Locuri de lansare / Rampe amenajate pentru Barci

Wurger

Somn
cam asta e schema (Wurger poate sa confirme sau sa infirme).... ambele locuri de lasat barca la apa sunt langa x, doar ca daca e cota mare o poti lasa in canalul de irigatii si apoi sa iesi, daca e cota mica o lasi direct in Dunare. Cu proxima ocazie pun si poze, aveam prin telefon, dar nu le gasesc. Cat despre faza cu intorsul in scurt, cred ca se poate rezolva, poti sa mergi inca 20-30m si intorci masina apoi executi coborarea in lung. Idem si la iesire.

Exact. Asta e locul.

Soso, nici nu mai stiu cati inconstienti am vazut ramasi in nisip pe la Gostinu. Nu neaparat cu barci.
In functie de cote sunt locuri multe. Ideal e sa te dai jos din lectică si sa iei la pas zona din fata sa.ti dai seama daca e riscant sau nu. Experienta la condus si peridoc si intelepciune versus teribilism e de ajutor.
Dar hai sa nu stufoșim topicul.

AlexH

Moderator
Membru personal
Locatie: Raul Olt, lac acumulare Racovita - Bradu. 45.720649,24.337263.
Din localitatea Bradu se face dreapta daca veniți dinspre Sibiu, sau stanga daca veniti dinspre Brasov, catre Olt, pe un drum neasfaltat. Dinspre Sibiu intrarea e imediat dupa ce treceți de parcarea de pe stanga Popas Hacienda, iar dispre Brasov e la aproxim 500m dupa ce treceti de Euroil.
Indicator introdus
În apropiere de Orașul Avrig
Drumul neasfaltat e accesibil cu orice masina normala, chiar si in caz de ploaie. Banuiesc ca nu vine careva cu una de curse care are pragurile la 5cm de sol. Dupa ce intrati pe drumul neasfaltat se face prima la stanga, apoi dupa aprox 150m se ajunge intr-o zona deschisa foarte mare unde pot fu parcate destul de multe masini si bineînțeles cu suficient spatiu de manevra pentru peridoc.
Rampa in sine e marcata cu un indicator si este un fost drum de acces in balastiera. Asadar pamantul e tare, fara noroi chiar, chiar si sub apa si se intinde destul de mult sub apa la o înclinație ideala pentru lansare. Lucrul asta face ca rampa sa nu prea fie influentata de fluctuatia cotei apei.
Este loc doar pentru a lansa cate o barca odata.
Nu sunt probleme in zona cu siguranta masinilor, de obicei sunt foarte multi pescari acolo. Lucrul acesta este insa si un inconveninet, deorece trebuie sa va strecurați printre ei pana iesiti din balastiera in lacul de acumulare de pe Olt. S-au cam invatat pana acum, dar la inceput comentau aiurea. Se poate cu motorul la relanti sau cu electricul si nu iasa discutii asftfel.
IMG_20201010_182953.jpg

adiwolf

Moderator
Membru personal
domn director,
la matale am pretentii mari, nu vi asa si trantesti doua poze, fleosc si gata.
detalii, informatii corecte, asta vreau pe acest topic - am scris in prima postare ce doresc si cum vreau structurata informatia
dar te las momentan ca te stiu obosit dupa lupta cu clenocii aia preistorici - maine dimineata la 04:30 trecute fix sa gasesc postarea corecta punk

Espasia

Somn
Domnu’ Adi.....

La 04,30 inca dormeam, si abia pe la 06,30 am mers sa imi fac cafeaua.....:):):)

Hmmmmmmmm, cam greu. Poze voiam sa fac, multiple, la iesirea din apa.
Iesirea mi se pare mereu mai dificila decat lansarea. In general, nu aici.

Dar cu pocinogul si baia de la final, nu imi mai venea......stii tu, caci ti-am povestit. Dar hai sa va povestesc si voua.

