Naluci bune la pastrav

Lucian B

Biban
Inteleg. Dar la tine cele de 85mm sunt 95 ron si la ei cele de 45mm, si probabil au si stocuri vechi. Sa pui 10-15 ron in plus de la o zi la alta mi se pare dubios. Asta iarna cu ceva reduceri am ajuns la 55 ron bucata cu transport inclus de pe Ebay.

perca

Biban
Inteleg. Dar la tine cele de 85mm sunt 95 ron si la ei cele de 45mm, si probabil au si stocuri vechi. Sa pui 10-15 ron in plus de la o zi la alta mi se pare dubios. Asta iarna cu ceva reduceri am ajuns la 55 ron bucata cu transport inclus de pe Ebay.
Acu doua ierni găseai și la 20ron pe eBay. Era un vânzător japonez foarte interesant...sushi.
2BB952CC-7CAD-4AC7-981B-FDFECFAA7C24.jpeg

Lyrical

Salau
Recunoaste cineva guma aceasta ?

Atașamente

• 119043118_972312043196185_3336825537584404073_n.jpg
    119043118_972312043196185_3336825537584404073_n.jpg
    279,2 KB · Vizualizări: 131

Mal

Somn
Observ ca oarecum spinning-ul la pastrav se intretaie cu cel la clean insa de ce oascilantele mici nu functioneaza si la clean?
La pastrav, tre sa tii cont de modul in care el vaneaza, spre fund, dupa structura,(bolovani,curent) deci oscilanta sau voblerul de clean merg la pastrav daca-s sinking, adica au actiune de adancime. Foarte rar,vorbesc de pastrav de Romania, o sa vezi pastrav muscarind, lipan mai vezi acolo unde e repopulat, in rest ioc. Deci pastrav sinking, clean floating, in linii mari. La clean merg foarte bine linguritele portante, adica cele de intre ape.
In plus la pastrav, ai nevoie ca voblerul, lingurita sau rotativa sa intre in actiune imediat, adica sa coboare rapid si sa lucreze in cativa metri, pe rau vorbesc, intrucat acolo ai ghioluri de 1-2 lungime si cu adancime variabila. Nu ai timp la dispozitie prea mult. Pe lac, tot sinkingul face legea, pastravul vanand in coloana sub clean ca exemplu. Si de regula cleni mari, prinzi pe lac dand cu voblere sinking de pastrav, pentru ca banditul mare sta mai spre prag, atipic cumva pentru cleanul obisnuit.

Evident in state civilizate, unde e pastrav mult, nu conteaza foarte mult cu ce dai ca acolo densitatea intrece atractivitatea nalucii. De asta, la majoritatea producatorilor, orice floating mic e dat de clean/pastrav, La noi insa, conditiile sunt grele si daca vrei sa scoti la pozat vreun pistruiat, specializarea e mama pescuitului, atat cat o mai fi.

edd

Somn
Doua noutati pentru mine, probate putin pe sfarsit de sezon,una este un Super Duper de la South Bend aparute prin '53,daca initial am confundat-o cu Jakes Lure s-a dovedit a fi altceva dupa ce am cascat ochii mai bine,mai au si cei de la Luhr Jensen Super Duper dar nu semana,a doua este un cadou de la francezu Christian,o naluca ciudata pentru patrav,un Hess Le Fretillant(Tremurici ) Made in France,am pescuit putin cu el din cauza ca nu se invarte tot timpu si urmeaza sa il reconditionez,il vad bun si pentru avat naughty

j4ZeSZM.jpg

rFfyOXi.jpg

Lucian B

Biban
Astea sunt doua voblere in care initial nu aveam mare incredere datorita coloritului dar dupa sezonul asta nu le mai scot din trusa:
1. Alexandra culoare IT 43mm, vara e criminal, sta cel mai bine in curent.
2. Spro flat crank 30mm, este arma mortala la clean, la fel si la pastrav in ape mici. E flaoting si coboara max. 20cm, sta bine in curent, bataie super agresiva, ridica pastravul de pe fund in bulboane.
39740

39741

Mal

Somn
Flat crankul nu a confirmat absolut deloc la clean pt mine. Am 3 de astea,(nu culoarea de mai sus insa) un spotted banana si unul negru rosu cu sclipici. Desi le-am folosit exact cand tragea foarte bine si am mers pe culori rosu negru de exemplu de la salmo sau baby pro care prinsesera cu cateva minute inainte, la astea nimic. Nu mi place deloc nici cum evolueaza in curent fiind scurt si plat, tinde sa se rastoarne, iar barbeta mica si scurta il face si mai rasturnabil. La stopaj are bataie ok, insa trebuie tras lent, nu este deloc vobler de curent tare. E greu de dat cu el din aval in amonte. Tocmai de aceea voblerele consacrate(cum is astea japoneze) au lungimea mai mare IMA spre exemplu, bine in alt pret dar la 25 lei cat e spro sunt variante mult mai bune de toate zilele. Probabil ca dai in ape cu densitate mai mare de pesti, dar raportat la ce am experimentat eu in 2 zile consecutive am prins la hmkl, jackall, strike pro, salmo, dorado numa asta a dat cu virgula si la un japonez sadea pe care am dat bani gramada acu multi ani un smith camenusi ce-mi scoate par alb, dar peste nu prinde, al dracu carabus.

Lucian B

Biban
Flat crankul nu a confirmat absolut deloc la clean pt mine. Am 3 de astea,(nu culoarea de mai sus insa) un spotted banana si unul negru rosu cu sclipici. Desi le-am folosit exact cand tragea foarte bine si am mers pe culori rosu negru de exemplu de la salmo sau baby pro care prinsesera cu cateva minute inainte, la astea nimic. Nu mi place deloc nici cum evolueaza in curent fiind scurt si plat, tinde sa se rastoarne, iar barbeta mica si scurta il face si mai rasturnabil. La stopaj are bataie ok, insa trebuie tras lent, nu este deloc vobler de curent tare. E greu de dat cu el din aval in amonte. Tocmai de aceea voblerele consacrate(cum is astea japoneze) au lungimea mai mare IMA spre exemplu, bine in alt pret dar la 25 lei cat e spro sunt variante mult mai bune de toate zilele. Probabil ca dai in ape cu densitate mai mare de pesti, dar raportat la ce am experimentat eu in 2 zile consecutive am prins la hmkl, jackall, strike pro, salmo, dorado numa asta a dat cu virgula si la un japonez sadea pe care am dat bani gramada acu multi ani un smith camenusi ce-mi scoate par alb, dar peste nu prinde, al dracu carabus.
Ai dreptate ce spui. Eu il folosesc in anumite conditii, apa relativ mica si curent mediu. Il bag cand nu merge d-incite, alexandra, jackson, dorado, si am prins, ce-i drept erau si pesti. Nu e peste cele enumerate dar m-a convins.
La clean dau cu culoarea verde biban si cu asta auriu. Eu il tin aproape pe loc in curent si evolueaza cum zici tu, se rastoarna, poate tocmai de asta, e diferit si prinde.

Sus