Naluci bune la pastrav

Mal

Somn
Sunt identice cu modelul Individ de la ei, dar cred ca sunt doar niste cópii mai ieftine, originalul la 11g costã 9€. Nu dadea a mea atâtia euroi pe o giugea. Dar, e un blinker excelent.

Heavy metal rules! Si imi place sa simt ceva in lanseta, cu woblere e prea finutz pentru mine. Nu degeaba mi-am dat singur titlul de "porcuşor" (cum dreq' te-ai invartit de gradul de Taimen????).
Stiuca e max rank pentru astia care dau la table + rotativa.

Wurger

Somn
Eu aveam urmatorul scenariu pentru titlul asta.
Cosmin a prins taimen, i.a facut poza si mai stiu 2-3 care pastreaza secretul.
La Vidra ii depistezi pe aia care stiu, ca nu fac niciun lanseu.
Dupa gherla memorabila posteaza hispano-finlandezul de origine dacă poza cu dihania si s.a incheiat joaca.

Salutare! Ce părere aveți despre acestea?
33069

AlexH

Moderator
Membru personal
Taifun-urile sunt linguri excelente. Despre restul nu ma pronunt ca nu le-am folosit.

Wurger

Somn
Odata luate, trebuie sa ai incredere maxima in ele ;)
La taifun, tot ce am vazut prins a fost pe modele simple, fara vopsea, dar cine stie...

Lucian B

Biban
Salut. Caut un vobler care sa coboare cat mai adanc in bulboane, cele clasice de 4 grame nu coboara cat vreau eu. Ce puteti sa-mi recomandati? Oare un d-contact de 5g ar merge? Oscilantele mai grele sa fie o varianta buna?

Dori

Stiuca
Salut. Caut un vobler care sa coboare cat mai adanc in bulboane, cele clasice de 4 grame nu coboara cat vreau eu. Ce puteti sa-mi recomandati? Oare un d-contact de 5g ar merge? Oscilantele mai grele sa fie o varianta buna?
Ceva SDR/Sinking . Din specificatiile de pe eticheta, unele voblere japoneze coboara rapid in adâncurile apelor, in special cele heavy sinking. Acum, depinde si de specia vizata.

Lucian B

Biban
Cat ai vrea sa coboare,ce adancime are apa?
Pai max. 1.5m in bulboane cu ceva curent, vreau sa coboare rapid pe distanta scurta. Ma gandeam si la Sukari, am vazut ca are 5g si are si barbeta lunga. Eram nehotarat si am vazut ca ai dat majoritatea culorilor intre timp, asa se intampla.

Mal

Somn
Berti ultras deep crank ai incercat?

adv

Biban
Vobler ZipBaits 50s Rigge Flat heavy sinking 5,3g dar in bulboane sau cascade scurte si adanci cum sunt cele de pe raurile noastre un vobler nu prea apuca sa lucreze , este luat si scos la vale sau parcat intre pietre de curent. Pentru astfel de conditii mai eficiente sunt gumele si rotativele mici lestate corespunzator. Voblerul are nevoie de o bulboana cu lungime mai mare pentru a putea fi pus in valoare.

Lucian B

Biban
Exact pt situatia asta imi trebuie
Vobler ZipBaits 50s Rigge Flat heavy sinking 5,3g dar in bulboane sau cascade scurte si adanci cum sunt cele de pe raurile noastre un vobler nu prea apuca sa lucreze , este luat si scos la vale sau parcat intre pietre de curent. Pentru astfel de conditii mai eficiente sunt gumele si rotativele mici lestate corespunzator. Voblerul are nevoie de o bulboana cu lungime mai mare pentru a putea fi pus in valoare.
Exact pt. Situatia asta imi trebuie vobler sa coboare rapin in bulboane scurte. Stiu ca o guma e mai eficienta dar nu stiu cand sa intep, nu stiu sa o folosesc, nu imi dau seama cand ataca chiar daca am fir verde

Lucian B

Biban
Salmo hornet scufundator BT(black tiger) de 2.5, e fantastica naluca asta, din pacate nu se mai vopseste in culoarea asta. Tre sa ma apuc si de pictat naluci :), oricum eu le mai dau pe unele cu carioci permanente.
Nu ma gandeam ca negrul e asa bun la pastrav. Si eu dau cu ceva asemanator, dorado invader scufundator de 4cm si intradevar da rezultate cam tot timpul.

Sus