Lansarea se face usor, la 20 m de locul de lansare, este o parcare neamenajata, in tăpșan cu iarba. Acolo poti intoarce peridocul cu mana si apoi usor (este panta) sa duci peridocul la marginea apei. La mâna. Panta continua si in apa, cu piatra de rau (asa cum era solul, nimic amenajat). Panta are un grad de inclinare destul de ridicat, deci atentie cu blocare roata peridoc, la marginea apei. De obicei in asemenea cazuri, au intorc tractorul, il aduc cu spatele, leg din nou peridocul de carlig si mai merg 1...2 m cu spatele pana ajunge peridocul la “adancimea“ buna de lansare barcaz. Adica lansarea este facila.
Cine este mai dibaci in mersul cu spatele cu peridocul, poate intoarce tot ansamblul la 50....70 m de locatie si apoi sa vina cu spatele usor.

Deci la lansare, nema problema.......

Lansez barcazul din prima, parchez apoi ansambul in “parcare”, sa nu incurc pe altii si si plec la pescuiala.

La intoarcere, aduc peridocul cu mana si il bag in apa cat trebuie. Statea glanz papir.....(de aceea voiam sa fac poze cu tot procesul), pregatesc barcazul urcandu-l cam 1/3 pe rolele peridocului, si merg sa iau masina, sa o leg de peridoc.
Dau eu cu spatele lejer, dar nu tin cont de atentionarile vizulale si auditive, din tractor, si .......frate lovesc cu carligul (ce precizie, waw) exact capul de conectare din furca peridocului.
Nefiind asigurat peridocul o ia la vale in apa. Sar din tractor, si vedem cum se scufunda peridocul, de parca asistam la o lansare de submarin.....

Fara sa stau pe ganduri, (eram dotat si cu cizme de cauciuc) ma arunc in valuri sa incerc sa opresc scufundarea. Am reusit.....Uraaaaaa, dar intrat in apa pana la piept. Basca cand m-am bagat dupa el am luat si o gura de apa din Olt. Nu a fost chiar rea. :):):)

Dupa acest eveniment, sincer nu mai aveam chef de poze cu lansari si de-lansari de barci.
Next time......promit.
Si asat pentru ca am adus peridocul cu mana (de obicei in asemenea conditii nu il dezleg de masina, viu cu tot ansamblul cu spatele)
Deci cine este de fapt vinovatul principal? Normal, adiwolf , care voaia amanunte, poze, filmari.....
Asa ca.......Dom’ presedinte.......nu mai da cu barda......eventual ia un circular.....:):):)

O zi buna sa aveti.

PS Pentru edificare pun cateva poze mai vechi de la o “Tabara” de pescuiala din octombrie 2017, sa va faceti si voi o idee

Poza finala, este postata ptr a vedea cum poti incarca eficient un peridoc, cu .....3 barcaze. :):):)

91629FE8-44C2-48D5-88CE-E39B49020086.jpeg
10A3F513-4812-41D0-8694-AD5BFD59F772.jpeg
4C062456-7BD0-4EA1-BEB4-F1FC3FBCAA10.jpeg
5FE9B993-6D99-4731-B553-0580E1E3FF87.jpeg
2A4D8712-0A63-46F6-A1FD-31DC81820C58.jpeg
72D9D7E1-2DFC-4BD0-A3A0-3C8B2EFDBF3A.jpeg

Adrian Sb

Stiuca
O, Portabote, ce vremuri
Adi, ce aventura, cu scufundarea peridocului, ma mir ca l-ai mai prins, deoarece acolo este apa mare.
In urma cu vreo luna, mie mi-a plecat barca pe apa la Bradu, am stat un sfert de ora sa o duca vantul pe malul celalalt.

