Salut! Am in plan sa imi fac un combo pentru naluci xxl la stiuca
Am batul asta: DRAGON CASTING G.P. CONCEPT JERK H 1.98M 40-80G FAST
Si acum am gasit mulineta aceasta second-hand:
Daiwa tatula 6.3 200hl
M ar interesa daca se potriveste pentru asa ceva si as mai vrea sa stiu ce trebuie sa verific la ea inainte sa o cumpar SH
Merge brici. Ce trebuie să verifici e să nu marie când dai la manivelă. De asemenea d- franele la minim și decuplează tamburul. Dă-i una cu degetul să se învârtă bine și verifică să se învârtă liber și să nu aibe zgomote ciudate rulmentii. În rest sper să găsești știucile pentru ghioaga aia.

Merge brici. Ce trebuie să verifici e să nu marie când dai la manivelă. De asemenea d- franele la minim și decuplează tamburul. Dă-i una cu degetul să se învârtă bine și verifică să se învârtă liber și să nu aibe zgomote ciudate rulmentii. În rest sper să găsești știucile pentru ghioaga aia.
Multumesc frumos de sfaturi! Sper si eu, in suedia sunt destule numa timp sa ai de pescuit

Vin si eu cu o rugaminte / intrebare. Vreau o recomandare de mulineta, pentru o lanseta Tailwalk Del Sol C601H (14-42g). Combo va fi folosit pentru pescuit din barca, pe natural, jiguri 17-36g. Ocazional voblere / slidere la stiuca pe incinte.
Am incercat sa mi fac temele si am ramas la Curado M 201 201 HGM sau la Tranx A 201HG. Curado imi place mai mult, doar ca stiu ca abia a aparut si nu prea s-a jucat nimeni cu ea.
Ma intereseaza si care ar fi mai usor de utilizat pentru un incepator in stilul asta. Combo il fac doar pentru a impaca un pitic mai vechi, care ma tot impinge sa incerc si cast.

Vin si eu cu o rugaminte / intrebare. Vreau o recomandare de mulineta, pentru o lanseta Tailwalk Del Sol C601H (14-42g). Combo va fi folosit pentru pescuit din barca, pe natural, jiguri 17-36g. Ocazional voblere / slidere la stiuca pe incinte.
Am incercat sa mi fac temele si am ramas la Curado M 201 201 HGM sau la Tranx A 201HG. Curado imi place mai mult, doar ca stiu ca abia a aparut si nu prea s-a jucat nimeni cu ea.
Ma intereseaza si care ar fi mai usor de utilizat pentru un incepator in stilul asta. Combo il fac doar pentru a impaca un pitic mai vechi, care ma tot impinge sa incerc si cast.
Daca nu bati paste 40g de ce nu mergi pe marimea 150? Mi se pare mai practica la greutățile specificate de tine.

Cu greutăți mari sistemul centrifugal e cel mai ok pentru incepatori DAR:
- studiaza putin teoria franelor in lanseu. Sunt multe video-uri pe youtube. Asa o sa inveti can trebuie stransa frana centrifugala si cand trebuie cea de tambur.
- Incearca cu franele mai stranse la inceput si le slabesti incet pana prinzi incredere. oricum cu greutati mari si fire groase e usor sa le desfaci.
- Sunt doua feluri de peruci: backlash si overrun. Prima are loc la final de lanseu si e cauzata de frana de tensiune in tambur care e prea slaba si tamburul continua sa se invarteasca dupa ce naluca a atins apa. Se rezolva prin strangerea knobului de tensiune. Cu timpul o sa lasi intentionat tensiunea o idee mai slaba si il opresti cu degetul cand naluca loveste apa. A doua are loc la inceput de lanseu si se datoreaza franei centrifugale care trebuie lucrata ori din pinii de frana ori din rotita de reglaj.

adiwolf

Moderator
Membru personal

da'l dracu de pitic, dai sa bea acu de sarbatori pana tace ca nu stie ce vrea.
si daca vezi ca nu tace,cumpara un Metanium DC si ai rezolvat orice problema, iar piticul va avea orgasm in final !!! zimbettt peacefingers
crede-ma, iti spune unul care a avut acelasi pitic (ai dracului astia, ati observat ce se inmultesc?! cred ca masa este curva si mereu gravida)
momentan, piticul meu este anesteziat si in camasa de forta, dar se zbate al dracului, se zbate.....

si daca vezi ca nu tace,cumpara un Metanium DC si ai rezolvat orice problema, iar piticul va avea orgasm in final !!! zimbettt peacefingers
crede-ma, iti spune unul care a avut acelasi pitic (ai dracului astia, ati observat ce se inmultesc?! cred ca masa este curva si mereu gravida)
momentan, piticul meu este anesteziat si in camasa de forta, dar se zbate al dracului, se zbate.....
Piticul va învinge!

Meserie

Salau
shogunu65
Am făcut un Combo de stiuca :Shimano zodias 7,2’(2,18 m) 12-42 g Fast cu shimano curado 201 K HG=de încredere.Un pitic tot îmi șoptea “ excing drag “-am pus și rezultatul a fost o cursa mult mai mică de frânare și l-am dat jos. In rest ii perfect pt ce vrei tu. Singura problema lanseta la 1,83 m ii scurta …a ta ii și ușoară,s ar putea ca un metanium sa te satisfacă mai mult.Trans nu știu.Eu in locul tău as merge la magazin și le as încerca pe rând.

