râuri mici, unde sunt braconate,..... O să arunce cu greutăți până în 12-14g ( că sunt jiguri, voblere, rotative,..) ,rar unde o să dea cu 20-25g. Eu aș merge pe 7-21g, care va arunca mult mai ”elegant” !!!
Da, ai dreptate braconajul este in floare pe acolo. Am văzut capturi de 3-4 kg maxim. Cred ca 7-21g ar merge mai bine.
Multumesc de raspuns!

miker2ka

Stiuca
Eu sin ce imi amintesc cand am zguduit catana 20.50 mi.a lasat impresia de bat pana in 30g. Dar poate confund eu.

Sus