Gebar1983
Cel mai bine cand salvezi un loc este sa-l salvezi atat pe telecomanda cat si pe sonar. Cand vrei sa accesezi locul respectiv, iti afisezi harta pe sonar, te duci cu termicul pana in apropiere dupa care ii dai GO TO de pe telecomanda si te pozitioneaza exact pe locul respectiv. In mod normal telecomanda nu memoreaza foarte multe puncte
Cam așa am făcut. Problema a fost ca mi-au dispărut punctele deja memorate pe telecomanda. Și nu erau multe (vreo 4). Pe viitor știu. O sa le memorez și pe sonar. Mi s-a părut mai ușor de memorat pe telecomandă.

• Like
Reactions: Edi

vpn009

Biban
Trebuie doar citit...am fi sruprinși de câtă informație este deja disponibilăjos palaria
Hehe, astazi prin amabilitatea unui baiat intalnit accidental pe Dunare am facut si eu setarea de boat scale la -2 la powerdrive .... acum chiar pot spune ca e vis :D
Nu mai smuceste deloc .. nu mai balangane .. nu mai misca, nu mai pisca. Minune.

Culmea e ca posesorul telecomenzii avea si el aceeasi problema cu un ulterra parca ... pe o barca mai mare si a setat si el -2 si eram amandoi siderati de cat de frumos stateau barcile.

Am deschis si aplicatia de pe telefon si daca inainte viteza elicei era pe la 8-9 din 10 in curent puternic, acum e undeva la 3-4 :D posibil sa ajute bine si la autonomie.

Si tot azi am gasit si asta :p

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca viteza elicei scade, e clar ca ajuta enorm la autonomie. Ieri am testat si functia de pe sonar cu motor Ipilot Link conectat la motor, este la fel limitat la 400 metri, adica nu poti da sa te duca la un punct automat daca este inafara razei de 400 metri, insa punctul se vede pe sonar.

Adrian Sb

Stiuca
Foarte relativa treaba cu reglatul.
Ce se intampla invers, daca barca ar trebui sa fie pe zero sau 1 si tu o pui la -1 sau -2?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Adi tie iti plac rau intrebarile cheie :) Cand vine al meu, probez eu astea. Cel mult nu merge cum ar trebui, nu are ce sa se intample

adiwolf

Moderator
Membru personal
eu am setat pe barca mea, duminica.
am Terrova 55lb pe o barca Romcraft 480 => ~ 450-500kg total echipata cu bagaje spinning + doua persoane
era setata din fabrica la +2, iar eu am puso la -2.
din ce am observat, reglajele de pozitionare sunt muuult mai fine si mai rare as spune, adica motorul nu se mai invartea ca nebunul si nu mai smucea, iar in prima parte a zilei am avut parte de valuri zdravene si vant pe masura, iar barca si motorul de ancorare s-au comportat impecabil
Claudiu
probabil ca asta era problema cand am discutat anul trecut in Delta!! - mai mult ca sigur, pentru ca eram singur in barca, fara bagaje, totul foarte usor, iar curentul era destul de puternic si cu anafor, iar motorul zmucea si ma plimba total aiurea (ti minte ca ti-am trimis si filmarea!!)

Adrian Sb
ce mai astepti?!! barca merge si cu motorul electric, pana vine termicul

Sami

Salau
Se pare ca a mai aparut un motor Cayman,din specificatii cred ca poti folosi functia de ancorare doar din telecomanda,nu de pe telefon ca la primul model.

Haswing Cayman B 55lb GPS V2​

Nu am pus linkul sa nu se interpreteze.

Sunt curios cat de bine isi face treaba,pare interesant.

adiwolf da...apropo de spinare! eu caram cate 4 baterii de 110 ah . Pana citisem undeva: "decat sa platesc operatia de hernie de disc mai degraba platesc o baterie de li-ion"
ceea ce am facut si eu! o baterie de 180Ah pe 24v cantareste 18kg (recuperata de pe o kona electrica avariata si doar un modul)
Si alt mare avantaj este ca pot folosi toata energia din baterie 100% dar crede-ma ca dupa o zi nu am reusit
La Pb ca-i gel sau trractiune nu poti scoate mai mult de 40-45%

Si un video:
barca este de 3.3m . Merge cat un termic de 2hp ?

Atașamente

• 20200809_151740.jpg
    20200809_151740.jpg
    448,1 KB · Vizualizări: 81
  • 20200818_140232.jpg
    20200818_140232.jpg
    271,9 KB · Vizualizări: 74

adiwolf

Moderator
Membru personal

Cris_Iasi

Oblete
Buna ziua,

O intrebare-de unde cumparam prize si stechere ca cel din poza (sunt conectori pentru motor electric)+sigurante automate12V 50-60 Ah?
1619433688430.png
1619433721174.png
1619433760242.png

Sus