Mai in gluma mai in serios :)

viClean

Biban
Pai sa incepem.. Pt ca ma plictiseam groaznic si petru ca am niste voblere cu niste culori care nu orind niciodata nimic am zis sa le fac un tuning. Deocamdata am facut 3 si bineinteles ca orice autor isi semneaza creatia, le-am pus si nume :))) :

1.Hornet Mortalul (nume de manelist pentru cleni mai "inchisi la culoare") :)))
IMG_20210218_145808.jpg
IMG_20210218_141855.jpg
IMG_20210218_151246.jpg

2.Cireselul Suparat
3.Ochi nebuni(arlechino)

VOR URMA SI ALTELE :))

viClean

Biban
Insistă că o să iasă mult mai bine..
O să ai nevoie de un rotisor pentru uscat după ce le dai cu rășină..
Cam asta îmi ieșea mie când foloseam aerograful..
Vezi atașament 41373Vezi atașament 41374Vezi atașament 41375
Pai stea sunt profesionale. Eu inca la spray auto si punctele si dungile cu pensula si vopsea in ulei (tata pictor) :)). Trebuie neaparat rasina? Am vazut pe yt ca multi le scufunda in lac si le atarna cu o sarma de ceva. Asa ma gandeam sa fac si eu ca am deja lac pt lemn sau nu e bn?

Hades

Salau
Pai stea sunt profesionale. Eu inca la spray auto si punctele si dungile cu pensula si vopsea in ulei (tata pictor) :)). Trebuie neaparat rasina? Am vazut pe yt ca multi le scufunda in lac si le atarna cu o sarma de ceva. Asa ma gandeam sa fac si eu ca am deja lac pt lemn sau nu e bn?
De ce nu incerci cu ....
..
41384

viClean

Biban
Ma gandesc ca tot lac e dar sub alt ambalaj. Si stiu ca lacul pe care il am e bunicel pt lemn. Ma gandesc ca va fi bun si pt un vobleras, acum cat o tine vedem in timp. In timp, mai ales daca vad ca da rezultate voblerul sau voblerele, atunci merita si sa investesc in ele. Deocamdata sa vad intai daca le plac clenutilor

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu, nu trebuie neaparat, cel putin nu pt voblerele mici de clean / pastrav
preferabil un lac pentru barci, ambarcatiuni, cel pentru mobila crapa la contactul prelungit cu apa

Hades

Salau
Ma gandesc ca tot lac e dar sub alt ambalaj. Si stiu ca lacul pe care il am e bunicel pt lemn. Ma gandesc ca va fi bun si pt un vobleras, acum cat o tine vedem in timp. In timp, mai ales daca vad ca da rezultate voblerul sau voblerele, atunci merita si sa investesc in ele. Deocamdata sa vad intai daca le plac clenutilor
Când am început pescuitul făceam plutele din miez de soc uscat. Când erau gata le scufundam în lac diluat mult să se scurgă repede și le țineam până pătrundea lacul în miezul de soc. Le puneam la uscat și repetam de câte ori era nevoie. Apoi și vopseaua era diluată mai mult și se scurgea când scoteam plutele din eprubete. Și la fel și pentru vopsea repetam ”îmbăierea” .

adiwolf

Moderator
Membru personal
din cate stiu, acolo ai bagat foita de aur.
nu era mai bine sa o topesti cu ceva flacara rapida care sa nu atace lemnul?! sau sa o torni topita pur si simplu?!!!

viClean

Biban
Pfff excelent!!! Felicitari
Nu sunt chiar mulțumit de ce a iesit de asta am cam abandonat proiectul!

din cate stiu, acolo ai bagat foita de aur.
nu era mai bine sa o topesti cu ceva flacara rapida care sa nu atace lemnul?! sau sa o torni topita pur si simplu?!!!
Tocmai de asta nu sunt multumit de ce a iesit si am cam abandonat, sau amanat finalizarea. Am ales foarte prost modul de a pune foita de aur in crapaturi(lipsa de experienta, e prima data). In mijloc am umplut jumatate cu rasina si am presarat foita framantata intre degete apoi am completat si a ramas de zici ca sunt bucati neregulate de aur pur acolo. Asa trebuia sa fac peste tot dar... In restul am indesat ca prostu foita in crapaturi si am turnat peste si nu a iesit deloc ce trebuie. Ca sa o iau de la capat e greu ca sunt destui banuti investiti in blatul ala de masa si foarte foarte multa munca. Poate odata si odata o sa o refac. O sa finalizez si asta dar... mi-a pierit sincer cheful dupa ce am vazut cum arata mijlocul comparativ cu celelalte crapaturi. Maine intru in atelier si va fac niste poze mai in detaliu sa intelegeti exact la ce ma refer.

Pfff excelent!!! Felicitari
Multumesc mult oricum pentru apreciere! jos palaria

Sus