Pe piticu meu l am poreclit “Always”.De Boboteaza il pun nume “Never”! Gaozaru dracu tot ma împunge cu un metanium dc,

Ultima editare de un moderator:
lanseta e pe drum ... deja e cam tarziu :))

shogunu65
Am făcut un Combo de stiuca :Shimano zodias 7,2’(2,18 m) 12-42 g Fast cu shimano curado 201 K HG=de încredere.Un pitic tot îmi șoptea “ excing drag “-am pus și rezultatul a fost o cursa mult mai mică de frânare și l-am dat jos. In rest ii perfect pt ce vrei tu. Singura problema lanseta la 1,83 m ii scurta …a ta ii și ușoară,s ar putea ca un metanium sa te satisfacă mai mult.Trans nu știu.Eu in locul tău as merge la magazin și le as încerca pe rând.

Ma gandesc sa o tin in permanenta in masina, deci lungimea a fost o treaba de compromis (tinand cont ca era dintr-o bucata). Altfel, la alea de spining de pe mal, dau cu 2.50 - 2.74m (am cateva locuri unde cu lansete mai scurte mi se pare mult prea complicat pescuitul).
Cu combo asta, teoretic rezolv 2 pitici... lanseta dintr-o bucata si casting. Sper sa fac peruci si sa nu mi placa, ca sa le vand si sa ma calmez :))))

Alex D.

Biban
Ca proaspat trecut pe invers, daca mulineta e ce trebuie, te indragostesti iremediabil, ca mine :d :) . Eu am luat ca prima mulineta de incepator Daiwa Zillion, nu stiu daca puteam face o alegere mai buna....sunt foarte incantat.

Meserie

Salau
Ultima data ,de încheierea sezonului,15 Noiembrie apa mare murdara,vânt 50-60 km/h.In Rezervație era o incinta mai departe ,care avea apa buna de stiuca cu aces pe un canalul îngust și plin de vegetație, timp de 2 săptămîni s au prins fest știuci între 5-10 kg.I-o eram cu madam la tracking,cuminte….in P.M.!
Pe 16.10 bulangii au întrerzis spinningul pe incinta respectiva și folosirea sonarului,pe toată aria de pescuit a permisului.Muialarga,boszmeg,anyadcurva ,am strâns in rulota piticii castingari la raport și le am zis:astăzi bem!…Nu a fost beutura,adapare se potrivește mai bine.După ora 23 bate unul la usa,cine i zic,I-o zice el.Fac ochii cepe și număr castingarii,toți,6.Și-i răspund I-ooo?,nedumerit ca eram înăuntru și n am deschis usa …A 2- a zi greu,cu vântul in spate,de zici ca eram parasuta am facut 3 ore spinning “0,”atât îmi amintesc din încheierea sezonului.

Espasia

Somn
shogunu65

Deci parerea mea. Doar parerea me…….Daca ai ales cele doua modele, renunta la Tranx. Ramai pe Curado (le-am avut pe toate aparute (mai putin M) de 10…12...ani parca seria G era atunci la moda) , sunt ok.
Seria 150….200 iti permite si stiuca dar si salau/eventual biban.
Nu este scumpa si este un cal de povara perfect.
Tranx cand te duci pe naluci grele, gume mari, in zone cu rapitor țapăn. In rest eu nu m-as avanta. Nu zic ca nu este ok, dar Curado mi se pare mai rafinata.
Acum tu decizi, fc de dorinte si cat cash esti dispus sa riști.

PS. adiwolf , stie ele ce stie cu Metanium DC. Si nu zice gresit si rau deloc.

Dar atentie, nu doar morisca este importanta, ci combinatia Lanseta + Morisca + Mâna. Asta din urma o exersezi. In rest……sunt ff multe optiuni.

Edi

Stiuca
shogunu65

Vorba colegilor, daca banii nu sunt o problema ia metanium DC. Pentru un incepator la cast este mai iertatoare si mai usor de reglat. Daca este sa alegi intre Curado si Tranx, mergi pe Curado. Eu am varianta anterioara adica Curado K. Isi face treaba cu brio in special la stiuca cu naluci grele (20-45gr). Mai departe trebuie sa te obisnuiesti cu pescuitul pe invers.
Mai departe da-i frau liber piticului ca oricum face ce vrea si beat face numai prostii. zimbettt

alex.b

Stiuca
Tranx e prea mare pt pescuitul la noi. Poți încerca și curado DC, e o bestie atunci când o folosești cu fire textile, aruncă impecabil și iartă gresilele unui începător. Eu pt curado DC as opta daca ar fi sa aleg o prima mulineta de cast

Ce e iar interesant la Curado este ca ii poți adăuga 4 rulmenți de îl duci aproape de Metanium

adiwolf

Moderator
Membru personal
Ce e iar interesant la Curado este ca ii poți adăuga 4 rulmenți de îl duci aproape de Metanium
nu ma pricep eu la mulinete de casting si nici nu am pescuit multe (cred ca le pot numara pe degete), dar am pescuit si Curado si Metanium, ambele doar in varianta DC si in opinia mea nu suporta comparatie, cu toti rulmentii care s-ar putea adauga!
este ca si cum ai pune un motor de Porsche pe o Dacia, saraca de ea, tot Dacia va ramane !

Sus