Adrian Sb

Stiuca
Lacul Avrig -Porumbacu
Coordonate GPS 45.767565, 24.451078
La marginea dinspre Fagaras a localitatii Porumbacu de jos, la intersectia cu Porumbacu de sus, se merge pe drumul recent asfaltat spre Glamboaca, peste linia ferata, pana dupa canalul de fuga, (inainte de podul peste Olt) unde se face la stanga, pe drumul neasfaltat. Dupa vreo 200 m faceti dreapta spre Olt, avand reper stalpul cu tablita de identificare a “debarcaderului”.
Pe maul apei este loc suficient de intors peridocul si de lansat barca la apa.
Panta rampei este perfecta, cu pietris, si este loc de parcat pentru mai multe masini.
Nu sunt probleme de spart masini sau furat de pe peridocuri.

Atașamente

• 7028C237-57CB-4427-AA0C-2FB1258E6BC8.jpeg
    7028C237-57CB-4427-AA0C-2FB1258E6BC8.jpeg
    115,7 KB · Vizualizări: 432
  • 538869EA-DBA8-4507-A665-C46C886B09AD.jpeg
    538869EA-DBA8-4507-A665-C46C886B09AD.jpeg
    192,3 KB · Vizualizări: 405
  • 35F0CA54-067F-4962-8489-651949F9F23F.jpeg
    35F0CA54-067F-4962-8489-651949F9F23F.jpeg
    673,9 KB · Vizualizări: 569
  • 0B282982-5182-406A-8B37-C3BE6902FE85.jpeg
    0B282982-5182-406A-8B37-C3BE6902FE85.jpeg
    564,2 KB · Vizualizări: 378

Alex-BAV

Oblete
Salutare stimati colegi,

Pentru localitatea Islaz (unde intra Oltul in Dunare) aveti idee daca exista rampa de lansare in zona ?

Multumesc.

adiwolf

Moderator
Membru personal
salutare
nu exista rampa amenajata, sau cel putin asa cunosc eu, nu am mai fost in zona de ceva ani!!!
insa se pot lansa barci la apa destul de usor de pe plaja asta - 43.710941, 24.790756

daca ajungi in zona, te rog frumos, fa poze si revino cu informatii proaspete.

Wurger

Somn
O poza de la Gostinu cu plaja ce poate fi folosita ca rampa.
20201122_124051.jpg

Se vine pe langa liziera din departare si se coboara in S spre locul unde se vad masinile. Si aia tot cu barcile erau cred.

S

sosoktm

Guest
multam de poza. Cetatenii in cauza, daca erau cu barci, sigur erau gonflabile, ca nu vad peridoace.

Wurger

Somn
Acum da, clar. Dar am vazut si peridoace, am vazut si niste suporti destepti pt caiace pe masina.
Vara, cand sunt apele mai jos, mai sunt intrari mai incolo pe mal, unde e adevarata plaja. Dar acolo e nisipul mai afanat si am vazut multi impotmoliti.
Pe maps o gasesti BBG - Beach and Bar Gostinu, ca sunt vreo 2 terase volante.

ca o paranteza.... zona a fost moarta anul asta.... nu stiu cu ce au dat baietii dar toamna asta nu am vazut peste cel putin pe 2 km in amonte sau in aval de locul asta.

Wurger

Somn
A fost moarta chiar si mai sus, spre Giurgiu. Mai la.inceputul anului am prins si am vazut peste. De prin iulie, nimic.
Toti care au barci, cum ajung in apa pun prova pe malul celalalt si tunde.o.
De la Otenita cineva imi zicea ca e cam la fel.

C

Claus

Guest
Cu prezentarea este ok sunt Claus multumit? Pescar ca si tine.Om de rand .

ikonet

Oblete
La Oltenita este rampa OK pt lasarea barcii pe dunare? Am o barca de fibra 4m.
Este ok, stiu ca este betonata si in cazul in care este foarte scazuta. Cu galosul m-am lansat mai pe langa, sa nu deranjez profesionisti.

Rampa de la Oltenita.

Atașamente

• Screenshot 2021-04-22 at 22.53.19.jpeg
    Screenshot 2021-04-22 at 22.53.19.jpeg
    218,3 KB · Vizualizări: 383
Sus