octavio79

Black Bass
Am si pus stradicul FL la vanzare..aplaud
Ați luat careva stradicul ăsta ? Ceva păreri despre el? Mai am două lansete spinning custom și vreau să le țin dar nu mai am mulinete de spin și aș vrea să iau una așa să fie , pentru orice eventualitate. Mă uitam la Twin power dar sincer cu un stradic ca ăsta ar fi suficient

Schumi

Stiuca
Ați luat careva stradicul ăsta ? Ceva păreri despre el? Mai am două lansete spinning custom și vreau să le țin dar nu mai am mulinete de spin și aș vrea să iau una așa să fie , pentru orice eventualitate. Mă uitam la Twin power dar sincer cu un stradic ca ăsta ar fi suficient

Am luat eu 2 buc in varianta de 2500. Le-am adus din afara, cand inca nu ajunsesera in magazinele din Romania, dupa ce le-am studiat mult pe net. M-au convins si mi-am vandut 3 mulinete Stella, sa le pot face loc la pescuit si lor, pentru ca eu nu fac pasiuni si stocuri, unde sunt intrari, trebuie sa existe si iesiri.
Exceptionale dtpdv, aspect, rulaj, tot - nota 10 cu felicitari. Eu nu le-am gasit cusur, si de-a lungul timpului am pescuit foarte multe mulinete Shimano situate peste Stradic.
In concluzie, o mulineta care le-a reusit celor de la Shimano.
Recomand!

Edi

Stiuca
Din punctul meu de vedere, Stradicul FL a fost un model foarte reusit. Pe Stradic FM inca nu am pus mana dar din specificatiile date de producator au facut acelasi lucru ca la Stella FK, ceea ce e un lucru bun. Twin Power fata de Stradic are 3 rulmenti in plus care pentru mine conteaza. Daca bugetul nu este o problema eu as alege Twin Power-ul mai ales ca trebuie sa apara modelul nou.

davidg

Salau
Shimano Stradic FM - cand marketingul cere un model nou, dar departamentul tehnic nu prea mai are ce sa dea habarnam
Modelul FM este ~ 95% identic cu FL. Efectiv nu ai de ce sa faci upgrade. Si o spun chiar ei, din specificatii. Detin FL, am fost sa vad noul FM in magazin cand inca se mai gasea. Am avut impresia ca am venit cu mulineta de acasa clapping
Infinity Drive se gaseste deja pe FL, doar ca au uitat sa il trambiteze la momentul aparitiei. Este bucsa din piulita de strangere a rotorului.
In principiu singurele modificari sunt material nou pentru discurile de frana si o noua forma a danturii angrenajului. Niciuna dintre ele nu se va simti in utilizare.
Daca nu aveti Stradic si vreti unul, da, are sens sa cautati modelul FM. Categoric.
Daca aveti FL si vreti upgrade la FM... e doar o chestiune de gust, tehnic nu prea veti simti vreun beneficiu.

PS - efectiv simti ca vor sa te ia de prost, cand vezi reclamele Shimano. Iti arunca in fata putere, putere maxima, dar folosesc plasticul lor fancy CI4+, in loc de metal, fix unde era mai mare nevoie de rigiditate (implicit metal) - in jumatatea de corp care tine angrenajele. Si prezinta asta ca pe un beneficiu. Reclama lor e pur si simplu o contradictie in termeni

Shimano Stradic FM - cand marketingul cere un model nou, dar departamentul tehnic nu prea mai are ce sa dea habarnam
Modelul FM este ~ 95% identic cu FL. Efectiv nu ai de ce sa faci upgrade. Si o spun chiar ei, din specificatii. Detin FL, am fost sa vad noul FM in magazin cand inca se mai gasea. Am avut impresia ca am venit cu mulineta de acasa clapping
Infinity Drive se gaseste deja pe FL, doar ca au uitat sa il trambiteze la momentul aparitiei. Este bucsa din piulita de strangere a rotorului.
In principiu singurele modificari sunt material nou pentru discurile de frana si o noua forma a danturii angrenajului. Niciuna dintre ele nu se va simti in utilizare.
Daca nu aveti Stradic si vreti unul, da, are sens sa cautati modelul FM. Categoric.
Daca aveti FL si vreti upgrade la FM... e doar o chestiune de gust, tehnic nu prea veti simti vreun beneficiu.

PS - efectiv simti ca vor sa te ia de prost, cand vezi reclamele Shimano. Iti arunca in fata putere, putere maxima, dar folosesc plasticul lor fancy CI4+, in loc de metal, fix unde era mai mare nevoie de rigiditate (implicit metal) - in jumatatea de corp care tine angrenajele. Si prezinta asta ca pe un beneficiu. Reclama lor e pur si simplu o contradictie in termeni
si eu am studiat caracteristicile modelului FM si ma gandeam la acelasi lucru. Doar ca eu nu am FL ci ultima generatie de ci4+, in marimile 3000 HG si 4000. Daca le pescuiesti decent (fara adus peste la mal din manivela), te tin cativa ani fara probleme majore. As fi putut sa le vand si sa trec la FL / Vanford, doar ca treaba cu long stroke spool mi s-a parut tot chestie de marketing (lungimea lanseului tine mai mult de mana pescarului, lanseta si corelatia fir / inele).

Schumi

Stiuca
Eu nu am avut la Stradic varianta FL, doar FB. De care am fost atât de mulțumit, încât la un moment dat aveam 5.
Dar FM -ul este altceva. În ultimul an am folosit în mare parte doar mulinete Stella, și când am trecut pe Stradic FM, eram aproximativ cam în același film la feeling-ul transmis.

davidg

Salau
Hai sa spurc topicul cu ceva low cost thumbup
Noua Okuma Ceymar - HD. Imbunatatita in aproape toate aspectele:
- pinionul condus sta pe 2 rulmenti, iar cel de sus vine deasupra antireturului. Cea mai solida fixare posibila, zero joc in rotor
- pinion prelucrat la interior pt a reduce frecarea cu axul tamburului
- manivela dintr-o singura bucata, cu infiletare directa in pinionul principal. Zero jocuri
- sistemul de oscilatie nu mai culiseaza pe o placuta, ci pe o tija. Fixare ferma, frecare mai mica
- pinion principal supradimensionat, dintr-un aluaj mai dur. Are toate sansele sa reziste bine in timp.
- rotorul a mai pierdut din greutate
- tamburul a pierdut din greutate, a castigat in aspect. Plus buza cu suprafata cu frecare redusa.
- galet tratat cu un coating rezistent si cu frecare redusa (asta se va vedea in timp)
Rulajul este impresionant - ruleaza extrem de fluid, fara jocuri, bine inchegata. Fluiditatea nu este totusi la nivel de Stradic. Un salt remarcabil pentru Okuma. Mulineta poate fi o alegera buna fata de o Ultegra FC, de exemplu, care are jocuri semnificativ mai mari.

Vechiul Ceymar vs noul Ceymar HD
20240115_135626.jpg

Hades

Somn
Am văzut pe canalul YouTube al lui A.Sava . Mulineta Okuma Hakai, pe care el zice că este mai bună decât Metanium.

Plus că prețul...

Sus