miker2ka

Stiuca
La terrova se vede o mica diferenta intre 0 si -2 in sensul ca munceste motorul mai putin.dar terrova nu smuceste. Barca mea la gol ate aprox 70 kg.

Trebuie doar citit...am fi sruprinși de câtă informație este deja disponibilăjos palaria
Colegul Stefan Cosq și-a bătut capul și a aflat că motoarele noastre minn kota power drive sunt cam zgomotoase din cauza unei setări a motorului, din fabrică pleacă așa by default. Ca să schimbăm această setare avem nevoie de telecomanda i pilot cu ecran, cea mică, nu aia cu touch.
Rugămintea și întrebarea mea e: are cineva dintre voi și ne poate ajuta cineva să ne împrumute 2-3 zile una din asta? Parcă nu aș da 1300 lei doar ca să fac o setare ....

Vezi atașament 41065
Astea e telecomanda de care au nevoie baietii.

O întrebare... am salvat pe telecomanda de la motorul electric (Minn Kota Terrova) niște puncte. Este o chestie super! Apeși butonul “GO TO”, alegi punctul și te duci direct pe el.
Problema este ca, după un timp (cred ca după vreo 2 săptămâni), punctele dispar. Aveți idee de ce? Este vreo setare sa le salveze pentru totdeauna sau pentru mai mult timp? Sau atâta timp le memorează telecomanda...
Mulțumesc!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Da un pic mai multe detalii, aveai puncte salvate pe telecomanda, ai vrut sa te duci pe ele si nu erau. Cam cat estimezi ca era distanta in mare pana la punct? Adica banuiesc ca nu ai lasat barca la apa si ai deschis telecomanda sa cauti punctul. E important asta si iti explic dupa de ce.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ba da functioneaza, insa scrie si in manual, daca distanta este mai mare de un sfert de mila (400 metri) fata de punctul GPS, din >motive de siguranta> acestea dispar. Daca intri in raza celor 400 metri acestea vor fi afisate in mod normal pe telecomanda. La americani asta s-ar traduce in ~boss pune-l pe pilot automat ca ne duce el~ dupa care dau intr-o cioata si dau in judecata minn kota.
Screenshot_2.png

AlexH

Moderator
Membru personal
Sau puteau sa pe lase afisate si sa nu poti sa le alegi decat daca esti in apropiere.

Da un pic mai multe detalii, aveai puncte salvate pe telecomanda, ai vrut sa te duci pe ele si nu erau. Cam cat estimezi ca era distanta in mare pana la punct? Adica banuiesc ca nu ai lasat barca la apa si ai deschis telecomanda sa cauti punctul. E important asta si iti explic dupa de ce.
Punctele erau salvate pe telecomanda. Vreo patru. In doua partide de pescuit ma duceam pe ele fără probleme. Le vedeam pe telecomanda. La sfârșitul ultimei partide, deși credeam ca sunt pe un punct, clar eram in zona (la max. 100 m distanță), nu am mai văzut niciun punct pe telecomanda. Pur și simplu îmi apărea mesajul ca nu am puncte salvate. Tare ciudat! Am salvat un punct și mi-a apărut pe telecomanda (ulterior).

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu ai pierdut nimic, erau strapi oricum. Lasand gluma la o partea incearca si data viitoare. Si tine cont de distanta de 400 m sa excludem asta. Nu am auzit pana acum sa dispara dar cel mai probabil f putini folosesc telecomanda pentru salvare puncte

Edi

Biban
Gebar1983
Cel mai bine cand salvezi un loc este sa-l salvezi atat pe telecomanda cat si pe sonar. Cand vrei sa accesezi locul respectiv, iti afisezi harta pe sonar, te duci cu termicul pana in apropiere dupa care ii dai GO TO de pe telecomanda si te pozitioneaza exact pe locul respectiv. In mod normal telecomanda nu memoreaza foarte multe puncte

Sus