Montare sonda pe oglinda barcii fara gaurire

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru aceasta procedura de proba ca sa nu dau gauri in oglinda am luat 2 modele in incercare, ambele din SUA. Este vorba de Stern Pad cu banda 3M si Stern Saver cu adeziv special. Din reviewuri ambele par sa isi faca treaba. Am montat primul Stern Pad cu banda 3M. Am tras de ea in toate stilurile sa il dau jos pt ca am fost miscat si s-a lipit gresit ca pozitionare, inclusiv m-am proptit cu picioarele in oglinda si am tras. Nu misca. Cat va dura in timp, ramane de vazut. Ce as mai adauga ca imbunatatire la asta este un cordon perimetral de silicon pentru ca in timp apa va intra, frig etc. Cablul sondei l-am directionat de asemenea cu 2 suporti tot pe banda 3m inclusi. Revin cu review la anul sau mai repede daca cedeaza. Va urma cel cu lipici in cazul in care se dezlipeste
20210810_180946.jpg

Prin Europa se găsește ? Nu știu cum s-a nimerit că azi ma gândeam cum sa lipesc sonda după ce a picat de pe suport jaxon. Oare merge pe aluminiu?

adiwolf

Moderator
Membru personal
tot din ciclul acesta, va prezint si solutia mea pentru barcile cu corp de fibra de sticla si nu numai!!
dupa ce am incercat sa lipesc placi de teflon dedicate sau confectionate artizanal si am realizat ca desi adezivul folosit pentru lipire este bun si dedicat pentru asa ceva dar nu poate lipi materialul teflon, am trecut la realizarea unei placi din placaj stratificat de 25mm grosime, care l-am imbracat (laminat) in cateva straturi de fibra de sticla si apoi l-am dat cu gelcoat.
nu stau sa va descriu intregul proces pentru ca este destul de laborios si stufos, are niste chichite in etapele de lucru si combinarea materialelor utilizate (rasini, intaritor, acetona, gelcoat, parafina, colorant, etc) ce le-am aflat si eu pe pielea mea, experimentand si intreband pe altii pe forumurile de profil, dar in final am reusit si sunt al dracului de mandru de asta bucuriemare
nu pentru realizarea placii cat pentru faptul ca am invatat cateva lucruri noi si ca acuma sunt pregatit pentru orice interventie la barca mea
momentan lucrarea are o luna de zile de cand este lipita pe barca si cateva iesiri cu barca pe apa in regim normal de exploatare, iar totul se prezinta foarte bine din punct de vedere al rezistentei
vom vedea cat va rezista, eu sper sa fie cat mai mult, dar daca nici asa nu va sta, cu siguranta o sa o prind cu suruburi si gata (sper sa nu ajung aici)
va las mai jos doua poze si asa cum v-am obisnuit, daca exista intrebari si stiu sa raspund, ajut cu cea mai mare placere

Costi

Salau
Pe aluminiu am lipit cu Bison Metal.

Aluminiu pe Aluminiu se lipeste beton... acum nu stiu cat de bine prinde pe plastic sau PPE.. sau din ce o mai fi facuta placa aia.....

Claudiu

Administrator
Membru personal
Prin Europa se găsește ? Nu știu cum s-a nimerit că azi ma gândeam cum sa lipesc sonda după ce a picat de pe suport jaxon. Oare merge pe aluminiu?

Ti-o pot da tie pe cea cu lipici sa o probezi. Merge dar trebuie frecat acolo, exact ca in video.

Sus