Mafia pestelui

adiwolf

Moderator
Membru personal
asta nu mai este braconaj, a depasit acest stadiu, este vorba de muult mai mult, cu implicatii mult mai adanci si consecinte extrem de grave pe termen lung

oldheinz

Biban
Frati romani, am bagat-o pe maneca! Din astea mai stiu si eu. La Cefa pe canale ne-am trezit cu pusca in burta.Prietenul cu care eram a scos si el pistolul, si eu am scos un oftat: mexican stand-off ! Am picat noi in picioare, de la legitimatie si doua telefoane. La Cefa e unii, tot asa , cu sturioni si alte alea. Se braconeaza si transfrontalier peste care apoi e vandut tot in Romania. Fenomenul in sine depaseste orice fantezie sexuala, ca azi maine ma astept sa fiu arestat ca am permis.Oricum, la halul in care se degradeaza, hidrologic vorbind, apele noastre, s-ar putea sa ajungem sa nu mai avem in ce sa pescuim. Ca si balastieritul, tot un fel de braconaj este (sanatate la nas

S-a rupt mesajul! Sa incheiem: sanatate la nasu' mare, la Apele Romane, Agentia si Garda de Mediu! Na, ca am zis-o!

Ultima editare de un moderator:

Wurger

Somn
Nu contest ca Raduta a stiut sa se invarta, sa dezvolte fiecare banut luat, in sume serioase. A profitat de coruptie si a corupt unde a trebuit si astfel a crescut in asa hal incat e aproape de neatins.
Dar ati fost in zona aia vreodata ? Ati vizitat lacurile Bent si Cotoi din insula ? Practic acum nu mai ai de ce sa te duci acolo. E asa de braconat ca nu mai ai unde plimba naluca. Si nu se pune problema de agerimi din alea cu scos plasele si dat foc, ca te trezesti cu aia din Bordusani pe cap in maxim juma de ora.
Ma indoiesc ca genul ala de oameni baga sturionii la loc daca ii prind accidental.
Si mai e o fateta a problemei. Aia de pe langa Buzau sa zicem, cum de nu mor de foame, ca n-au totusi Dunarea in spatele curtii. Probabil muncesc pamantul, cresc un porc, fac ceva. Nu baga plase si se scobesc in nas la birt.
Per total, pentru ce ne intereseaza pe noi ca tara, rezultatul e clar - Zero sturioni in Dunare, bani aruncati pe repopulari fictive, mafie, LIPSA TOTALA DE CONSTIINTA. Daca erau unguri, ziceam ca au ceva cu noi.

adiwolf

Moderator
Membru personal
o parte din sturionii lui Raduta sunt de la unguri si gurile rele spun ca nu se reproduc, sunt sterili !

oldheinz

Biban
Pot sa pun pariu ca da!. Tot de la unguri se aduc inca doua ciudatenii: crapul szegedin, frumos de sa-l pui in rama, dar steril, si ca noutate, sterocrapul, un crap de o vara cu greutate da crap de trei veri, umflat cu steroizi de ultima generatie, si, bineinteles steril. Sturioni pentru marshavii se aduc si de la polonezi. Aia sunt asa zisul sturion alb de lac, pe care, ca il arunci in Dunare ori in chiuveta tot aia e. Avantajul cu repopularile (pentru ei)e, ca dupa ce ai aruncat puietul in apa, greu sa zici ca erau mai putin decat pe factura. Cat despre aia care braconeaza de foame (??!!??), cel putin pe la noi , sunt niste parliti care mai baga un sir, o varsa, etc.Gaura mare o fac aia cu bani si protectie. Acum vreo doi ani s-a incercat un control puternic in Parcul national lunca Muresului, cateva zeci de jandarmi, barci cu motoare puternice...La nici o ora de la inceperea actiunii, peste o suta de persoane au blocat Muresul cu barci, multi dintre ei inarmati cu pusti de vanatoare.Cand sa iasa cu razboi, comandantul formatiunii a primit un telefon din ceruri sa retraga oamenii.Te apuca greata si disperarea.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pot sa pun pariu ca da!. Tot de la unguri se aduc inca doua ciudatenii: crapul szegedin, frumos de sa-l pui in rama, dar steril, si ca noutate, sterocrapul, un crap de o vara cu greutate da crap de trei veri, umflat cu steroizi de ultima generatie, si, bineinteles steril. Sturioni pentru marshavii se aduc si de la polonezi. Aia sunt asa zisul sturion alb de lac, pe care, ca il arunci in Dunare ori in chiuveta tot aia e. Avantajul cu repopularile (pentru ei)e, ca dupa ce ai aruncat puietul in apa, greu sa zici ca erau mai putin decat pe factura. Cat despre aia care braconeaza de foame (??!!??), cel putin pe la noi , sunt niste parliti care mai baga un sir, o varsa, etc.Gaura mare o fac aia cu bani si protectie. Acum vreo doi ani s-a incercat un control puternic in Parcul national lunca Muresului, cateva zeci de jandarmi, barci cu motoare puternice...La nici o ora de la inceperea actiunii, peste o suta de persoane au blocat Muresul cu barci, multi dintre ei inarmati cu pusti de vanatoare.Cand sa iasa cu razboi, comandantul formatiunii a primit un telefon din ceruri sa retraga oamenii.Te apuca greata si disperarea.

ce vremuri traim capzid

D

Deleted member 13

Guest
Prietene ...bucura-te de vremurile astea! Va fi mult mai rau ...capzid

Claudiu

Administrator
Membru personal
Multumesc pentru video, l-am vazut, am vrut sa il mai vad dar nu l-am gasit, uitasem numele.

Wurger

Somn
Ia uite, s-a scremut WWF sa adopte o noua strategie ca sa salveZe sturionii din zona Danubiano-pontica.
Dupa inca un simpozion, tinut bineinteles in niste sali high-tech, cu pauze de cafea garnisite cu catering imbelsugat, s-au gandit ei ca vor stopa disparitia sturionilor daca NE SFATUIESC pe noi restul pulimii sa nu mai cumparam icre negre scoase din exemplare salbatice.

http://wwf.panda.org/what_we_do/whe...il&utm_term=0_fe48f2381a-37522a8447-170492945

Probabil n-au fost in viata lor in partea asta de lume, sa inteleaga cum se folosesc etichetele pe produse.

AlexH

Moderator
Membru personal
Ciombelete, mi-am facut timp si am lecturat istorisirile d-lui ing. Albu Florin. Desi nu m-am confruntat cu astea in acel mod direct, pot sa va zic ca nu ma surprind deloc povestile (declaratiile) lui.
Omul a pus punctul pe i de cateva ori. Raul trebuie taiat de la radacina.

Restul , mulți,au "pești"
Subtil, dar adevarat.

Sus