Mulinete spincast

• Autor subiect Deleted member 1351
  • Dată creare
D

Deleted member 1351

Guest
Salutare.
Am cautat pe forum si nu am gasit nimic despre mulinete spincast.

Curiozitatea mi-a fost activata de un cupon de 10$ reducere, primit pe Ali de la cei de la KastKing, pentru o mulineta spincast.

Link:

Mulineta vine si cu 120m de mono de 0.28 pe ea.

Presupun ca se pune pe un bat de cast.

A utilizat cineva o astfel de mulineta?
Care ar fi plusuri si minusuri in utilizarea ei?
Cea din link pentru ce bete, naluci, specii ar fi indicata?

Multumesc anticipat.

PUPU

Stiuca
Da , sunt doua tipiuri ,spincast si underspin ,logic cea din poza ta e spincast, din pacate au performante de toata jena in primul rand nu poti avea lanseuri lungi ,firul pleaca de pe tamburul foarte ingust si se freaca puternic de marginea lui apoi se strecoara si prin gaura carcasei.La recuperare cand pinul de ghidaj e ridicat , acesta freaca puternic de el si de buza tamburului care nu dupa foarte mult timp va capata un sant ,unii producatori pus 2 chiar 4 pini de ghidaj si astfel lungesc viata mulinetei dar firul are la fel de mult de suferit si este asezat dea valma pe tamburul ingust care e fix . Sunt multe puncte slabe la acest tip de mulinete si cum a spus si colegul de mai sus sunt mai aproape de jucarii ,pe de alta parte sunt foarte usor de folosit eu am cateva si acum cativa ani am folosit una la pescuitul cleanului de pe un mal inalt cu o lanseta f.scurta ,tehnica era sa stau pe burta prin maracinisul de pe mal sa las firul cu naluca sa cada usor in apa sa joc cauciucul ,am prins clean destul de usor dar la fel de usor mi-am dat seama ca indiferent cat de mult si mare as prinde nu ma intereseaza acest fel de pescuit . Sunt excelente pentru copii.
P1000781.JPG

Sus